1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Strafordan mini sump

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Görkem ÇAKIR tarafından 29 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Merhabalar değerli forum sakinler;
    Bugün akvaryumum içi köşelik yaparken aklıma bir fikir geldi. Akvaryumumun arkasında bağımsız bir sump sistemi yapacaktım. Zaten böyle bir fikir vardı. Fakat bildiğin cam olanını yapacaktım. Ona gerek kalmadan 13 litre su kapasiteli strafor sump'ı yaptım. Boyutları 45*10*30(h). Yarın silikonlar kuruyunca deneyeceğim. Ama 13 litreyi kaldırır gibi geliyor. 2 kat silikon çektim. Yapılış aşamasını çekmeyi unuttum. :cekingen: Zaten o bölüm çokta zor değil. Straforları istenilen ölçüde kesmek. Yarın deneyeceğim. Diğer akvaryumumu yaparken bazı eksikliklerim oldu. Silikon biraz az çektim. Su kaçırınca sinirlendim bolca silikon sürdüm. Onu beklerken bu aklıma geldi :) Umarım beğenirsiniz. Görüntü oalrak güzel olmayabilir ama sonuçta çok ucuz :) Delik kısmına hortum bağlayıp akvaryuma aktaracağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Strafordan mini sump

:basardim: Güzel görüntü önemli ama bence kötü durmayacak. Strafor pratik fikir tabi fakat DIY yapımların güvenlikte çok öenmlidir. Eğer sağlam yani sert bir malzeme kullanılmişsa ve iyi yapıştırılmışsa bence sorun yok. Sanırım su sol tarafa verilecek ve su alttan diğer kısma geçecek. Artık akvaryum arkasında işlevinde göreceğiz durumu. Kutlarım tabi her ne olursa olsun azminden dolayı. toka:gif

3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Strafordan mini sump

İnşallah olacak Temel abi. Forumda bu aralar çok az konu açılıyor. Bende hareket getirmek istedim. :basardim: Ayrıca 10 lt falan su olacağı içi taşır gibime geldi. Strafor salınım yapmaz diye biliyorum doğru değil mi?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Strafordan mini sump

Salınım yapmaz doğrudur. İnşallah gönülüne göre olur.

5. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Strafordan mini sump

Hocam başarılı bir çalışma olmuş fakat kullandığınız straforun DNS yani yoğunluğu nedir? Eğer düşük yoğunluklu bir malzeme ise hem su çekme miktarı fazla olacaktır hem de silikonların yapışması zor olacaktır. İnşallah bir sorun yaşamazsınız. saygılar:gif
    Eğer bunlardan dolayı bir sorun yaşarsanız silikon yerine polstren kullanın bir de straforu yüksek yoğunlukta bir malzeme seçerek bunada kaplama yaparsanız daha dayanıklı olacaktır. burda:gif

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Strafordan mini sump

Pek güvenli olmasada pratik bir yöntem. İnşallah herhangi bir problem yaşamazsın Görkem.

7. görkemtemel

görkemtemel

Görkem pratik bir yöntem umarım istediğin sonucu alırsın :) Acıkcası ben güvenliğinin yetersiz olduğunu düşünüyorum silikonlar tutmuycakmış gibi ,umarım yanılırım :)

8. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Strafordan mini sump

Teşekkür ederim arkadaşlar. Eğer başarılı olamazsam straforları derz dolgu ile kaplayıp birde öyle deneyeceğim.

Saygılar...

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Strafordan mini sump

Derz dolgu doldurmak çok fazla iş çıkarır. Sump olarak kullanılacak olan malzeme çok daha basit bir malzemeden seçilebilir. Straforu deneyip verim alınmazsa seçenek çok.

10. lades

lades

İsim:
    Cem Tunç
    Strafordan mini sump

Görkem kardeş eline sağlık,derz dolguyla uğraşma bencede. Kullanılmış camlar oluyor camcılarda 4mm falan,çok ucuza onlardan kestirip yapabilirsin,hem güvenli olur. Örneğin bir bakmışsın strafordan yaptığın sump patlamış sular yerlere dökülmüş falan hoş olmaz tabi. Çalışmalarının devamının gelmesi dileğiyle hoşçakal.

11. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR
    Zaten bunu denemek amacıyla yaptım. Asıl sump tabiki camdan olacak.

Sayfayı Paylaş