1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sps ve Lps Mercan Sorunu

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Hector tarafından 16 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  Herkese merhaba, bir hafta yurt dışı tatiline cıkayım dedim , geri döndüğümde herşey alak bullak ve bende uykusuz geçen geceler. Nedenini hemen size açıklayayım. Tatile çıkmadan önce akvaryumda % 30 su değişimi yaptım, tatilim 1 haftadan uzun süreceğini düşünerek Ca 500 Mg yi 1330 seviyesinde bıraltım ve ışığı 7 saat açık olucak şekilde timer ile ayarladım. Tuz seviyesini ( benim aptal kafam) normal suyun içine daldırmalı ölçerle ölçtum ve 1.025 seviyesinde bıraktım, kardeşime günlük Ro su ekleme ve bakımını öğretip tatile çıktım ve döndüğümde mantarlar hariç, maze brain, hammer ve hatta green star polyplerde kendini salmış tam açmamış şekilde buldum. Renleri gayet canlı ama bi sıkıntıları olduğunu anladım. sağolsun arkadaşım amerikadan refraktometremi göndermiş ve tuzluluğa bir baktımki 1.030 . Doğal olarak bendebir panik havası ve hemen suyu günlere yayarak tuzluluk oranını 1.024 e çektim. sizce mercanların kendini salması tuzluluk olabilirmi? ve su değişimi yapmalımıyım? yardımlarınızı bekliyorum. Resimleride yüklemeye çalışıp daha sağlıklı bilgi alışverişi yapabiliriz. herkese bol tuzlu günler....
   
 2. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Resimleri bekliyoruz ama yine de su değişimi yapsan fena olmaz.
   
 3. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  Şuan işyerindeyim eve geçer geçmez resimleri yollıcam
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Emre yanlış işler yapmışsın. Birden yükseltilen ca, mg gibi elementlerin faydasından çok tatil boyunca kullanıldıkça yavaş yavaş düşen element oranı çok daha faydalıdır.

  Saydığın mercanlar içinde Sps göremedim, onların türü, ısı durumundan bilgi iyi olur. Su değişimleri her koşulda faydalı olur elbette.
   
 5. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  Haylısın her hata veya yanlış iş tecrube oluyor . Panik oldum ;) birden . bu gece su değişimi yapıcam ca ve mg eklemesini sonraya bırakmak daha iyi sanırım....
   
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.855
  Yer:
  Bursa
  Tankta her ne eksiliyorsa, mutlaka tüketilen kadar ekleyin. Fazlası iyonik dengenizi bozmaktan başka bir işe yaramaz. Geçmiş olsun.
   
 7. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  ışığı şimdi actım ama hammer lar 3 gündür böyle maze brain ise herzamanki gece triplerinde ;) image.jpg image.jpg
   
 8. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Öncelikle geçmiş olsun.Kayadaki oluşum cyano mu acaba?
  Bu fotolar sanki uzun zamandır seyreden bir problem görüntüsü sergiliyor.Mercanların kafalarının bir çoğu daha önceden ölmüş.Yaptığınız ölçümler nelerdir.Paylaşabilirmisiniz.

  Tapatalk...
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 9. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  8 saatir işik kapalı olduğundan olabilirmi gündüzleri genelde hepsi açıyo tek sorun hammer daha açmadı aynı bu fotodaki gibi cyano ile 4 aydır uğraşıyorum ve % 60 ı nı tankımdan uzaklaştırdım sifonlama ile çoğu gitti ve Ro suyunda baya bi etkisi oldu şimdiki ölçümlerim Mg 1300 Ca 480 nitrate 0.10 ppm salinity 1.025 Ph 8.1
   
 10. harfuzmani

  harfuzmani

  Mesajlar:
  6.001
  Yer:
  Bursa
  Cyanonun oluşmasına belli başlı etmenler neden oluyor.En büyük nedeni sudaki silikat.Sıfır tds li bir ro su kullandığınızda bu sorunun sudan olma olasılığı kalmıyor.Geriye bir kaç etmen daha kalıyor.Işık, düşük akıntı, tuz,yüksek fosfatlı yemleme vs.Bunları elediğinizde pek barınabileceğini sanmam.
  Su değişimlerini ne sıklıkta yapıyorsunuz ve kh değeriniz nedir?
  Şu anki mg değeriniz iyi ancak ca değeriniz oldukça yüksek.Kh değeri 8-9 civarında olan bir tankın ca değerinin 420-430 seviyesinde olması idealdir.
  Bu arada katkılarınız nedir?Dozlamayı nasıl yapıyorsunuz?


  Tapatalk...
   
  Alparslan bunu beğendi.
 11. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  Hakan bey genelde her hafta aynı gün ve aynı saate % 20 bazen % 30 su değişimi yaparım . 4 adet T5 39 watt ( 2 adet acrilic blue, 1 adet lagoon blue ve 1 adet pink işik mevcuttur) bu sabah yaptığım ölçümler
  CA- 480
  MG- 1300
  PH 8.1
  KH 8
  tuzluluk 1.024
  nitrate 0.10ppm

  bişeyler yanlış gidiyo ama ne günde veya 2 günde bir ca ve mg eklemesi yapıyorum 10 veya 15 ml kadar.sabitleyince dozlamayı kesiyorum.
   
 12. ogurcay

  ogurcay

  Mesajlar:
  2.352
  Yer:
  Kadıköy/İSTANBUL
  İsim:
  Ozan Gürçay
  Haftalık su değişimlerinizi %10 a sabitleyin bence...her hafta %20-30 oran bana çok geldi...Bir de kh değerinizi paylaşır mısınız?Saygılarımla
   
 13. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Emre bir yanlışlık var elbette, hergün ca veya mg ekleyecek ne var akvaryumda, kesinlikle yok. Akvaryumun kesinlikle sadece su değişimi ile yürümesi gereken düzeyde, tüm katkıları rafa kaldırmalısın. Ro cihazından çıkış suyu olarak emin olup haftalık veya 15 günde bir yüzde belirleyerek devam etmelisin. Hatta elindeki test kitlerini de bir süre kaldır. Odak noktanı bir süre sadece akvaryuma çevir, unutma gereksiz girdiler ile uğraşmaktasın.
   
 14. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  Temel bey çok haklısınız , bu akşam son ölçümlerimi yapıp tüm katkı madelerini kaldırıyorum. son olarak KH değerimi soranlar için 8 ;)
   
  ogurcay bunu beğendi.
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok net ve keskin ifade ediyorum düşüncelerimi dikkat edersen, çünkü gerçekten emeğine, zamanına, parana yazık. Çok basitçe yapabileceklerini bir sürü fazladan maddi manevi vererek olmaza çevirmeler hala devam ediyor, burası veya başka yer fark etmez ama nereden ne fikri alacağınızı bence iyi seçmelisiniz.

  Çok basit, kaldır tüm her şeyi. Tuz markan ne bilemiyorum ama iyi tuz ve su ile akvaryumun içini güzelce temizleyip %40 değişimi yapıp ve sonrasında düzenli periyot içinde su değişimine devam et ve gör, ben buradayım. Hatta bu işlemin 3,4 gün sonrasında gördüğünü yaz.
   
 16. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  Tuz markam reef crystal instant oceanın , dün % 30 değiştirdim DHK si 7.7 ye düşmüştü onu çıkardım v okadar bugün balıklar gayet neşeli mercanlarda orta derecede açtılar. Dediğiniz gibi bütün katkı madelerini rafa kaldırdım. İnşallah bi sorun olmaz ise 3 veya 4 günde bir sonuç alırım. Tekrar teşekkür ederim Temel by ve diğer ilgili arkadaşlara. Her sorun bir tecrübe doğuruyo ve her sorunuda insan kendi yaratıyo;)
   
 17. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Tuz seçimin gayet güzel, sadece su değişimi ile devam, taki akvaryum kalabalıklaşana ve türlere göre sana bir şeyler fısıldayana kadar.
   
 18. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  Bugun salifert CA, MG ve DHK testleri aldım daha iyi ölçmek için ve bugunki salifertin ölçümlerine gore

  CA: 300
  MG: 820
  DHk: 8
  alın bide burdan yakın birdaha salifert dışında test kullanmam , kullandığım testler kent ve sera markaydı hepsini çöpe attım. Bu duruma göre dozlama nasıl yapmalıyım. Ayrıca dün su değişimi yaptıktan sonra mercanlarda ve balıklarda farklılıklar dikkatimi çekti özellikle hammer coral orta derecede % 70 açmış durumdaydı maze brain uzun zaman sonra kollarını dışarı çıkarmış ayrıca polyp ve zoa ların renklerinde gözle görülür bir canlılık vardı. bukadar düşük dereceler olması ve diğer test kitlerine ettiğim beduaların da haddi hesabı yok ;)
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Verdiğin değerler arasında dağlar var. Çökme yaşanmış olabilir tatile giderken girdiklerin yüzünden. Hala ne şekil dozlama yapacağını sorman ilginç, rafa kaldırdım demiştin.:) Su değişimi devam, çorbayı zaten yapmışsın bari karışık sebzeli olmasın.
   
 20. Hector

  Hector

  Mesajlar:
  223
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  emre ulupınar
  Hahahahhahah kesinlikle doğru diyorsun, söylemek istediğim dozlama yapmalımıyım? gerçi bu değerlerde polyp ve zoalarım tam açtı mantarlar gayet sağlıklı. Kusura bakmayın ne kadarda araştırma yapsam bazen çaylaklıklar olabiliyor, dediğim gibi her yanlışta bir tecrübe ediniyorsunuz. ilginize alakanıza teşekkürler bundan sonra salifert dışında test kullanmam. Dozlama yapmayacağım merak etmeyin ;) Balık sayımı da düşürdüm toplamda 10 balık vardı bugün 5 e indirdim çoğunu arkadaşlarıma verdim, zaten zoraki almıştım ;) amacım tamamen resif akvaryumu yapmak. İlginize ve sabrınıza teşekkürler :)
   

Sayfayı Paylaş