1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Değişimi- En Az Yılda Bir Gerekli bence. Doğayı taklit

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde baykalbul tarafından 5 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu
    Su değişimi yılda bir kere mantıklı bence. Zira doğada yağmurlar yağar, dereler taşar. Deniz akvaryumunda bile soğuk su dalgası geliyorsa farklı yerden yaşatılan balığa onda da değişim yapılmalı...

Dereler ,göller taştığında balık taze suyla tanışmış oluyor. Yılda bir kereden fazla ise suyun bulanıklığına göre yapılmalı ama gerek olmayacaktır. Dengeli bir akvaryumda tabi.

Su değişimi yapacakken dibi yellemek elle, kumu biraz karıştırmak (üstten karıştırılırsa su taşacaktır akvaryumdan ama suyu alınca yarıya falan iyice bir daha yellemeli ,elle dibi ,çalkalama demedim zira bitkilere zarar verebilir. İşte buna dikkat ederek bir sirkülasyon yani çevirim suyu.

Su üç parmağa gelince durulmalı ve su yavaş yavaş eklenmeli. Termostat suya yatırılıp açılırsa su ekleme hızlanabilir. Suyu kovaya boşaltırken balık kaçıp kaçmadığına dikkat etmeli. Dinlenmiş su klorlu değilse gerek yok diyenler var. Bence de klorlu olmadıkça bu yöntem akvaryum bakımını zorlaştıran bir yöntem. Güneş enerjisindeki su daha mantıklı geliyor veya su deponuz varsa ve su orda dinlenmişse klorundan ,daha iyi. Sabah değişim daha mantıklı. İşte suyun depoda klorundan (özel depo da) arındırılmış, beklemiş olduğu saat ne ise. Bu depo konusunda uzman değilim. Bu konuda araştırma yapmadım, sadece olabilir kolay yolu bulmaya çalışıyorum. Dipde kalan suda suyun oturması için gerekli organizmaları içeriyordur.Kolay geçiş olur. Suyu eklediğiniz taraf iç filtrenin olduğu bölüm olmalı. Balıklar zaten akıntıyı seven balık değilse ters yönde duracaktır. Suyu boşaltmaya da burdan başlamalısınız daha iyi olur. Bu bölüm çeşitli büyüklükte dere taşlarından oluşmuş olabilir. Burada boşaltım yapacağınızdan dolum yapacağınızdan bitki olmaması iyi olur; Bitki olmayınca taş dizilebilir, hem bitki kumlarından tasarruf etmiş olursunuz. sizin tercihiniz.

Ben yuvarlak a yakın taşların üstüne bazı derelerde bulunan yassı taşları koymayı düşünüyorum. Suyu kovayla dökme üşengeçliğine düşmeye bilirsiniz. Düşersenizde bari ilk suyu yavaş yavaş aralıklı eklemek daha iyi. İlk başlarda sabır gerektiriyor özellikle...su sıcaklığı soğuksa yavaş eklemek illaki gerekiyor.

Ekleme düzeltmeleriniz olursa beklerim.

2. Heliak

Heliak

İsim:
    Anıl
    Cevap: Su Değişimi- En Az Yılda Bir Gerekli bence. Doğayı taklit

Bence suyu soğuk eklemek en mantıklısı suyun içindeki bazı metaryelleri öldürmemiş oluruz.Soğuk ama yavaş yavaş eklenmeli.Yılda 1 kez değişim konusunda katılıyorum amacımız zaten doğayı taklit etmek :).Bilgiler için teşekkürler.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Üzerine yazışılması gereken bir konu gibi görünüyor. Soğuk su eklenmesinde ne kadar soğuk su ve özellikle hangi türlerin olduğu akvaryumda etkisi az olur veya olmaz ?

Su değişimini yılda bir yapmak tatlı su akvaryumlarında bitkilide çok mümkün, hatta çok daha uzun süre yapmayanlar olduğu gibi her hafta %50 yapanlar ve çok başarılı olanlar var. Akvaryum yapıları sorgulanmalı mı ?

Dış filtre sistemi ile çalışan bir Cichlid türü ordusunun olduğu akvaryumda bu ne derece tepki verir ve su rengini duru olarak tutmak hangi şartlarda sağlanabilir ?

Tuzlu su akvaryumlarında zaten geniş bir konu çünkü Nitrat ile başlayan ve element yapısının zayıflayacağıyla devam eden sorulara yanıt bulmak gerekmez mi ?

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY

Evet sirkülasyon doğada 1 defa olsa dediğiniz sistem çok güzel olacaktır. Örnek olarak bana yılda sadece 1 defa su sirkülasyonu olan bir göl gösterebilir misiniz ? Malawi gölünde su çıkışı olarak 1 adet göl çıkışı var. Oysa 5 üzerinde su girişi var malawi gölüne. Bahsettiğiniz durumun doğada olması imkansız. Yılda bir mi oluyor bu sirkülasyonlar. Peki bu olaylar olurken şöyle düşünün 1 tonluk suya bir bardak soğuk su ne kadar etki edebilir ısısına ? Peki 1 çay bardağı suya ? Bizim akvaryumlarımızda doğanın yanında bir çay bardağı. O yüzden ısıya dikkat ederek su değişimi yapmalıyız. Eğer doğayı taklit etmek istiyorsak 10 litre suda günlük 1-2 litre civarı su değişimi yapak gereklidir. Bizim akvaryum şartlarımız çay bardağı olduğu için ısıya ve kimyasal özelliklere dikkat etmek gerekir.

5. baykalbul

baykalbul

İsim:
    baykal karasüleymanoğlu

herkese teşekkürler tabiki.
    malawi gölü besleniyor akarsuyla. zaten buharlaşma yolu ile suyunu boşaltsa tuzululuk falan artacaktır, gideğeni olmayan göller böyle oluyormuş. yerden bir çatlakdanda su kaybedebiliyordur. bilgi: Malavi gölünde Ph’ı 7,5 - 8,5 arası Tanganyika’da ise 8,5 ila 10,5 arasında değişir.Sertlik derecesi ise her zaman yüksek olmuştur.ama

şunu unutmamak gerekir değerli cichlid türleri malawi gölü yakınındaki akarsuların oluşturduğu ufak göllerde daha çok bulunurmuş. yani su değişimi etkilemeyecektir. ama genede araştırma yapsın cichlid türü sahipleri. balıkları etkilenirse sorumululuk kabul etmem :) .

çok berrak bir suyu varmış malavi gölünün.
    çok su değişiminden daha iyi görüyorum yılda,2 yılda bir yapılacak su değişimini. genede araştırma yapılması lazım bu konuda.

haftada bir su değişimi ,akvaryumculuğu zorlaştıracak bir yöntem gibi geliyor. evdekiler rahatsız olacaktır. akvaryumumun üstü kapandığında su kaybı çok düştü. eskiden yarısı açıktı. yarı açık olan akvaryum türünün arkasını denemek için streçle kapatmıştım. 2 günde 1cm düşen su(70 cm, 70 lt lik akvaryum) 1mm ye düştü belki, çok fark etti sonuçta. yani buda suda kireç gibi maddelerin birikimini önleyecektir, suya bağlı olarak.

110cmlik,120 cm lik akvaryumu olanlarada kolay gelsin inşallah :) . daha büyükleri daha zor su değişiminde.
    DİKKAT OLABİLİR : tanganika akvaryumlarında büyük miktarda su değişimi iyi olmayacağı söylenmekte ama bu klordanda olabilir ama bu konuya dikat. bu türün nitrata hassas olduğu bilinmekte şu an. bu türü su değişimi değilde suyun özelliğine (ph falan) hassas olmaları etkiliyordur diye düşünüyorum.

120 cm den büyük akvaryumu olanların su tesisatı sistemi yapmaları gerekeceği ayrı bir konu veya pratik olarak uzun hortumlar alacaklar su değişimi için.
    haftada yüzde 10-20 lik oranlarda su değişimi yapanlar bu işin gülün dikeni olarak görebilir :) . tanganika cichlidlerinde gerekiyormu, nitrat a ne kadarlar dayanırlar ayrı bir konu. ama haftada yüzde 10-20 lik değişim akvaryumculuğu zorlaştırsacak bir yöntem gibi geliyor.

elbette zorlaştırması önemli değil bir yerde. yani balıkların sağlığı önemliyse ve iş zorsa, beslemeyizde; allah korusun da . kurak mevsimlerde balıkların dar alanda yaşadığı bir gerçekse, sudaki nitrata ,kirliliğe doğal olarak bir miktar alışkındırlar diyebiliriz. buda su değişimlerini haftada bir yapmaktan alıkoymamız için bir sebep.

arayışım, iş gereksizse, bu işle uğraşanları arttırmak ve uğraşanları bir gün bıraktırmamak bu zevkden :) . havada yüzüyorlar gibi balıklar akvaryumda , helede su berraksa. çok güzel bir zevk yani :) .bizde uçabilsek daha zevkli olacak o ayrı konu :) .

bu arada hortum kullanacaklar , hortuma tül falan geçirmeyi unutmasınlar. hortuma bir ağırlık bağlayıp akvaryuma koyabilirler. ama hortum ucu belli seviyede olsunki, başka işle uğraşırken, balıklar için uygun seviye ne ise orada kalsın su.

6. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Yılda bir kez su değişimi güzel bir fikir ... Ama tropikal bölgelerde günde 30-40 metreküp yağmur yağıyor bu da çok büyük bir değişim... Ama soğuk su eklemek mantıklı bir fikir...

7. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

" Dere kumu facia olabilir " konusunda da belirttiğim gibi mesajlarınızda çelişkiler ve anlam düşüklükleri olduğu için bende pek takip edemedim...

Sayfayı Paylaş