1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su bitkileri saksıdada yaşamaz mı?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 20 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    Yine ben kısa ve öz sorcam.Su bitkileri saksılarda yaşar mı?Nerden çıkardın yine özcan abi derseniz benim anubias ları ben saksıdan söktüm yıkadım akvaryuma diktim 3 aydan beri gayet sağlıklılar.Bütün bitkiler saksıda yaşar mı?

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Hayır özcan abi hepsi yaşamaz, fakat emers olan türler nemli ortamda su dışındada olurlar.

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Galiba olay saksılı alınmış su altı anubiaslarının saksıdan çıkarılıp akvaryuma dikilmesi... saat:gif

Anubiasların kökleri ışık almazsa çürürler... :uyari:

4. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Benim aldığım anubias normal topraktaydı saksıda hatta eşim bakıyordu.. dön:gif

5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Abdullah abi bu akşamki muhabbetimizin cevabı Özcan abiden :) demek yanılan ben değilim :)

6. ercan68

ercan68

İsim:
    Ercan Suzan
    İyi akşamlar. Bu bitkinin anubias olduğuna eminmisiniz? Spathiphyllum (Spatafilyum) Barış Çiçeği olmasın.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benziyor gerçekten Spathiphyllum bitkisine ama zaten benim bildiğim salonda beslediğimiz bazı anubiasa benzettiğimiz bitkiler zaten anubias değil mi ? Tabi türü farklı olsa da.

8. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Helal be temelim işte o fotodaki çiçek ama benimkinin yapraklarının rengi biraz daha açık.. burda:gif 3 aydan beri gayet güzel yaşıyor. pardon:gif

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su bitkileri saks1dada ya_amaz m1?

Tebrigi Ercan Bey haketti Ozcan abi. Fakat bu konuyu uzun zaman once islemistik. Anubias turunun saksilarda yetistirilen turleri zaten bulunuyor. Kaldi ki akvaryumlara eklenen anubias bile yilin cok buyuk donemini su ustunde geciren bir bitkidir.

10. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Şahsım adına faydalandığım bir başlık olmuş.

11. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Spathiphyllum Anubias değildir, habitatları bile farklıdır, yaşam şekilleri çok farklıdır Spathiphyllum sadece nem seven bir kara bitkisidir denemelerime göre kökleri suyun içinde yaprakları su dışında kaldıkça hayatını idame ettirebiliyor fakat tamamen su içerisinde ömrü kısa olacaktır, en iyisi onu bir saksıya koyup kışın bikaç günde bir yazın hergün sulamak vegübre takviyesi yapmak, arada bir yapraklar fıskiyelenirse hem temiz kalır hem daha canlı olur, bende iki ayrı çeşidi var bu bitkinin ama yaklaşık 30-40 varyantı olan bir bitki.
    Anubiasları ise üstü kapalı bir terraryumda nemli ortam oluşturarak besleyebilirsin Özcan abi. (kökleri kesinlikle ışık alacak şekilde olmalıdır anubias rizomu toprağa gömülmez)
    Aşağıda bu şekilde yapılmış bir tank var dikkat içinde su yoktur :) Resimlerde anubias ve cryptocoryne ler görülüyor tank daha sonra sulandırılmış fakat bu hali daha hoş ;)

[​IMG][/QUOTE]

12. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha

Emrah abi güzel açıklama. burda:gif

Sayfayı Paylaş