1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SPS mercanda beyazlama

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde brkfrt tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Selamlar,
    5-6 gün önce aldığım SPS te beyazlama başladı, eklendiği gün ve bugünkü fotoğrafları bunlardır. Su değerlerine dikkat etmek haricinde yapabilecğim başka bir şey var mı?
    NOT: İmageshack sitesindeki aksaklıktan ötürü eski fotoğrafları ekleyemedim
    Bugün çekilen 2 fotoğraf

2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Polipler de kapalı....su değerleri?

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Birde akıntı direk vuruyor mu üstüne?

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    pH:8.0
    Nitrat:10mg/L
    Ca testi bugün yaparım.

Üzerine direkt dalga vurmuyor. Bende sadece kafa motoru var zaten o da yüzeyden hareketlendiriyor.Ama akıntıyı aldığı yönde beyazlaşmanın fazla olduğunu söyleyebilirim.

5. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Akvaryumunuz SPS akvaryumu ise 10 nitrat fazladır...Nitrat max 5 olmalıdır...SPS ler nitrattan direk etkilenir

brkfrt bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu mercan ilk eklediğinde de keyifsiz gibi miydi? Alt dallarda beyazlama var sanırım, beyazlayan bölgeleri kırarsan yayılma durabilir, küçük bir su değişimi de yap bakalım. Isı nedir bu arada?

brkfrt bunu beğendi.
  7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Mercan ilk eklediğimde de keyifsizdi. Sıcaklık 27 derece şuan.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk koyduğun fotoğrafta bana da öyle gelmişti Burak ama yazmadım moralin bozulmasın diye. Beyazlayan bölgeleri kırıp minik bir su değişimi ile gözlemlemekten başka yol yok şimdilik.

9. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Bu bir hastalık mı peki? Yani beyazlayan bölgeleri kırmasam da beyaz kalsa olmaz mı?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    SPS mercanlarda beyazlayan yani ani ölen bölgeleri kırmak yayılmasını engellemesi için yapılan yaygın bir işlem. Bazı doğal yollardan beyazlatan bölgeleri olur ama burada durum farklı. Yani bir mercana dokunan bölgeyi kendisi bilerek öldürebilir, yol bulamadığı ve dallarının yosunlar arasında kalan kısımlarını kendisi beyazlatabilir veya bazen besin ve yine ışık azlığından alt kısımlarını feda edebilir ama burada hastalık veya su şartları nedeni ile ani bir beyazlama var gibi, bu durumda da kırmak faydalı olur.

brkfrt bunu beğendi.
  11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Sağol Temel abi, tuzluluk 1.024 te arttırmam da fayda olur mu? Beyazlama söylediğiniz gibi ani, ben bu mercanı 2-3 defa görmüştüm aynı yerde, durumunu anlayamadığımı varsayıyorum; ama bu ani beyazlamalar yoktu.

12. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Tuzluluğunuzu 0,025 e yükseltip,sıcaklığınızı max 25 e düşürmelisiniz....

13. erdyldrm

erdyldrm

İsim:
    erdinç yıldırım
    Beyazlayan yerleri kırın mümkünse bu işlemi canlıya elinizi değmeden ve sudan çıkarmadan yapın.Bir kaç gün beyaz lambaları yakmayın canlıyı kumun üstüne koyun fazla ışık almasın daha sonra yaşarsa yavaş yavaş yukarı alın.

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    SPS öldü herhalde, çıkarıp atmalı mıyım yoksa hala canlı kısımlarının kalmış olma ihtimali var mı?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kahverengi sağlam kısımları ayrılarak minik fraglar yapılabilir ama durumu iyi görünmüyor, şansına olursa diyerek yapılacak bir işlem olur.

brkfrt bunu beğendi.
  16. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Burak abi tamamen ölmemiştir belki bir miktar su değiştir derim...:)

brkfrt bunu beğendi.
  17. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Bir ara sudan çıkartarak, ilk beyazlayan bölümleri kırdım; çok kötü kokuyordu. Yengeci de mercanı terk etti zaten. Hatta garibanı öldü zannettim az kalsın çıkarıp atıyordum, sinirlendim evden çıktım. Geldiğim de diğer SPS'e yerleşmişti.Biraz daha bekleyelim o zaman. SPS ölümünün suya verdiği salınım nedir peki? Bir anemon kadar suyu bozacağını sanmıyorum ama yine de canlı ölüyor sonuçta.
    Su değişimi yaptım 2-3 sefer Alpi, suyu bozmayalım da.

18. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Doğru diyorsun abi fazla su değişimi de suyu olumsuz etkiler,Temel abinin dediği gibi kahve rengi kısımlardan kırıp birazını içeride bırak büyük kısmını çıkart o zaman...

19. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Öncelikle geçmiş olsun...Resimde görülen sps in kurtulma şansı bence yok,direk atın...mercan ölümleri de diğer ölümler gibi suyunuza ciddi yük getirir...Saygılarımla

brkfrt bunu beğendi.
  20. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Burak tankta başka sps var mı?
    Diğerleri sağlıklıysa canlıda alındığında sorun vardır. Diğerlerinde de sorun varsa aydınlatmayı da sorgula derim.
    Nano,pico boyutlarda ışık alternatifi fazla olmadığı için genelde led kullanmak zorunda kalıyoruz. Led aydınlatmalara da uyum sağlayana kadar tepki veriyor canlılar.
    Ozan a bozuk olanı çıkarmak konusunda katılıyorum.

brkfrt bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş