1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Değerlerini Ölçmenin Önemi

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Ölçümler Ne Zaman Gereklidir?

Akvaryumlarımızda değişen kimyasal dengeleri kontrol etmek çok önemli bir işlemdir. Tatlı su ve deniz akvaryumlarında suyu en az 2-3 ayda bir test edip, denge altında tutmamız gerekmektedir.

Tropikal akvaryumlarda yaşayan duyarlı bitkiler ve balıklar için her hafta pH ölçümleri, 15 günde bir de nitrat ölçümleri yapılmalıdır. Su yoğunluğu ise daha uzun aralıklarla kontrol edilmelidir, fakat su buharlaşmasının fazla olduğu dönemlerde bu aralıklar azaltılmalıdır. Bitkilerinizde sağlıklı gelişim için sudaki demir oranlarını da test edip ve bu testler doğrultusunda sudaki eksiklikleri gidermelisiniz. Ayrıca su yosunlarında çoğalma gözlendiğinde fosfat, nitrat ve amonyum yoğunlukları da mutlaka kontrol edilmelidir.

Deniz akvaryumları açısından bakıldığında haftada bir düzenli pH kontrolü ve 15 günde bir nitrat ölçümleri kaçınılmazdır. Hassas omurgasız türler için de 15 günde bir kalsiyum ve karbon testlerinin yapılması büyük önem taşır. Canlılarda davranış bozuklukları ya da davranış değişiklikleri gözlemlendiği zaman demir, fosfat, nitrat ve amonyak bileşimleri de mutlaka kontrol edilmelidir.

Akvaryumunuza uyguladığınız test sonuçlarını not ederseniz, sonraki dönemlerde yapacağınız testlerde çıkan sonuçları karşılaştırmanız ve ne yönde ilerlediğinizi görmeniz mümkün olur.

Heliak, barisy ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Su Değerlerini Ölçmenin Önemi

Eski kafa bir hobiciyiz galiba Hasan. Yahut dik kafalı hobicide diyebilirisin. Fakat bazen akvaryuma bakıpta hafif bir keyifsizlik görüp acaba ne eksik dediğimde x test olsa da şunu ölçsem demedim dersem yalan olur. Fakat yıllar öyle bir yapıyor ki hani derlerye 'ölmeyi bayılma zannediyor' o hesep tuzu bile ölçmeden hazırlıyorum.

Fakat olması gereken gerçekleri bunlar asla örtemez. Çok gençleri araştırmaya, su kimyasını tanımaya, bir sorun yaşadığında sebebini bulması için çaba sarf etmeye yönlendirmek gerekirken kötü örnekleriz bir anlamda. Fakat bizler değişecek değiliz sanırım artık ama doğrularını anlatmaya sizler devam edin.

Ellerine yüreğine sağlık...

3. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Hasan Abi makale için teşekkürler... Bir de su değerini ölçmeyi hatırlattığın için...

4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

"Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır" gibi oldu bu Temel abi. Fakat akvaryum bu, parmağı içine sokup tadarak anlayamayız :) Senin elin hassas terazi gibi olmuştur. 20 senedir sucul yaşamın mimarı gibisin. Yeri gelir "kesin ölür" denilen balıkları ipten alırsın, yeri gelir tuzlu suya çivi atar yosundan kurtarırsın. Ahçıları ele alalım. Usta ahçılar tartıya, ölçüye gerek duymuyor, ellerini kullanıyorlar. Ayrıca bir tarife gereksinim duymuyorlar. Senin için de aynı şey geçerli. Fakat yeni başlayanlar için bu testler şart. Ben yeni bitkilide bu testleri yapmasaydım ve üstadlara danışmasaydım, nitrit - nitrat - amanyum ve biyolojik denge oturmadan "cumburlonk" 100 tane neonu akvaryuma atardım :D Sonuç, 20 tane neon kalırdı, şanslıysam oda...

Sonuç olarak test canlı sağlığı için çok önemli. Bizler hobiciyiz, ticari mantık bizde olmamalı.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. Mustunol

Mustunol

İsim:
    Murat ÜSTÜNOL

3 aydır 1 tane bile balık kaybetmedim ama su ölçümüde nasıl yapılır bilmiyorum. Eminim ölçme teknikleride forumda vardır. Bir konuyu açıyorum o konuda takılıp kalıyorum. Baya bir zaman geçiyor. Gün içerisinde de çalıştığım için ancak 4-5 saat foruma bakabiliyorum. Şimdi nasıl ölçülür onu bulmaya çalışacağım. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş