1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Straforu kumlayıp tanka koysak alg kaplar mı?

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde taakaa tarafından 26 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Yapacağım wavebox için strafora kaya şekli verip (girintili çıkıntılı ) kaplamak istiyorum.Bunu kumlayıp ,midye kırığı v.s tanka koysak alg kaplar mı?

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: Straforu kumlayıp tanka koysak alg kaplar mı?

Strafor olmaz ama pleksiyi veya cama mercan kırığı yapıştırırsan olur.

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Straforu kaya gibi yapacağım oyuklar falan ,wavebox gövdesi için değil ,onu kapatıp dizayna uydurmak için

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Vazgeç bu sevdadan kayalar görsellik için değil biolojik filtrasyon içindir. O yüzden yapma bence.

5. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Yanlış anladın galiba Halil abi, tabi ki canlı kayanın önemini ve görevini biliyorum daha onlarda türüyen canlıları izliycem uzun uzun:) Daha önce de demiştim ya tankın içinde kutu istemiyorum ,kaya dizaynı canlı kaya ile olacak ondan bahsetmiyorum sadece yapacağım wavebox gözükmesin diye anlatabildim mi?

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Destek olarak, kesip biçmek amaçlı arıyorsanız lav kayası olabilir.

7. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Destek için değil ,akvaryumun içinde canlılar ve kayalar dışında bir şey görmek istemiyorum o yüzden de yapacağım waveboxı kamufle etmek için ,destek ya da dekor için değil .Kapak gibi arkadan wavebox'ı örtecek dışardan bakınca kaya gibi gözükecek ama

8. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Wave box mı? Yoksa dalga motoru mu? Eğer wave boxsa bir çok modelde genelde pleksi kutu içerisinde, etrafına kalın mercan kırığı yapıştırısanız istediğiniz görünümü elde edersiniz. Straforu mercan kırığının batırabileceğini sanmıyorum.

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Sözel olarak pek anlaşılmadı bir görsel bulursam paylaşırım daha net anlaşılır.

10. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Çizdiğim şekildeki gibi wavebox normal pleksiden ,onu kapatacağım şey strafor ve üzeri mercan kırığı olur mu?

11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Olur olmasına ama wave box zaten pleksiden direkt mercan kırığıyla kapatsanız da aynı etki olur. İri mercan kırığı veya dallı ölü mercan kullanılabilir, tasarım gücü birazda. Strafor zamanla bakteriler ve minik kabuklular tarafından deforme edilebilir.

12. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

İri mercan kırığı olabilir ,yapıştırmak için az kimyasal kullanmak istedim bir nedenim de bu aslında.Mercan kırıgıyla yaparken yapışkana buluycam değil mi?

13. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Wavebox'a bolca silikon sıkıp üzerini mercan kırığı kaplayıp aralarda kalan boşluklardan silikon görünmemesi için kumla kamufle edebilirsin.. temel2:

14. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Öyle yapınca ince bir tabaka mercan kırığı olmayacak mı ?waveboxun kare görüntüsünü giderir mi?

15. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Dogan' wave box fon rengi ile ayni olursa inan insanin cok dikkatini cekmez. Ama akvaryumun kosesinde duran garip starafor kabarti daha garip duracak. Tabi kisisel bir begeni meselesi ama oldum olasi su akvaryumlara yapilan kaba saba fonlari hic sevmem' bu gune kadar hic basarili diyebilecegim bir ornegini gormedim. akvaryumun hacmini dusurmekten baska bir ise yaramazlar.

16. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Katılıyorum sana Özdemir abi kalın abartı fonları ben de sevmiyorum.Zaten öyle bir şey düşünmedim waveboxu kapatarak altındaki canlı kayalarla birleşen küçük bir parça düşünmüştüm ama strafordan şimdilik vazgeçtim

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Doğan wavebox dışına marin tutkalı sür ve ufak veya istediğin boy kaya Parçalarını diz üzerine kuruyunca akvaryuma inan doğal kaya gibi olur.

18. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Açıklmasını okudum şimdi marin tutkalın abi ,peki salınım yapıyor mu?

19. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Yapmıyormuş sanırım ,çok hoşuma gitti bu fikir sağol Halil abi,strafor sinmemişti içime kurtardın beni.Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Doğan aşağıdaki tutkalı kullanabilirsin. Solventsiz, salınım yapmaz. Yat tutkalı normalde, kaya dizaynında da kullanılıyor, gayet başarılı.

Sayfayı Paylaş