1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

su bulanıklıgı ve balıklarda nefes hızlanışı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde secret1980 tarafından 13 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. secret1980

secret1980

İsim:
    mehmet kunter
    Akvaryum 200 lt, ekol 15 dış filtre ve tek çıkışlı hava motoru var, 24 saat çalışmakta.

Dip çekimi yaptıktan sonra su bulandı ve bir daha eskisi gibi berraklaşmadı. Balıkların tümü agzını çok hızlı açıp kapatıyor nedeni ne olabilir?

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Cevap: su bulanıklıgı ve balıklarda nefes hızlanışı

Mehmet bey, su değişimi sırasın da dekor değişikliği yaptınız mı?

Suyun tamamını değiştirmediniz sanırım.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Su değişimi yaparken dekorla veya kumla oynadınız ve amonyak patlaması oldu. En muhtemelen şeylerden birisi bu gibi gözüküyor.

secret1980 bunu beğendi.
  4. secret1980

secret1980

İsim:
    mehmet kunter

Akvaryumdaki dekorlerı dışarı çıkardım, sonra dip çekimi yaptım 4/1 kadar su degiştirdim.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Amonyak patlamış, arkadaşlara katılıyorum bu konuda. İlk fırsatta %60 oranlarında su değişimi yapın.

secret1980 bunu beğendi.
  6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

%50 %60 su değişimi yaptıktan sonra durum düzelecektir.

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Su değiştirirken kumu veya tabandaki diğer malzemeleri karıştırmayacakmıyız?Yani öyle yapmazsak dibe çöken pislik nasıl temizlenecek?Ayrıca belli bir süre sonra canımız değişik bir dekor yapmak istese de yapamayacakmıyız?Bilmediğimden soruyorum bunları.Yanlış anlaşılmasın lütfen.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Dipteki kumu kesinlikle karıştırıp ortalığı bulandırmayın. Dibe çöken pislikleri haftalık periyodik yaptığınız dip çekimleri ile kumun yüzeyinden sifonlayabilirsiniz.Dekoruda değiştirmek istediğinizde sadece dekoru elleyin. Kumu bulandırmadan gene.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Olacay Bey,Eski bir konu üzerinden size ve diğer tecrübeli arkadaşlara danışmak istiyorum.Dekorumda biraz değişiklik yapmak istiyorum.Resimdeki büyük beyaz kayayı alıp onun yerine daha küçük taşlar ile dekor yapıp daha çok alan açmak istiyorum.Yalnız merak ettiğim iki konu var.Birincisi;bu dekoru değiştirirken balıkları akvaryumdan almalımıyım?İkincisi ise;kaya çok delikli oldğundan balıklarım içinde çok güzel saklanıp geziniyor.Bu kayayı alırsam hata etmiş olurmuyum?Yani yer açmak için büyük kaya kalsın da diğer küçük olanları mı çıkarayım?

10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Eray Bey;

Büyük kayayı alıp akvaryumun sağ tarafında kullandığınız kayalardan bir dekor yaparsanız daha çok bütünlük sağlarsınız kanaatindeyim. Kayalık alanı oluşturuken bir kaç oyuk hazırlarsanız balıklarınız için saklanacak ortamı oluşturabilirsiniz.

Saygılarımla;

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Ben de aslında bu şekilde düşünüyorum.Ancak kayanın doğallığı ve balıkların devamlı etrafında olmaları beni tereddüte düşürmüştü.

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

İlk etapta bir miktar stres olacaktır, ancak çok kısa bir sürede atlatırlar. Çok dert etmeyin Eray Bey. Ben de geçen hafta dekorda biraz değişiklik yaptım kavgalar artaya başlamıştı. Yarım saate atlattılar.

Saygılarımla,

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Peki balıklarımın tanka girdikleri 4 üncü günün sonunda dahi benden ve başkalarından cin çarpmışcasına korkup kaçmaları da normalmidir?Yem verdiğimde dahi çıkmıyorlar.Ancak uzaklaştığımda beslenmeye başlıyorlar?Nedenini bir türlü bulamadım?

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Eray bey yavaş yavaş alışacaklardır. Gayet normal bir durum. 4 gün erken bir süre. Biraz zaman tanıyın balıklarınızı. Zamanla sizi gördüğünüzde kaçmak yerine cama geliceklerdir :)

15. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

İş yerinde olduğum için hemen cevap yazamıyorum.Yazdıklarınız rahatlattı beni.Yoksa ben de balıklarda bir kusur arayacaktım.Teşekkürler.

16. Erman_GÜNDOĞDU

Erman_GÜNDOĞDU

İsim:
    Erman Gündoğdu

Amonyak patlaması nasıl oluyor?Ne demek?

17. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Bildiğim kadarıyla anlatayım.Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Balıkların yaptıkları dışkılama tabana çöker ve zamanla kum altında-üstünde birikir.Temizlik esnasında kumu karıştırdığımız zaman bu biriken atıklar bir anda suya karışınca da amonyak patlaması diye anılan durum meydana gelir ve balığın zehirlenmesine kadar yol açar.Amonyak bizim bildiğimiz küçük su dur.Yani oradan biliyordum.Ama yine de kesin iddia etmeyeyim.Çok kabaca bir anlatım oldu kusura bakmayın ancak daha bilimsel bir şekilde anlatabilecek olanlar var içimizde.

18. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Olcay Üstad,

Ben her dip çekimde kumu elimle tarayıp bolca ortalığı bulandırıyordum. Daha iyi temizlik için bunu yapıyordum. Sonuç olarak genel tavsiyeniz dip çekimi eşelemesi haricinde kumunuza dokunmayınmıdır?

19. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Gürel Bey;

Kumu karıştırmak Amonyak patlamasına yol açar. Bu da balıklarınız için sağlık problemleri ve ölümlere sebebiyet verir. Kumun yüzeyindeki pislikleri çekmek daha doğrudur.

Saygılarımla;

20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Gürel bey kumu tarayarak ortalığı bulandırmak doğru bir hareket değil.Kumun altındaki pislikleri almak istiyorsanız aşağıdaki resimdeki gibi dip süpürgesi kullanabilirsiniz.

GKARE ve The_ReligiouS bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş