1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sps Reef by Mekatronik (160x80x55h)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde mekatronik tarafından 8 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Bir haftadır ozon kullanmaya başladım. Gerekçelerden birisi bu bahsettiğimiz olay, diğeri ise zaten ozonun bilinen faydaları. Bir süre sonra sonucu görebileceğiz.

Mesela nitrat olan tanklarda orp daha yüksek. Niye böyle oluyor anlamak lazım.

2. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Geriye birtek şey kaldı sanırım. Işıkları kısmak, süre ve renk bakımından, denenebilir. Önce süre sanırım. Bir de UV filtre deneyebilirsin galiba. Ek olarak, pH ve kH açısından son trendler ne durumda akvaryumunda, bilgi verebilir misin?

3. Erdal

Erdal

Abi nitrat ve fosfat için bize steril su lazım değil. Nitrat problemini genelde çeşme suyu kullanan arkadaşlar çok yaşar. Nitratı yükseltmek için bence az oksijen az steril su ve az gaz çıkışı tanktan bunları kombinlemek çok zor gerçekten. Ozon direk nitrit seviyesini azaltacaktır yada diğer bir formül eğer ozonu kesip oksijeni azaltırsak, tanka amonyak verirsek zaten sağlam olan bakterilerin amonyağı nitrite içerde az olan oksijen düzeyi ve az steril ortamda nitrit de nitrata dönüşmeyecek midir ? bence dışarda 2 - 3 gün kalmış kaya sumpa sokulur. Nacizane fikrim budur. Birde su değişme :)

Düzenleme: 17 Haziran 2016
  4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    İşemek fikri birazdan gelir.

burak ozu, Burcu ve Ontheway bunu beğendi.
  5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Karides göm.

;)

Burcu bunu beğendi.
  6. Erdal

Erdal

Ben uzaktan izleyiciyim Tank yok :) sorun yok :)

7. Erdal

Erdal

Gerçi yanlış biliyor olabilirim ama ozon cihazının nitriti nitrata okside eder buda var :) off ben kaçar iyi geceler :p

8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Senin özün Ankaralı. İstanbulda en fazla tank bozan adamsın. Yakında 1 tane daha kurar 1 tane daha bozarsin. :)

9. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    pH : 7.95- 8.36
    Kh : 6.7
    Ca : 420
    Mg : 1290
    K : 420
    PO4 : 0
    NO3 : 0
    Orp : 264-249

Kh bu aralar biraz fazla tüketiliyor. Reaktöre ilave günlük 40 ml dozlamaya başladım. K düşmemekte inat ediyor. Redox, ozondan sonra bir miktar toparlandı. Sander bu konuda çok başarılı bir cihaz, ayarlı olması büyük avantaj. Düşük düzeyde gün boyu çalışıyor. Yalnız kötü taraf şu; ozon verdiğim zaman protein skimmer haliyle daha yüksek kapasite çalışmaya başlıyor. Bunu engellemek için iyice kuru toplamaya aldım ama sanki inadına oda balçık formunda topluyor. Protein Skimmeri değiştirip şu dandik BK'lardan mı alsam ne yapsam. :D

Aslında bir yol var, yeni aklıma geldi. Atb'den d.c. Motor getirtmiştim hatırlarsanız. Ambalajında sıfır şekilde duruyor. Devir kontrollü olduğu için skimmer kapasitesini bu motorla daha kolay kontrol edebilirim diye düşünüyorum. Hem ayrıca üzerinde çalışan kendi motorunu da bakıma alırım bu sebeple. @Apolim sağolsun yeni rulman ve titanyum milli rotor vermişti. Bu vesileyle onları da değiştirmiş olurum.

10. Erdal

Erdal

Yok yaw newa 30r aldım işte kuracam diye vaz geçtim ilanda 2016 yılı içinde benden başka kurulum çıkmaz Levo. Mesleğe geri döndüm eks trem pc ler topluyorum laptop filan tamir ediyorum işte boş zamanlarımda. :)

8020_r31s ve Pennywise bunu beğendi.
  11. Erdal

Erdal

Benim bir kaç üstte yazdığım formul tutabilir bi düşün derim :) iyi geceler cümleten

12. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Gordüm o ilanı. Aklıma yatıyor aslında ama beni kesmez dedim sonra. En güzel hobi çocuk ile takılmak. Nasıl oldu Aslan parçası

13. Erdal

Erdal

Şükür Allah'a atlatık bütün sorunları büyüyor gelin bi hafta sonu. Adamın konusunu dağıtmayalım telefonlaşırız ben kaçtım.

Pennywise bunu beğendi.
  14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Fosfat katkısı sadece fosfat içerdiği için yem vs ile arttırmaya göre çok daha zararsız.Nitrat için ne yapabilirsin bilmiyorum ama aklıma gelen en iyi ihtimal kullandığın potasyum katkısını potasyum nitrat olarak kullanman.Tabi ne derece yeterli gelir bilmiyorum, kelin ilacı olsa misali bir ara bende bu dertten çok müzdarip olmuştum.Sonrasın da aşırı doz kalk ile ph 9 üzerine çıkınca artık bende N/P liler kervanına katıldım. :)

mekatronik bunu beğendi.
  15. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Kalsiyum nitrat ve Sodyum hidrojen fosfat
    Tek sorun Sodyum oda balling den gelen CaCl2 nin artan Cl si ile NaCl olur en az hasarla çözersin işini ama inanki eklediğin pişman olacaksın . Bunun yerine bütün algleri temizle camlardan ve bolca mercan yemi ver bence daha iyi sonuç alırsın.

Fishpoint Akvaryum ve mekatronik bunu beğendi.
  16. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kalsiyum nitrat ilgimi çekti. Gözlemlediğin herhangi bir zararı varmı Onur ?

Motor fotolarını göndermeyi unutmuşum şimdi aklıma geldi. Gönderiyorum şimdi.

17. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Tamam teşekkür ederim
    Kalsiyum nitrat kullandım kalsiyum Değerini çok yükseltmiyor Sana bunun önermenin nedeni ca reaktörünü balling yöntemiyle desteklediğini bildiğim için bir de potasyum seviyenin yüksek olduğunu biliyorum O yüzden kesinlikle potasyum nitrat önermiyorum Çünkü potasyum değerini ciddi anlamda zıplatıyor kalsiyum nitrat kullanır ise dozaj pompasından kalsiyum miktarını kısarak dengeyi yakalarsın pek ihtimal vermiyorum ama uzun vadede Tuzla'da dikkat etmeni öneririm Tabii burada bahsettiğim artış ayda bir ppt ancak oda protein toplayıcının sistemden aldığı tuzlu suya bile karşılık gelmez

Bu arada sodyum hidrojen fosfat almadan önce bir araştır lütfen Ben kimyacının sitesinden bakarak yazdım ama çok derin kimya bilgisine Sahip olmadığım için bu bileşiğin toksik olup olmadığı konusunda bir fikrim yok Eğer değil ise çok işini görecektir

Fishpoint Akvaryum bunu beğendi.
  18. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Maalesef şu aralar nitratlı şeyleri satmıyorlar :( konuyu takipteyim.

19. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Hımm, malum olaylardan bir de o var değil mi. Duymuştum haberlerde. Ama 50-100 grama bir şey demezler herhalde.

20. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Abi firmanın biri olayı abartmış tüzel kişilikler dışında şahıslara hiç bir kimyasal satmıyor.

Ontheway bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş