1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Altı Peyzajının Temel Unsurlarından Biri: Moss

Başlığı 'Portal Peyzaj Atölyesi' kategorisinde Barış ER tarafından 6 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. Barış ER

Barış ER

Gelişme Gereksinimleri

Bir çok sucul bitkinin arasından akvaryuma uyum sağlamış bitkilerden biridir moss. Işık, CO2 ve gübreleme konularında müşkülpesent değildir. Farklı çevre koşullarında farklı şekiller gösterirler. Düşük ışık, CO2 ve az besin aldıkları ortamlarda ayrık ve büyük yapraklı olurlar. Yapraklarının rengi açık yeşile döner. Işık güçlü olduğunda ise daha kısa ve koyu yeşil renkli yapraklar çıkartırlar. Genellikle moss için en uygun aydınlatma T8 floresanlarıyla yapılabilir.

Moss hem bir çok çeşitinin olmasından hem de kolay gelişebilir olmasından dolayı su altı peyzajında sıklıkla kullanılır. Suya dayanıklı ağaç köklerine ince ipliklerle bağlanmaları gerekir. Bir süre sonra moss hızla gelişecek ve kökün tüm yüzeyini kaplayacaktır. Yine de bu süreci daha da kolaylaştırmak için moss'ları köklerin ya da kayaların yüzeyine seyrek bir şekilde bağlamak iyi olacaktır. Bunun yanında, başka yavaş büyüyen bitkiler gibi yüksek sıcaklık altında iyi gelişemeyecektir. Bu yüzden sıcaklığın 26C civarında olması önerilmektedir. Eğer sıcaklık 30C'yi aşarsa moss büyümesini durduracaktır.
    Pamuk ipliği seçimi

Bu işin üzerinden daha ucuz bir şekilde gelmek için siyah, koyu yeşil ve/veya koyu kahverengi renkli olanları tercih etmelisiniz. Sadece moss'ları tutturmak için üretilmiş ve bir süre sonra çözünen özel pamuk iplikleri de marketlerde satılmaktadır. Moss bir kere yeni ortamına uyum sağladığında çabucak yer yana yayılacak ve kök veya kaya üzerinde güzel bir görüntüsü olacaktır.

*Creative Aquascape Union sitesinden alıntıdır, aşağıda orijinal linki verilen sayfadan tercüme edilmiştir:

http://www.cau-aqua.net/index.php?option=com_content&task=view&id=32&Itemid=41

Çeviri:Necdet Yücel

2. figenc

figenc

Mos ipi mi huh: el yapıyor ya pardon:gif hiç duymadım ama normal makara iplerin kimyasal boyaları suya salınım yapmaz mı ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Salınım yapmaz diye düşünüyorum. O kadar kolay salınım yapıp boyası çıksaydı ipliklerin yüksek sıcaklıkta yıkandıklarında beyaz hale gelirdi hepsi sanırım. :bilmem:

4. figenc

figenc

toka:gif pekala deneyeceğim ama karideslerime (tavsiye ettiğiniz ıspanağı da sevmediler gerçi ama, anti parantez ekliyim dedim) bişi olursa vebali size söliyim
    ayrıca şu mos ipi akla zarar gerçekten

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Figen hanım siz hiç merak etmeyin karidesleriniz adaptasyon devresini atlattıkları zaman bahsedilen tüm gıdaları afiyetle tüketeceklerdir.. ;)

Sayfayı Paylaş