1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Strafordan Arka Plan Yapımı

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde Desert Falcon tarafından 2 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. Desert Falcon

Desert Falcon

Selam,
    Strafordan yapılan çeşitli tanklarda birçok güzel arkaplan görmüştüm.720 litrelik tankımı aldığımda bende bir tane yapmaya karar verdim.Bu da nasıl yapıldığı …
    120*60*10 ölçülerinde 6 ayrı kalın Strafor parçası aldım.

Tank ölçülerim 200*60*60 olduğundan straforu ona uydurmak için kestim.

Her ikisini birleştirmek için ek yeri lazımdı bende sabitlemek için girintili kestim. Levhaları birleştirirken bol miktarda silikon dolgu malzemesi kullandım.Bu siz ileride oyarken sıkı tutması için çok önemli…Silikon dolgu malzemesinin akvaryumda kullanmak için yapıldığına emin olun !

Şimdi strafor levhalar birbirine yapıştırılıyor.

Tankın uzunluğu boyunda ve ekstra yerler için 3 parça kestim.( Akıntı motoru ,ısıtıcı ve diğer ekipmanlar için)

Bu köşeye teneke filtre ve ısıtıcıyı yerleştiricem
    Büyük bir bölme yaratmak için testereyle kesmek zorundayım.Bu ilerde kafa motoru falan eklersem yardımcı olur.

Asıl oyma işlemine şimdi başladım.Her yerde strafor parçaları uçuşuyor. Sağda sandalyede yine soğuk çay. Çay gerçekten işin bu bölümünde iyi bi yardımcı oluyor ;)

Şimdi işin yarısındayım.Bazı yerler kayalara benzemeye başladı..
    Gölge oluşturmak ve derinlik yaratmak için tamamında kayaları büyük/geniş oydum.

Sol köşeye bir kafa motoru yerleştireceğim. Bu bölme dibe ulaşmayacak/alt tarafa ulaşmayacak.Bu gibi bölümlerin/bölmelerin altında hep boş alan olması,eğer ulaşabiliyorsanız temizliği kolaylaştıracaktır.Fakat ben bu bölümü geniş yaptım,böylece ileride gerekirse daha büyük bir kafa motoru ile değiştirebilirim.
    Oyma kısmı sona erdi…Hala birkaç küçük nokta kalmış olabilir.

Bütün arka planı sıcak hava tabancasıyla düzelttim.

Bu üstten görünüşü…

Bunu tanka yerleştirebilmek için 4 büyük parçaya kesmek gerekiyor. Parçalar tankta tekrar birbirlerine iyice uydular.

Şimdi bitirme zamanı…3 tip renk pigment tozu aldım.Zehirsiz(Non-Toxic)olduğundan emin olun…Ben doğal gölge oluşturmak için 3 tip renk seçtim.Yeşil,kahverengi,siyah.

Bazı hobi çimentoları su ve renk pigmentiyle karıştırılabilir(karıştırma anlamı birbirine katma anlamında arkadaşlar)Boyafırçasıyla uygulayabilmek için ince bir karışım yapmalısınız.

İlk tabaka/levha(artık ne derseniz deyin) bitti…

Şimdi yerleştirildi…4 parçayı birbirine birleştirmek için silikon uyguladım ve en son çimentoyla örttüm (sanırım silikonu belli olmasın diye bu bölgeleri çimentoyla kapladığını söylüyor)

Ve buradada kum,su,bitkiler ve malawi chiclidleriyle dolduruldu.
    Kayalardan oluşan arka planı taklit etmeyi denemek her yönüyle güzel bir fikir.Bu ona doğal görüntü veriyor.

Çeviri benim tarafımdan yapılmıştır,yanlışlık olabilir Yabancı Dil 3.sınıf öğrencisiyim.İzinsiz kullanılmamasını rica ederim.
    Fotoğraflar U.K sitelerinden alıntıdır.

Saygılar...

Şahin Demirer.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ynt: Strafordan Arka Plan Yapımı

Şahin, çevirin ve hazırladığın başlık için teşekkür ederim. em34:
    Enteresan ve kolay bir dekor yapımı olmuş. Evin içi biraz dağılır bu dekorun yapımında. Bahçeyi tercih etmek daha doğru olur galiba. Faydalı ve değişik bir dekor anlayışı olması sebebiyle sabit başlık yapılmıştır.
    Ellerine sağlık.

3. Desert Falcon

Desert Falcon

Teşekkür ederim abi.

4. sinan1962

sinan1962

Yer:
    Ataşehir / İSTANBUL
    İsim:
    Sinan

Ufkumuz açılıyor bu dekorları görünce. Acaba becerebilirmiyim bilmiyorum. Ama akvaryumun içinde doğal durmuş. Teşekkür ederim.

5. taygun

taygun Guest

Görünüş itibarıyla çok güzel. Ama iki dezavantajı var.

1.) Kayalar ( ;)) salınıp yapmıyor
    2.) Strafor hafif, su ağır olduğu için su akvaryumda ön cama doğru yaslanıyor.

Saygılar

6. Desert Falcon

Desert Falcon

Hocam anlayamadım heralde salınım yapıyor diyecektin dezavantaj dediğine göre ?
    Ön cama doğru su yaslanması nasıl oluyor strafor yukarı kalkıyor diyorsan sanırım adam onu cama yapıştırıyor zaten.

7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Bu olmamış işte.Beğenmedim :)
    Tamer Abi,strafor arkadan oyularak içine kum vb doldurulabilir.Böylece suyun özgül ağırlığına yakın(biraz daha ağır) arka fon elde edilmiş olur.Bunu strafordan değil de poliüretan köpükten yapsak daha kolay ağırlık ayarlaması yapabiliriz sanırım.Çeviri için teşekkürler.

Şimdi aklıma düştü.Bu adam ısıtıcıyı straforun arkasına koyduysa nasıl ısınacak bu su? :D

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cem; su straforun arkasından devirdaim oluyor sanırım. Aynı sistem Mesut hocanın akvaryumundada var.

Emeğine sağlık Şahin. em34:

9. Desert Falcon

Desert Falcon

Teşekkür ederim hepinize...

10. Kral_Afat

Kral_Afat

Harika bir arka plan :heyo:

11. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    O zaman mesela 100 yerine 200 wattlık bir ısıtıcı kullanmak gerekecektir Olcay Abi.Çünkü ne kadar devirdaim yapsa da üst kısımdaki ısınan su sıkışacaktır. huh:

12. nejo8

nejo8 Banlı Üye

Arka plandan ben de yaptım balıklarım çok mutlular, paylaşım için teşekkürler. em34: Becerisi olan arkadaşların yapmasını tavsiye ederi.

13. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Merhabalar. Bugüne kadar incelediğim arka fon çalışmalarında genellikle veya hemen hemen hepsinde, akvaryumun arka camı silikonlanıp bitmiş arka fon bu şekilde yapıştırılıyor ancak arka cam görüntü olarak birdaha kullanılmaz oluyor. %100 temizlenmesi mümkün olmuyor. Yani geri dönüşü olmayan yola giriliyor diyebiliriz.

Böyle bir çalışmada bulunacak hobici arkadaşlara bir tavsiyem olacak. Arka fonu akvaryuma yapıştırmak için suya dayanıklı çok ince çift taraflı bantlar bulunmakta. arka cama yapıştırıp üzerindeki kağıdı çıkarınca ortaya ince bir bali tabakası gibi yapışkan malzeme çıkıyor. Size kalan sadece üzerine arka fonu yapıştırmak oluyor. Daha sonra arka fonu sökmek isteyince (asıl avantaj) %100 olarak çok rahat temizlenebiliyor.

Saygılar...

14. Desert Falcon

Desert Falcon

Sezgin çok güzel bir fikir.Haklısın direkt yapıştırılınca artık o o rada kalıyor temizlemeye niyetlenseniz çiziliyor.

15. taygun

taygun Guest

Sezgin Merhaba,

Çift taraflı bantların yapıştırma gücü, suyun straforu yukarı itmesine karşı koyabilecek mi?

16. Desert Falcon

Desert Falcon

Bandın strafora bakan tarafına silikon süreriz cama yapışmamış olur bantla silikon arasında temas sağlanır sadece öyle olmaz mı?

17. taygun

taygun Guest

Bana mantıklı gibi geldi

18. sezginyavuz

sezginyavuz

İsim:
    Sezgin Yavuz
    Tamer Hocam, normal kalın olan çift taraflı bantları bilirsiniz. Rengi siyah, üzerindeki atılacak kağıt yeşil. Bunlar hiçbir şekilde karşı koyamaz ve dayanıksızdır. Benim dediğim bant çok ince ve inanılmaz güçlü. Arka fonun arka, yan ve alt kısımlarına 2-3 kat atıldıktan sonra yapıştırılabilir. Herhangi bir olumsuzlukta (sanmıyorum) temizlenmesi çok kolay. Silikonu falan unutun. :)

19. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Sezgin beyin söz ettiği bantları bende duydum.Gerçekten çok etkili tavsiye ederim.

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Sezginin bahsettiği bantaları biliyor ve bizim sektörde sürekli kullanıyoruz. Gerçekten çok kuvvetli bir bant.Fakat su içinde nekadar yapışkanlığını korur orası tartışılır. Ama denemekte fayda var diye düşünüyorum.Çünkü su içinde hiç denemedik. Bu bantı bir deneyin baktınki olmadı sökersin ve son çare slikon kullanırsın.

Sayfayı Paylaş