1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su değişimi balıkları öldürüyor !

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Uzun bir araştırma sonucu yine karşınızdayım. Ve hiç inanamayacağınız bilgiler ile geldim. Yıllardan beri ithal edilen balıklardan bazı türleri yaşatamamıştık ve bu böyle devam ettin. O kadar maliyetli balıklar ki ithal edilip yaşayamayan türler. Nasıl olurda su değişimi balıkları öldürür demeyin. Açıklamaları dikkate alın. Gerçekten kanıtlanmış bir deney sonucu bunları söyleyebilmekteyim.

Su değişimleri nasıl yapılmalı. İthal balıklar hangi şartlarda durdurulmalı. Su değişimini asıl amacı nedir?

Su değişimleri akvaryumunuzda uzun yıllar boyunca yapabileceğiniz sağlıklı balıklara zemin oluşturur. Ama dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Akvaryumunuza balığınızı nasıl alıştırırsınız. Akvaryumcudan balıkları aldınız getirdiniz ilk başta ısı değerlerini ayarladınız sonra kimyasalları dengelediniz bir uyum içerisinde yaptınız bu değişimleri. Peki balıklarınıza litrelerce yeni suya alışmalarını nasıl istersiniz ? Sizce kolay mı o kadar su değişimlerine alışma oranı. Siz madem balıklarınızı yeni bir akvaryuma koyarken uyumu sağlıyorsunuz neden su değişimlerinde suyun değerlerine bu uyumu düşünmüyorsunuz. Sizin bu kafanızdaki düşünceyi engelleyen suyun temiz olması mı ?

Yaptığımız hatalar.

Balıklarımız uzun dönemler boyunca akvaryumumuzdaki su değerlerine alışırlar. İstersen zehirlenme düzeyine gelse bile akvaryum suyumuza alışan bir balık başka suda mutlu olamıyacaktır. Bunun nedeni balıklarımızın güçlü bir metobolizması olması ve bu metobolizmayı düzenlerini akvaryuma göre yapmalarıdır. Bu düzen kurulduktan sonra ise su değişimi balıklarınızı ölüme götürecektir. O yüzden düzenli bir şekilde su değişimlerini şartlandırmak gerekir.

Peki o kadar su değişimleri yapıyoruz balıklarım neden ölmedi ?

Sizde böyle diyebilirsiniz. Ama malesef bunu ithal balıklarda söylemek çok güçtür. Türkiye'de içinde dal çöp olmasın bu temiz su gözüyle bakılır. Ama öyle değildir. İthal edilen hatta doğal ortamından yakalanan balıklarınızda su değişimini deneyip gözlemlemenizi isterim. Balıklarınızın ölümünü yaklaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Peki akvaryum suyumu nasıl değiştirmeliyim ?

Balıklarınıza çok düşük miktarlarda su değişimi yaptırmaya alışınız. İlk başlarda bu çok önemlidir. Yaklaşık miktar %5-%4

Su bekletirken örnek olarak 10 litre su değişiminin 9 litresi temiz su 1 litresi akvaryum suyu olacak şekilde bekletiniz.

Su değişimlerini hafta yada ay düşünürsek aynı günlere dek getiriniz. Her hafta pazar günü mesela.

Su değişimlerini az orandada olsa haftalık yapınız.

Ve unutmayın ki balıklarınız için temiz su balıklarınızın alıştığı sudur.

Saygılar...

Doğuş Arısoy

Lütfen emeğe saygı gösteriniz.
    Tüm hakları saklıdır.İzinsiz bir şekilde paylaşılamaz.
    http://www.akvaryumportali.com :ay:

2. Hasan.Kiskanc

Hasan.Kiskanc

İsim:
    Hasan Kıskanç
    Sağol Doğuş güzel bilgiler.

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Rica ederim yardımcı olduysam ne mutlu bana.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ellerine sağlık Doğuş abi yararlı bir makale olmuş....

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Rica ederim bazı yanlışları düzeltebilirsek. Ve hobimize destek olursak ne mutlu bana.

6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Güzel ve aydınlatıcı bir çalışma.Ben genelde iki haftada bir 220 litrelik akvaryumuma dip çekimi sırasında 10 litre civarı su değişimi yapıyorum.Sanırım bir problem oluşmaz değil mi?

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Balıklarınız tepki vermiyorsa sorun yok yerli üretimlerde pek sıkıntı olmuyor önemli olan balıklarınızın alışması. Ama siz yinede bekletirken eski akvaryumunuzdan biraz su ile karıştırısanız güzel olacaktır. Bu genelde ithal balıklarda başımıza gelen bir sıkıntı. Çünkü yurt dışında ve doğada bu kadar fazla su değişimleri olmuyor. İthal balıklarda bu sorunla karşılaşıyoruz sağolsun bizim yerli üretimci bol bol değiştiriyor suyu. Ama eski akvaryumdan ilave etmek her zaman için daha iyi.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Doğuş ilginç bir başlık adı var ama içeriği güzel. Teşekkür ederiz.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Rica ederim Temel Abi. Senden öğrendiğim araştırma ve sürekli geliştirme sayesinde daha nice yararlı bilgileri sizlerle ve tüm hobicilerle buluşmaya hazırım. Tartışarak doğruları gün yüzüne çıkartmaya ve bir de bu çorbada benim tuzum olduysa ne mutlu bana.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Doğuş kardeşim ellerine sağlık güzel bir paylaşım olmuş.Tek mantığıma yatmayan dinlendirilen su ile birlikte akvaryumdan aldığın suyada dinlendirmek olmuş nedeni ise sonuçta akvaryum içinde bulunan su bakteri oluşan su ama sen bunu ayırıp diğer su ile dinlendirdiğinde bakteriler ölecek diye düşünüyorum.Bu nedenle tank içinden alınan suyun pek faydası olmayacak.

turqer bunu beğendi.
  11. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İsmail Abi sadece bakteri olarak düşünme. Onların içinde mineraller vb... Daha çok şeyler var onların aşılanmasını istiyoruz biz hem su ilk geldiğinde yabancılaşmayacaktır o sayede. Çünkü az miktardada olsa o sudan barınacaktır.

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Doğuş düşünce güzel fakat tank içinden aldığın su diğer dinlendirdiğin sudan çok çok az olduğu için aşılama sağlıklı olmayacaktır.Yani çeşmeden alın dinlendirdiğin su değerlerine geçecektir tank içinden aldığın su

13. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Aslında öyle olmuyor pH etkileniyor bu işten. Su sertliği etkileniyor bu değerlerden. Bunlar ölçülmüş değerlerdir sizde isterseniz evde deneyebilirsiniz. Yani bir oran bile olsa etki ediyor. Bazı özellikler özelliklede söylediklerimde.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Doğuş ph etkileniyor diyorsun ,çoğu hobici dostlar herşey yolunda iken ani kayıplar olduğu söyler ve düzenli su değişimi yaptığını uygun türler beslediğini ve dişi erkek sayısının uygun olduğunu ama bu problemin neden olduğu merak eder ve anlayamaz.İşte burda senin sadece ph dediğin su değişimlerindeki sorunlardan dolayı balıkta stres ve sonrası ölümüne yol açar.Su değişimlerinde sadece olaya mineralden bakma iki çeşit dinlendirdiğin suyun ph değerleri farlı bu karışımı yaptığında ph tank içindeki su ile eşit olmuyor daha sonra ekleme yapacağın suyun ph değeri daha farklı oluyor bide dinlendirdiğin su tankın içinde bulunan suyun ph değerinden yüksekse amonyak hızlı bir şekilde açığa çıkacak buda yukarıdeki dediğim gibi ölümlere yol açacak.

15. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ben amazon besliyorum suyumun pH değeri düşürmek için uğraşıyorum hatta. O yüzden pH değerinin bekleyen sudaki değerden düşmesini sağlıyorum onuda aşılama ile yapıyorum. Bana göre çok iyi oluyor. Ama başka türler için birşey söyleyemeyeceğim. Ama aynı ph değerlerinde olmaları ve yakın olmalarını sağlamak gerektiğini düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş