1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SPS Montipora Plate Coral (Acroporidae capricornis)

Başlığı 'SPS-Sert Mercan Forumu' kategorisinde U.Uçar tarafından 6 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. U.Uçar

  U.Uçar

  Mesajlar:
  219
  İsim:
  Ufuk UÇAR
  SPS Montipora Plate Coral (Acroporidae capricornis)

  Montipora Plate, güzel, dekoratif ve gerekli şartlar sağlandığında bir o kadarda hızlı büyüyen ve çapı gitgide genişleyen (SPS) kısa polipli sert mercan türüdür.Mor, kırmızı, turuncu, kahverengi ,yeşil gibi renkleri mevcuttur.

  Doğal olarak yaşadığı yerler, genel olarak Endonezya, Avusturalya,( büyük bariyer), Hint, Pasifik okyanusu, Kızıldenizdir.

  Şartlar sağlandığında nano akvaryumlarda bile bakılabilen, biraz su kimya bilgi sahibi hobiciler tarafından rahatlıkla yıllarca yaşatılabilecek, ayda ortalama 2 cm boy atarak çapını genişletebilen küçük- büyük resif tanklarına uygun olan bir mercan türüdür.

  Beslenme biçimi, zooxanthellae olarak bilinen bir deniz yosunu ile simbiyotik bir ilişki yoluyla ve planktonlarla, organik çözünmüş maddelerle olur.

  Bu SPS türü için ışık ve akıntı olmaz ise olmazlardandır.Göreceli olarak orta -yüksek ışık ve orta-yüksek akıntı ister.Benim 70x40x40 cm nano resif tankımda 6x24 wattlık T5 flo ve saatte 3000 litrelik akıntı motoru ile rahatlıkla bakılabilmektedir.

  Su sıcaklığı 24-27 derece arasında olması yeterli olmakla birlikte 25 C rahat ederek gelişimini sürdürür.

  Tuz yoğunluğu %o23-%025 arasında olması yeterlidir.

  Nitrat, fosfat ve silikata karşı hassastır.Akvaryumlarda fosfatın 0.01-0.02 mg/lt, nitratında 2,3 mg/lt geçmesini pek önermem.

  Kalsiyum, stronsiyum, magnezyum, eser element eklemesi de gereklidir.Ya bu işi reaktöre koyacağımız medya ile yada direk bu katkıları sumpa ekleyerek yapmak mantıklıdır.Düzenli Su değişimi de bu mercanın gelişimi için katkı sağlar.Kalsiyumun (Ca:400-450 mg/lt, Mg: 1300-1400 mg/lt olması yeterlidir.)

  Üremesi tanklarda kolay olur, ana mercandan bir parça (örneğin bir kibrit kutusu büyüklükte) kıracağımız frağı bir başka canlı kayaya Japon yapıştırıcısı ile bile (araya biraz karbonat koyarak) yapıştırdığımızda bile haftalar içerisinde büyüyüp, şekil almaya başladığını görebilirsiniz.

  Bu mercanı tankın ışık ve akıntı alan tarafına yerleştirdikten sonra bir başka mercan türü ile yakınlaştırmamak daha doğru olur, zira bazen kendi türleri ile bile anlaşmayarak baskın olan renk diğer rengin üzerine geçerek altta kalan renge yaşam hakkı tanımaz.

  Montipora bir şekilde rahatsızlanırsa ve önlem alınmaz ise, hastalanan yerden erimeye ve beyaz iskeleti görünerek ölmeye başlar.Bunun önüne geçmek için istenen şartları tekrar sağladıktan sonra eriyerek beyazlaşan iskeleti kırıp atmak en iyisidir.Şartlar olumlu hale geldiğinde tekrar büyüyerek gelişmeye başlar.

  Gözleme, tecrübeye ve okumaya yönelik bu kısa anlaşılabilir bilgilerden sonra, umarım hobiciler bu güzel, dekoratif, bazen çiçek gibi kıvrım kıvrım açtırılabilen SPS mercan türünden mahrum kalmaz.

  Gerek mercanlar gerekse de fotoğraflar nano resif tankımdan alınmış olup, çeşitli zaman ve ışık koşullarında çekilmiştir.Dileyen hobici kaynak göstererek paylaşabilir.

  İsteyen tüm hobicilerin sağlıklı ve güzel mercanlara sahip olması dileği ile …

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  muzaffer6292, ozgun_cyprus, Çağatay ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ellerine sağlık Ufuk abi gerçekten çok faydalı bir makale olmuş. Forumun bu türlerin tanıtımındaki doygunluğu alıntı kabul etmediğimizden bilgi anlamında istediğimiz düzeyde değil açıkcası. Bu türleri tanıtacak her makale değerli. Teşekkür ederim paylaşımın için.

  Müsade edersen sabitleyelim kendi katagorisine.
   
  U.Uçar bunu beğendi.
 3. pisgitar

  pisgitar

  Mesajlar:
  86
  İsim:
  Barış
  Sol alt en öndekinin adı nedir acaba ?
   

Sayfayı Paylaş