1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Stres

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 17 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. ozcan13

  ozcan13

  Mesajlar:
  571
  İsim:
  Özcan Kayahan
  Sa arkadaşlar
  Yine başımdaki olayla karşınızdayım.Malum bende bir tane betta var.Önceki konular söylemiştim.Bettamın kuyruğunun yarısının koptuğunu.Kuyruk bayağa uzadı.Emme ve lakin bu seferde alt yüzgeç ortadan ikiye ayrılmış.Olayı anlatıyım.Benim akvaryum salonda Bende gece 2-3 e kadar televizyon izledim izlerken de odanın ışığı açıktı hayvan ondan dolayı strese mi girdi bilmiyorum.Ama kuyruk yırtıldı.Acaba bu stresten mi yoksa bakteriden felan mı yardımlarınızı bekliyorum...
  Hadi selametle saygılar:gif
   
 2. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Stres

  Özcan abi ben stresten kuyruğu yırtılan balık hayatım boyunca görmedim. Ama bettaların bir özelliği de olabilir. Bakalım arkadaşlar ne diyecek.
   
 3. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Stres

  Özcan bey;

  Betttalarda su değişimleri aksatıldığında ve verilen yemleme düzenli olmadığında bu tip durumlar olmaktadır.
   
 4. ozcan13

  ozcan13

  Mesajlar:
  571
  İsim:
  Özcan Kayahan
  Stres

  Ben suyunu pek değiştirmiyorum.Bettanın dışkısı biraz büyük olduğundan sadece onları çekiyorum.Su zaten buharlaşıyor.Bende yeni su ekliyorum. saygılar:gif
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Stres

  Özcan abi kısa bir hatırlatma yapmak istiyorum müsadenle. Su değişimi yapılmayacak akvaryum kurulumu ve ya şartları genel olarak mümkündür. Bitkli ve ya düşük balık sayısı vs ama bilinmesi gereken birşey var ki o da buğarlaşan suyun yerine akvaryumlara eklenen su hiç ama hiç bir zaman su değişiminin yerini tutmaz.

  Şöyle düşünelim;

  Bir akvaryumumuz var ve balıklarıın dışkısı vs nitrat 60 pm oldu. Akvaryumumuzdan su buharlaştı ve biz taze su ilave ettik. Bizim nitrat oranımız su buharşatıkça 60 pm değerden 62 pm değere çıkar çünkü su saf buharlaşır ve içindeki tüm maddeler akvaryumda kalır. Kısaca sen buharlaşan suyun yerine su ekledikçe ancak değerleri eski seviyesine getirirsin ama atık girdikçe tavan yapmasını engelleyemezsin.

  O yüzden buharlaşan suyun yerine su eklemek ayrı, gerektiğinde su değişimi yapmak ayrı. burda:gif
   
 6. taygun

  taygun Guest

  Stres

  Özcan Bey,

  Merhaba. Temel kardeşim çok güzel açıklamış. Eksilen suyun yerine yenisinin eklenmesi su değişimi gibi etki etmez. Üstelik, sizin gibi balığının üzerine titreyen bir akvaristin su değişimini ihmal etmesi doğru olmaz. dön:gif

  Saygılar
   
 7. ozcan13

  ozcan13

  Mesajlar:
  571
  İsim:
  Özcan Kayahan
  Stres

  Sizinde bilgiğiniz gibi bettaların dışkıları yuvarlak ve büyük olur.Yani kumun üzerinde hemen fark edilir.Ben sadece dışkılarını alıyorum.Yani yanlış mı yapıyorum? .8.
   
 8. taygun

  taygun Guest

  Stres

  Dip temizliğinde işi sadece dışkı toplamakla sınırlı tutmak yeterli olmaz. Çünkü sizin görmediğiniz zamanda balığınız dışkıladığında bu kısa zamanda suda parçalanarak kum tanelerinin arasına inecektir. Bununla birlikte, yem atıkları, çürümüş olan bitki parçalarını da toplamak lazım. Hatta varsa balığın üzerinden dökülen göremediğimiz parçacıklar da kumun arasına inmektedir. Bu konuda ben emin olmamakla birlikte tahmin yürütüyorum. Balığın mukozasının ya da pullarının da yenilendiğini düşünüyorum. Tıpkı bizim derilerimiz gibi. Tıpkı yataklarımızda bizlerden dökülmüş sayısız deri parçaları olduğu gibi kum tanelerinin de arasında balık kalıntıları olduğunu düşünüyorum. Bunların temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir şartla, çok sayıda bitkiniz varsa bu konuya daha az özen gösterebilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş