1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Arıtıcısı Ile Dış Filtre Yapımı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde kaan07 tarafından 12 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Sevgili forum sakinleri düşün düşün sonunda en güzel filtreleme olan arıtma sisteminden aldım ve bir deneme yanılma ile taktık lafı fazla uzatmadan su arıtıcısının nasıl dış filtre olduğunu anlatayım.
    İlkönce temiz bir su arıtma cihazı buluyoruz.(ben 2. el aldım)
    Harcanacak malzemeler:
    1 adet su arıtıcısı 10 TL ile 20 Tl arası
    1 adet temiz vidalı yükledim fotoğraflarda görüldü gibi şohben hortumu su artıtısı hortumu dendinde veriliyor. 3 TL

Şimdi temiz hortumu bağlıyoruz.Ve ardından suyun giriş borusu olan yere iç filtremizin ucuna takıyoruz.
    Şu gördüğünüz ebatı alırsanız daha kolay bir çözüm olur.kalın uçlu bir hortum alıp filtrenizin ucuna takarsınız.Ve diyer ucunu buna bağlarsınız su arıtma cihazının borusunuda diyer uca takıp vidalamasını yaptığımızda temiz bir iş olur.
    Su arıtma cihazımızın içini açıp malzemeleri çıkarıyoruz ki içinde aktif karbon sünger yüzünden motorumuz zorlanabilir.İçlerini boşaltıp kendimiz dolduruyoruz.Ve yerine takıyoruz.Şimdi resimlere geçiyorum.

Yukarıda resimde görüldü gibi motorumuzdan çıkan yani bağladımız hortumun ucuna taktımız aparatı görüyoruz.(benim motorumun ucuna takılan l şeklinde kendi borusu olduğu için ayriyette n bağlamadım için rsimde yok)motorumuzun ucuna hortumu bağladık ve aparatıda bağladık sıra geldi arıtmanın hortumunu bağlamaya bu apartın diyer ucunada arıtıcıdan gelen hortumu bağlaıyoruz.Ve suyun arıtıcıya giren kısmı halloldu.Şimdi diyer kısmı yani akvaryuma girecek suyu bağlıyoruz.Arıtıcının diyer kısmına hortmu bağlıyoruz.Ve diyer ucunu akvaryuma sokup sabitliyoruz ( vantuz gibi bişeylen) ve dış filtremiz hazır.

İşallah beyenmişsinizdir.Aynı konuyu bir sitede daha paylaştım herşey benim eserimdir. saygılar:gif

TencoMelih bunu beğendi.
  2. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Eline sağlık Kaan pratik bir yapım olmuş. burda:gif İçide iyi doldurulursa orta ve küçük boy akvaryumlar için ideal bir filtre olur. :)

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Emeğine sağlık Kaan güzel bir çalışma olmuş.

Motorun debisi biraz kuvvetli olması lazım ama değilmi ? Her iç filitre motorunun gücü bu filitreden suyu geçirmeye yetmeyebilir. .8.

4. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Evet abi 800 litreden yüksek olanlar geçiriyor sanırım 600 litre denemedim ama 800 litre en ideali zaten ilk başta musluğa takıp içini doldurmanız gerek yoksa akvaryumun suyu boşalır yarıya kadar.

5. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Tebrikler Kaan bey çok güzel filtre oluyor su arıtma cihazları.birçok arkadaş kullanıyor memnun.Her gözüne ayrı malzemeye koyulabilmesi çok iyi. super:gif

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Çok güzel olmuş Kaan. Ellerine sağlık. Görüntü ve işlev açısındanda mükemmel ;) En az dış filtre kadar görev yapacağını düşünüyorum.

7. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Yorumlarınız için teşekkür ederim dış filtre kadar iyi temizliyeceğini düşünüyorum.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Düşünmene gerek yok eminimki temizler :)

9. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Açıklayıcı resimler ile yarın karşınızdayım...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gerçekten filtre olarak kullanmak için iyi bir malzeme su arıtma çıhazı. Sık kullanılan bir malzeme filtre sistemi olarak ve hak etmiyor değil. Açıkcası ön filtrasyon için süper bir ekipman olur. Ön filtrasyondan kasıt kolay temizlenebilir olmasıyla dış filtrelerin su girişlerine bağlanarak verim almaya çalışmaktır.

Ellerine sağlık Kaan. :helalolsun: Daha açıklayıcı fotoğrafları bekleriz elbette.

11. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Yeni açıklayıcı resimler buyrun....
    Bu renkli filtrasyon malzemelerini alttaki resimdeki mavi su arıtıcısı malzemesinin içine koyuyoruz.
    Gene süngeri küp, küp keserek aynı kabın beyazı var onun içine boşaltıp aşadaki resimdeki kutuların içine takıp su arıtıcısını eski haline getirip takıyoruz.

12. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Kaan. Filtre malzemelerin çok zekice bence de. Kule içinde kullandım uzun süre bulaşık tellerini. Suyu parçalara ayırması ve oksijen katkısı çok iyi. Tabi kule sisteminde içi tamamen su dolu tüp içinde başka türlü filtre görevi görecektir.

14. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Temel abi Bu sistemde de işe yarıyacağını sanıyorum.Çünkü gerçekten güzel bir filtrasyon malzemesi bu bulaşık süngerleri vs...

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elbette çok iyi filtrasyon malzemeleri. Hatırlarım yıllar önce Sera firması yeşil bir tel yumağını paket içinde satardı dış filtreler için. Elindeki bulaşık telinin düz yeşili ve biraz daha incesi ama aynısı. Biraz da espirili ne işe yaradığını sorduğumuzda suyu parçacıklara ayırır ve katı pisliği tutar cevabı alırdık. Bu doğrudur ama fiyatını yazmasam zamanın şartlarında daha iyi.

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tebrik ederim Kaan güzel bir çalışma olmuş. Bu forumda dıy paylaşımda bulunmayan bir tek ben kaldım sanırım. :D ( Temel abi duyarsa gebertecek beni. ) :D Sizin gibi gençleri pistlerde görmek güzel. Biz yaşlandık artık bizden gelmiyor. :D

17. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

:D :D :D
    Temel abi duymuştur az bekle çıranı yakacak.... :D :D :D
    aha:

18. gomesta

gomesta

İsim:
    gazi yıldırım
    benimde kullanmadığım bir su arıtma cihazım var fakat daha farklı nasıl yapabilirim düşünüyorum su arıtmanın ucundaki su tahliye kısmını arttırabilmenin yollarını bulmaya çalışıyorum yoksa kesinlikle faydalı olduğunu düşünüyorum arıtıcıların muhtemelen kafa motoruna direk değilde kafa motorundan bir hortum yardımı ile su arıtma cihazını akvaryumun yanına asma düşüncem var bakalım hayırlısı şuan debi ile alakalı kaygılarım var tankım 160 lt faydalı fakat temizlemesi uzun zaman alan bir sistem eline sağlık arkadaşım geçen ay bende yaptım sonra vazgeçtim dediğim gibi debi hızını arttırabilrsem hayata geçirecem tekrardan eline sağlık.

19. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Dediğiniz fiyata bu cihaz bedava sizin bulmanız şans olmuş. Yılda bir kez malzemelerini yeniliyorum daha pahalıya çıkıyor. Dış filtre olarakta gayet güzel temizler başarılı olmuş . Tüm gözlerde karbon kullanırsanız direk çeşme suyunu klorsuz olarak veriyor ben uzun zamandır bu şekilde kullanıyorum su dinlendirmek su taşımak eziyetmiş herkeze tavsiye ederim.

20. fxyz

fxyz

İsim:
    fayıh yılmaz
    mrb ben 5 yıldır ozel bır sirketın arıtma servıslıgını yapıyorum burda uclu kullanmak yerıne teklı kovan kullanıp ıcınede seffaf toz karbon kabını koyup onuda kendı ıcınde 3 e bolersen daha cok verım alıcagını dusunuyorum ayrıca 40 lıraya pompa lar satılıyor yanlız 24
    saat calısmaya dayanmaz gunde 3 4saat kucuk akvaryumlar ıcın cok guzel olur hortumuna ıstedıgın kadar uzatırsın boyle dırek akvaryumun onunde olmaz

Ekli Dosyalar:

Sayfayı Paylaş