1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sps Reef by Mekatronik (160x80x55h)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mekatronik tarafından 8 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Merhaba Arkadaşlar;
    Portalı 8 aydır sürekli takip etmeme rağmen tuzlu su konusundaki cehaletimden mütevellit herhangi bir paylaşımda bulunmamıştım.Bazı konularda portalı da okuyarak edindiğim bilgilerle bu başlığı açmaya karar verdim. Şu anda çalışan 720 lt reef sistemi kapatıp yeni bir tank ve yeni bir kurulumla birlikte ilk adımı atarak 160x80x55 ebatlarında tank siparişi verdim. Akvaryum yaklaşık 10 günlük süreçte bana teslim edilecek ve kurulum işlemine geçilecek. Şu anda çalışan sistemimdeki balık yükümün bir kısmı yeni tank oturduktan sonra ilave edilecek ve eski sistem tamamen kapatılacak.
    Yeni akvaryumumu Marin yapmayı düşünüyorum. Resif tanklarındaki görsellik haliyle daha üst aşamada olsa da şahsen balık benim için vazgeçilmez unsur. 8 aylık tuzlusu tecrübemde mercan konusunda bazı sıkıntılar da yaşadım. Resif tankı deneyimi için aslında çok kısa bir süre olduğunu bildiğim bu süreçte, deneyimli arkadaşlarımın gözlemlerine göre performansımın iyi olduğu düşünülse de kurulum itibarıyla yaptığım ciddi hatalar yüzünden gözüme hep eğreti geldi. Başlangıç aşamasında daha önceden Amazon biyotop olarak kullandığım 160x60x55 ebatlarında içten ve ortadan taşırma kuleli tankımı kullanmak, benim kısa sürede farkına vardığım büyük bir hataydı. Oluşturmak istediğim dalga efekti 15 cm'lik kule çıkıntısı yüzünden efektif olmuyordu ve 60 cm derinlikle birleşince dekor anlamında da bana sıkıntı çıkarıyordu. 8 aylık sürecin sonucunda artık daha fazla zorlamanın gereği olmadığını düşünerek tankı gözden çıkardım.
    Yukarıda da bahsettiğim gibi yeni akvaryumum 160x80x55 ebatlarında orta,dış taşırmalı 12mm extra clear camdan yapılıyor. Akvaryum cama cam halde bana teslim edilecek, alt bazasını kendim yapacağım. Sump olarak şu anda kullandığım 120x50x40' kullanacağım. Akvaryum hazırlanma aşamasında arkadaşlarımdan ödünç alacağım bir sump ve PS ile yeni sistem dönmeye başlayacak.Nitrifikasyon döngüsü durumu takip edilerek balıklarımın aktarımı yapılacak. Elimde olan mevcut ekipman listem şunlardır:

ATB Elegance 220 PS
    Tunze 6105x2 , 6095x1 , 6015 , Polario 10ML ,7096 multi controller
    Newjet 4500 (yetmeyecektir, daha büyük bir motor alınacak)
    8x80w ATİ sunpower kopyası kndi yapmış olduğum armatürüm
    ilave ekipmanlar
    Amacım beni görsel anlamda tatmin edecek kaya dizaynı ile birlikte Anthias, Tang, Angel ve Butterfly gibi balıkların olacağı sade bir tank oluşturmak. Değerli görüşlerinizi eksik etmeyeceğinizi umuyorum. Saygılar sunarım ve sağlıcakla kalın. -Erdoğan-

sinsitilki, erkan efe, ismetsami01 ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  2. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Hayırlı olsun Erdoğan bey

3. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Hayırlı olsun.

4. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Hoş geldiniz,hayırlı olsun :)

5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Erdoğan bey hoşgeldiniz. Oculeriniz cok güzel. Orta dis tasirma dediginiz durso sistemidir umarim. ATB skimmer elinizde olan ps ise idare edecektir. Yeni alacaksaniz bir büyüğüne bakmanizi oneririm. 8 x80 marin tank icin fazla yarisini yaksaniz yeter. Ekipmanlar genel olarak yeterli.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, hoş geldiniz.

7. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Hepinize çok teşekkür ederim. Orta dış taşırmadan kastım dursodur. ATB'den son derece memnun kaldığımı rahatlıkla söyleyebilirim ve farklı yerlerde yapılan az sayıdaki çeşitli yorumlarla bu markanın yeterince bilinirliği olmadığını düşünüyorum. Tankın ilerleyen zamandaki balık yüküyle birlikte beni yarı yolda bırakmaz umarım.
    Armatür ile ilgili ilerleyen zamanda farklı bir proje uygulamayı düşünüyorum. 8* 80' i kısa vadede kullanacağım, ilerleyen zamanda duruma göre high power led veya power led kombinasyon yapmayı düşünüyorum.Aydınlatmayı sürecek devre tasarımını ve mikroişlemci için gerekli olan yazılımı kendim yapacağım. Bu konuda ortaya çıkacak neticeyi ilerleyen zamanda farklı bir başlık altında da paylaşmak isterim. Ben üç tane kayayı üstüste koyarak görsel anlamda göze hoş gelecek dekor oluşturma işini pek beceremem, fakat imkanlar dahilinde profilüx veya apex türevi bir cihaz tasarlayabilirim. 9 sene teknik eğitim okuyup üstüne 19 sene bu işlerle uğraşınca kafadaki mekanizma biraz farklı çalışmaya başlıyor. Hobim, benim için günlük iş stresinden bir nebzede olsa kurtulup kafamı topladığım güzel anlarımı oluşturuyor. Tankımda zaten çalıştığım firmadaki odamda kurulu durumda.

8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    ATB orta-ust segmente bir cihazdır. Marin tank olacağından idare edecektir cok hassas olanlar haric balıklar nitrat-fosfat a mercanlardan daha az hassastirlar. Led ve kullanimi konusu hala belirsizliği korumaktadir. Cok memnun olan da var tekrar t5 e gecede. Ama yine mercan olmayacagi için içiniz rahat kullanabilirsiniz görsel olarak cok guzel ışığı var çünkü ledin. Kaya dizayninda temel kriter balıkların korktuklarinda ve gece uyurken saklanabilecekleri magraciklar yapmaktir. Gerisi sizin görsel zevkinize kaliyor.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun. Ekipmanlar güzel görünüyor, kafa motoru 6000-8000 litre saat olabilir. ATB uzun zaman kullandım ve son derece güzel verim alınabilir. Balık tankı seçimi bence de güzel olmuş, marin tank fazla yok çoğalması iyi olur. Led aydınlatma güzel ışık veriyor, balık akvaryumu için gayet güzel ama yine de led seçimini aşırı yosun olşumundan korunmak için kaliteli yapmak gerek.

ycavusoglu bunu beğendi.
  10. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kaya tasarımı konusunda kendimi yeterli görmediğim için bu işi benden daha iyi yapabileceğini düşündüğüm ve aynı zamanda akvaryumu da yapacak olan ticari firmaya bıraktım. Aslında isim olarak birçok insan tarafından bilinsede, portal kurallarını yeterince iyi bilmediğimden söylemem doğru olmaz herhalde.
    Görsel anlamda kullanılacak Led veya T5+Led in portal başlıklarını inceleyeceğim. Bu konuda bana vereceğiniz fikirlere oldukça fazla ihtiyacım olabilir.

ycavusoglu ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Akvaryumun kurulumu biraz gecikse de ilerliyor. İş amaçlı yurtdışı seyahati ve üstüne hastalık derken programdan ciddi ölçüde geri kaldım. Akvaryumu imal eden firma harika iş çıkarmış. Oldukça uzun zamandır Akvarist olmama rağmen ilk defa bu kadar üst düzey ve her ayrıntısına kadar ince çalışılmış bir tank sahibi oldum. Yaptığım ödemeyi kesinlikle her kuruşuna kadar gönül rahatlığıyla hak eden bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
    Aslında yazacak çok fazla mevzu olmasına rağmen vakit darlığımdan ötürü ve ayrıca henüz kurulum da tam anlamıyla tamamlanamadığı için uzatmayayım. Tankın su dolumunu geçen hafta yaptım ve iki gün sonra test amaçlı cleaner karides ekledim. Ardından 4 gün önce 2*percula ve 2*red scooter diğer tankımdan nakledildi. Dün itibarı ile de Emperor Angel, Majestic Angel ve Scribbled Angel ekledim.
    Özellikle ilk bir kaç hafta yaşayabileceğim sıkıntılarla ilgili -amonyak artışı gibi- bazı ekstra önlemler aldım. Bunların ne oranda fayda sağlayacağını beraber göreceğiz.Umarım B ve C planlarımı uygulamaya gerek kalmadan süreci atlatırım.Aslında belirli bir süreç gerektiren işlemleri maalesef by-pass etmek zorunda kaldım.

Ekli Dosyalar:

12. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Hazır fırsat bulmuşken kurulumla ilgili ilave bilgiler vermek istiyorum. Dekor oluştururken toplam 4 kutu Caribsea south seas base rock yeni kaya kullandım, yani 70 kg civarı bir miktar. Dekoru başta her ne kadar ticari firma yapacak şeklinde söylesemde, sonradan kararımdan kendi inisiyatifimle vazgeçtim. Akvarist dostlarım kaya dizaynını oluşturma aşamasında verdikleri fikirlerle oldukça aydınlattılar ve sonuç itibarıyla ortaya beni rahatlıkla tatmin edecek bir şekil çıktı.
    İlk adımda akvaryum tabanına kayıt ve kuşakların arasında kalacak şekilde güvenlik amacıyla 5 mm pleksi kestirdim. Sonrasında çeşitli büyüklükteki kayaları aralarında bol miktarda girinti çıkıntı kalacak şekilde pleksi üzerine oturttum. Dekor kaba hatları ortaya çıktıktan sonra elimdeki bazı kayaları da kırarak ufaltıp, hassas rötüşları hallettim. Tüm bu işlemler sonunda kayaların tamamını Apel Marin şeffaf tutkal ile birbirine yapıştırdım. Tutkal sayesinde dekor hem çok sağlam oluyor hemde üst üste kesinlikle duramayacak kayalar yapıştırılarak çok daha hoş şekiller ortaya çıkıyor. Yalnız tutkalı kullanırken dikkatli olunmalı, fazla uygulandığında kayalardan akmaya başlıyor.
    Kaya dekorundan sonra sıra kumu sermeye geldi. Kum olarak 60 kg Filipinler'den gelen ölü mercan kumu kullandım. Görsel anlamda bence mükemmel bir doğallığı var. Çuvalları boşaltıp kum tarağı ile her bölgeye dağıttım.
    RO/DI filtrelerin ve 2* mixbed reçinelerin tamamını değiştirdikten sonra 0 mS/cm su ile tankı doldurmaya başladım. Dolum işlemi yaklaşık 3 gün sürdü, bende bu esnada çalışan diğer tankıma ödünç aldığım PS'yi temizleyerek kurdum ve aynı şekilde o tankta çalışan benim ATB'yi ve 6105'lerden birini temizleyerek hazır hale getirdim.
    Yeni aldığım Newa 6000 kafa motorunun da montajını bitirdikten tanktaki suyu çevirmeye başladım. Vana ayarlarını yaptıktan sonra sıra bakteri kültürünü eklemeye gelmişti fakat burada bir sorunla karşılaştım. Özellikle kullanmayı düşündüğüm ürün firmanın stoğunda kalmamıştı, her ne kadar istemesemde elimde mevcut olan 7*biodigest ve 4* bioptimi kırarak suya ekledim.
    Yaklaşık 2 günlük bir sürecin sonunda PS çalıştırılmaya başlandı ve şimdiye kadar geçen süreçte periyodik amonyak ölçümleri yapılıyor. Akvaryumum çalıştığım firmada odamda olduğu için bu konuda büyük bir avantajım var. Laboratuvar bölümümüzdeki kimyager bayan arkadaşlarım testler konusunda bana çok yardımcı oluyorlar sağolsunlar. Elimizdeki herhangi bir tuzlu su testi ile kesinlikle ölçülemeyecek değerleri laboratuvarda ölçüp sonucu veriyorlar. Bunun tek sıkıntılı tarafı sabah verdiğim numunenin testinin öğlene doğru ancak sonuçlanması, diğer taraftan bana 0,00 basamağı ile sonucu veriyorlar.
    Bu arada birde ozonizer aldım. Sander C 100 modeli. Discus ile uğraşırken benim en büyük yardımcılarımdan biriydi ve herhangi bir controller olmadan sadece ORP METRE ile ölçüm yaparak cihazı ilerleyen zamanda PS'ye bağlayacağım. Yalnız almış olduğum adwa ad14 orp metre'nin hassasiyeti konusunda kafamda soru işaretleri de yok değil. Eğer kullanan arkadaş varsa ve bilgi verebilirse mutlu olurum.
    Uzun zaman yazmayınca biraz birikti, umarım sıkılmadan okursunuz. Esenlikler dilerim...

taakaa, muharremozbas, YIKIKTEMO ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  13. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Merhaba Erdogan bey, kurulum ve asamalari cok ciddi calisilmis cok guzel olmus, ekipmanlarda kaliteli cok begendim. Tankin isyerinizde olmasi ayri bir keyif, benim nacizane yorumum kayalar marin sistem icin sanki fazla olmus gibi ozellikle tank grubu balik almayi dusunurseniz sıkıntı olabilir. Bu detayin haricinde birde eski sistemden asilama yaptinizmi ? Yapmadiysaniz mutlaka yapin derim.

14. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Resimlerde net olarak belli olmasa da kayaların arasında çok sayıda boşluk ve geçiş yeri var. Kayaların çok olması aslında tamamen benim tercihim ve bu şekilde hoşuma gidiyor. Su aşılaması yapmadım.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  15. Aslan06

Aslan06

Yer:
    Ankara
    Tercih tabiki sizin, Ben sadece yapici bir elestri yapmak istemistim. Insallah nitrat sorununuz olmaz.

16. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Benim gözlemlediğim kadarıyla kayalarda bıraktığım boşluklardan dolayı herhangi bir ölü bölge oluşmuyor sanırım. Yapıcı eleştirilerinizin devam etmesi dileğiyle...

17. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Başka gelişmeler varmı akvaryumunuzda Erdoğan bey?
    Okurken şöyle 1 2 sayfa daha beklentim oluşmuş ister istemez=)

18. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Merhaba. Geçen süre zarfında maalesef negatif yönde sonuçlar ortaya çıktı. Amonyak bağlamak amacıyla kullandığım ürün performans yönünden sınıfta kalınca kaçınılmaz olan amonyak patlaması gerçekleşti. Hastalık sebebiyle 4 gün işe gidemeyince müdahalede de bulunamadım ve bu yüzden canlılarımı kaybettim. Hayatımda ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldım ve 2 hafta önce pazartesi günü tanktaki manzara hala gözümün önünden gitmiyor.Bundan sonra artık süreç, olması gerektiği şekilde ilerleyecek.Tank değerlerini periyodik olarak kontrol ediyorum, haliyle her geçen gün iyiye gidiyor. Redoks değerim çok kötüydü, başlangıçta 140 mv olan değer 160-170 bandına yükselip orada takılı kalmıştı, yaklaşık 10 günlük süreçte 270 mv'a kadar çıktı ve bu iyi bir işaret.
    120x50x40 sump'u henüz kurmadım. Şu anda hala 120 lt'lik geçici plastik kap içinde teçhizat çalışmaya devam ediyor. Geçen zamanda boş boş beklememek için sump'u güzelce yıkayıp temizledim,şaşırtma bölümlerini iptal edip bölmesiz hale getirdim.Tuzlu su hazırlama kabı 50 lt'olduğu için yetersiz geliyordu bende 100 lt'lik yeni bir kap aldım. Burada kendi imkanlarımızla tekerlekli bir araba yaptık ona, ayrıca alt kısmından delik açıp vana ve boru bağlantıları hazırladık. Bu şekilde daha pratik olacak.Bugün itibarıyla ilave 80 lt tuzlu su hazırlamaya başladım,sump değiştirirken hesabıma göre bu hacme ihtiyacım olacak.
    Aydınlatma sistemi için araştırma yaptım, fakat maalesef bir şey çıkmadı. TR'de kullanmayı düşündüğüm kombinasyonda led yok, yurtdışından getirtmeye çalışmak ayrı sıkıntı(bahane bunlar).Aslında bunlardan daha önemlisi 2 sebep var: Artık bu gibi konularla çok fazla uğraşmak istemiyorum,benim fazlaca vaktimi alıyor ve doğru düzgün bir şey ortaya çıkarmaya çalıştığımda da fiyat zaten uçuyor. Bunu önceki tankımda kullandığım 8x80 watt t5'te yaşadım.İkinci bir husus ise benim patronun üzerimde yaratmış olduğu psikolojik baskı. Ben, bir önceki akvaryumumu kurunca çok beğenmişti ve sabahları odama gelip türk kahvesi eşliğinde beraberce tankı seyrediyorduk. Hatta yurtdışından gelen müşterilerimizi odama getirip akvaryumu gösteriyordu. Doğal olarak konuya hakim olmadığı için suyu doldurup balıkları atınca herşeyin güllük gülistanlık olacağını düşünüyor.Artık vakit kaybetmemek ve tankın keyfini çıkarmak istiyorum. Hal böyle olunca özellikle altyapı konusunda kesenin ağzını açtım ve Ecotech Marine Radion XR30W PRO led aldım. İlerleyen zamanda ilave 1 adet daha alacağım, henüz bağlamadım ama herhalde tankın tamamını aydınlatmaya yeterli gelmeyecektir.

vicia ervillia ve veysel bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Geçmiş olsun öncelikle.

Yaptığınız yorumları ve bakış açınız yanında hobiye hakimiyetinizi çok beğendiğimi belirtmek istiyorum.

Seçilen ekipmanlar olsun veya değiştirilmesi planlanan unsurlar olsun gayet yerinde ama ben sadece amonyak bağlaması için kullanılan ürün ve yine redox konusuna bakış açınızda bir fark yaratmak umudu ile yorum yapmak istedim.

Beslemek istediğiniz canlılar hiçte zor canlılar olmayıp aslında biraz sabır ve belki de biraz da daha basit davranarak kolayca yapılabilecek şeyler. Amonyak korkusu ancak hatalı kurulum olan, hatalı yersiz yemleme olan, bir canlı öldüğünde alınamayacak olan akvaryumlarda endişe edilmesi gereken bir maddedir. Sağlıklı bir akvaryumda endişe etmemek gerektiği gibi bunun için kullanılacak malzemeleri iyi seçmek veya mümkünse hiç seçmemek gerekir. Akvaryumu kurduktan sonra ister canlı eklensin veya istenirse diatom aşaması beklensin amonyak hobici kontrolünde olmalıdır ve bu biraz da dengeli besin girdisi ile kolayca sağlanabilecek bir şeydir.

Redox değeri ise oksijen döngüsü yani skimmeri, sump sistemi olan, kule sistemi olan ve aşırı atık yükü bulunmayan tanklarda endişe edilmemesi gereken diğer bir konudur. Redox anlık değişimler gösteren, yem verildiğinde, el sokulduğunda, akşam, sabah ve yine akvaryumdaki alg yapısına bağlı olarak değişen parametre olarak insanın kafasını karıştırır. Bu yönde de ekipman düşüneceksek veya malzeme kullanacaksak tamamen sistem oturduktan, canlı yükü belirginleşip tüketim başlaması sonrası varsa ihtiyaç o zaman düşünmeliyiz.

TencoMelih, mekatronik, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.

Sayfayı Paylaş