1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SPS Mercanların beslenmeye , ışığa ve akıntı hızına verdikleri tepkiler

Başlığı 'Genel Mercan Bakımı ve Kültürü' kategorisinde leherisson tarafından 2 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. leherisson

leherisson

Yer:
    istanbul
    İsim:
    umut
    hawaii institute of marine biology yaptığı deneyin kısa bir özeti

Sps mercanların ışık, su akışı ve dışarda ek beslenmeye göre büyüme hızları üzerinde yapılan bir deney:

Kullanılan türler; Montipora capitata , Porites compressa , Pocillopora damicornis

Deney 1 Işık ve Su hareketi
    Porites compressa: En iyi güçlü aydınlatma ve DÜŞÜK akıntıda büyümüştür.
    Montipora capitata : Güçlü aydınlatma ve DÜŞÜK akıntıda büyümesi çok kötü olmuştur.(tam tersi yani) Akıntıyı düşükten yükseğe çekildiğinde ise bleaching azaldığı görülmüştür.
    Yüksek akıntı çok az, ufacık bir fark yaratmıştır büyümelerinde.

Deney 2 Mercan yemlerinin etkisi
    Aşağıdaki 3 mercan yemi M. capitata ve P. damicornis in büyümesinde önemli etkisi olmuştur.
    Roti-Feast,Reef Chili ve Reef-Roids
    İçerikleri:
    Reef Chili: zooplankton, copepods ve rotifers
    Reef-Roids: zooplankton
    Roti-Feast : rotifers ve rotifer eggs
    Beslenmeye verdikleri tepkiler:
    Porites compressa beslenmeye ölçülebilcek pek bir tepki vermemiştir.
    Montipora capitata ise dışardan beslenmeye karşı çok daha hassas tepki vererek büyümesinde artış sağlanmıştır.
    Pocillopora damicornis ise çok fazla büyüme sağlanmıştır.
    Sonuç olarak ilk deneydende görüldüğü üzere P.compressa dışardan beslenmeden çok fotosenteze dayalı büyüme sağlıyor. Diğer iki tür ise dışardan beslenmeye büyük ölçüde tepki veriyor.M. capitata and P. damicornis Reef-Roids and Reef Chili ile beslenincedaha hızlı büyümüştür ama bu tnaklarda alg oluşumu fazladır.

Deney 3 Dozu artırılmış mercan yemlemesi
    Bir önceki deneye ek olarak;
    Microvert: spirulina ve kelp(deniz yosunu)
    Marine Snow : Fotoplankton (Nannochloropsis, Tetraselmis, Isochrysis, Spirulina,Schyzochitrium, dried seaweed meal and zooplankton)
    Phytoplan: a spray-dried blend of phytoplankton
    Salifert:encapsulated and dissolved fatty acids,carbohydrates, proteins, vitamins and minerals
    ÜRETİCİLERİN ÖNERDİĞİ DOZDA BESLEME YAPILINCA HİÇ BİR BÜYÜME KAYDEDİLMEMİŞTİR.
    (deney deniz suyu kullanılarak açık sistemde denenmiştir.Kapalı sistemlerde(akvaryumlarda) farklı sonuçlar alınabilir.)
    Yemeleme akşamüstü yapılıp ertesi gün yeni arıtılmış deniz suyu ile değiştirilmiştir.
    Phytoplan ve Salifert dozunu artırınca alg üremesinde büyük bir artış, mercanların büyümesinde ise BÜYÜK bir yavaşlama gözlenmiştir.
    SONUÇ:
    Işık ve akıntı hızı farklı türlerde farklı etkilere sahip. Piyasadaki bazı mercan yemleri {Reef Chili ve Reef roids (ikiside zooplankton içeriyor) } mercan büyümesinde etkilidir. Diğer ürünler ise ufak bir büyümede etkileri var ve bazıların büyüme üzerinde NEGATİF etkisi bulunmakta.
    P. compressa en iyi yüksek aydınlatmada büyümüştür.
    M. capitata and P. damicornis ise yemeleme sonucu büyüme hızlarında büyük bir artış gözlenmiştir,
    ve M. capitata ise düşük ışıkta daha hızlı büyüme sergilemiştir.
    coral_feeding.jpg 2015-12-02_182910.jpg 2015-12-02_182943.jpg 2015-12-02_182931.jpg

vicia ervillia, gogol, Pennywise ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. leherisson

leherisson

Yer:
    istanbul
    İsim:
    umut
    Sonuç olarak en üstteki tabloda görünen Reef chili yada Reef Roids'i temin edemeyenler, ZOOPLANKTON ile besleme yaparakta mercanların büyümesini hızlandırabilir. Her iki üründe zooplankton içeriyor, en büyük büyümeyi sağlayan Reef Chili de ise ek olarak cocopod ve rotifer var.

ka2n bunu beğendi.
  3. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Elimde seachem in zooplanktonu vardı ama tarihi 1 sene geçik. Sanırım bir işe yaramaz..
    Ama marin snow var. Iyi gibi görüyorum etkisini.

4. leherisson

leherisson

Yer:
    istanbul
    İsim:
    umut
    Araştırmanın orjinalini isteyene gönderebilirim 8 sayfalık ingilizce bir yazı , testlerin ayrıntılı sonuçları ve nasıl yapıldıkları yazıyor.

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Umut bey güzel bilgiler. EliniZe sağlık güzel çeviri için.

leherisson bunu beğendi.
  6. leherisson

leherisson

Yer:
    istanbul
    İsim:
    umut
    Ben teşekkür ederim Levent Bey, olabildiğince kısa ve net tutmaya çalıştım. Bugün elime reef chili geçti( amazondan aldım) onumuzdeki Cuma reef roids de gelicek.Şuan için daha sps eklemedim,onumuzdeki hafta eklicem kısmetse ama mercan yemlerinin kötü yönü alg/yosun oluşumunu artırması, o yüzden beslemenin yapıldığı günün ertesi günü belli bir ölçüde su değişimi öneriyorlar.

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Teşekkürler, güzel bilgilendirmeleriniz için ...

leherisson bunu beğendi.
  8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    tankinizin genel bilgilerini paylastiniz mi merak ettim Umut bey.

Sayfayı Paylaş