1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Değerleri

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Axe Rider tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Bu akşam akvaryuma bir test yapayım dedim. Balıkların hiçbir sorunu, sıkıntısı yok ama yine de bakmakta fayda var diye düşündüm.

uploadfromtaptalk1390859239116.jpg

Bu da sonucu. Zaman geçtiği için renkler biraz değişiyor tabi, ilk anki değerlere göre no2 sıfır yani no3 e çevirmede sıkıntı yok fakat düzenli su değişimi yapmama rağmen no3 150-200 mg/l çıktı ki çok yüksek bir değer. Genel sertlik de yüksek çıktı fakat onun çok önemli olduğunu düşünüyorum KH çok az düşük ve ph da 6,6 civarlarında. Öncelikli sorunlar no3 azaltıp ph biraz yükseltmek kısacası, önerilerinizi bekliyorum bu konuda Kh ve gh için de önerileriniz varsa hayır demem fakat akvaryuma kabartma tozu dökün tarzı şeyler olmasın lütfen :D

Not: akvaryum taşları falan hesaba katarsak 100-110 litre kalıyor şu hacmi. 40 civarında malawi chiclid var ortalama 4-5 cm, 5 tane de cüce vatoz. Hepsi çok sağlıklı acaba canlı yükü fazla geliyor olabilir mi. Nitratin fazla olma sebebi bu olabilir mi?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle o hacme göre balık sayısı çok ve ciklet balığı besliyorsunuz, cikletler sert ham su severler pH 8 altına düşmemeli.
    Akvaryumda bol kaya var mı kum nasıl, genel bir resim atsanız daha iyi olur...:)

Axe Rider bunu beğendi.
  3. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Yavrularken koymuştum, verecek yer bulamadım. Sabah koyuyum fotoğrafı, şimdi uyanmasinlar :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

veysel ve Alparslan bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    O tanka bu balık sayısı oldukça fazla, en ufak bir iki saatlik elektrik kesintisinde bile çoğu balığını kaybedersin. Su değişimini aksatma bol oksijen ver. Nitrat fazlsını su değişimleriyle atlatmaya çalış.

Axe Rider bunu beğendi.
  5. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Bol su degisimi yaparım, teşekkürler. Peki ph yükseltmek için neler yapmalıyım? Akvaryumun fotoğrafını da koyuyorum alparslan bey sordugunuz üzere. O kadar hareketliler ki balıklar, net çıkan yok :D

Alparslan bunu beğendi.
  6. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    uploadfromtaptalk1390916252835.jpg

veysel bunu beğendi.
  7. Axe Rider

Axe Rider

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Onat Kurt
    Bugün %30luk bir şu degisimi yaptım ve nitrat 25 mg/l ye kadar indi. Fakat hala ph için bir çözüm bulamadım. Internette birçok şey yazilmis. Mercan kırığı, kabartma tozu tarzı fakat bunlar geçici çözümler. Ph degisimini engellemek için kh yani kalsiyum sertliği doğru olmalı. Onerilerinizi bekliyorum.

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben mercan kırığı veya silis kum kullanırdım tanklarım da, su değişimi bol oksijen. Ph falan filan hiç ölçmedim deniz akvaryumunu kurana kadar. Bırak ciklet akvaryumunda test yapmayı tuz bile atmadım desem yalan olmaz belki bir kaç defa. Balıklarımdan hiç biri benim bakımda yaptığım hatadan ölmedi, sadece evde yokken iki saatlik elektrik kesintisinde katliam yaşadım o kadar. Su değişimi ve değiştirdiğin su kriterleri artı olarak zamanını geçirmeden bu işlemleri tekrarlamak önemli olan. Filtre ve dip temizliği de güzel yapılmalı.

Axe Rider bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş