1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su değişimi hakkında.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde championufuk tarafından 31 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer
    Arkadaşlar Merhabalar,

Forumda aradım ama bulamadım bulduğum başlıkların hepsi dip çekimi ile alakalıydı. Eğer gözümden kaçmış da, bu konuya cevap olan bir başlık varsa forum kirliliği yaratmamak için lütfen siliniz.

2 hafta önce Dış filtremin arıza yapması ve değişim sürecinde Akvaryumcunun verdiği iç filtrelerin de( 2 adet atman) yetersiz gelmesi nedeniyle, su değişik bulanık bir hal aldı. Düzenli 4 günde bir dip çekimi yapmama rağmen tabiri caizse halen leş gibi. Siyah kum renkten renge giriyor.

Filtrem gelince kafamda komple su ve kum değişimi yapmak var. Bunun için nasıl bir yok izlemeliyim.
    Aklımda bazı formüller var ama ne kadar başarılı olur bilmem.
    Bu arada akaryum 130 lt ve akvaryum da 6 yunus 6 adet sarı prenses ve 1 adet vatoz var. hepsinin boyları yaklaşık 4 cm civarında.
    1-Akvaryum daki suyu balıklarla birlikte 40 lt başka bir akvaryuma alıp geri kalanını damacanalara doldurup, akvaryumu komple temizleyip, kumu değiştirip yeniden suyu akvaryuma doldurup düzenleyici vs ekledikten sonra balıkları içine atmak
    2-Akvaryum daki suyun sadece balıkların olduğu akvaryumda ki su kadarını muhafaza edip, taze su ekleyerek aynı ısıyı yakaladıktan sonra balıkları nakletmek.
    vs.
    vs.

Aklıma başka birşey gelmiyor. Nasıl yapabileceğim konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Selamlar

Bu arada yeni üye oldun hemen birşeyler yazıyorsun demeyin eski üyeliğimin başına birşeyler geldiği ve iptal olduktan sonra yeniden üye olup zamansızlıktan dolayı forumda pek aktif olamadığımdan mesaj sayısı 2 tane dir.

2. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN
    Öncelikle hoşgeldin Ömer.
    Dip çekimi dipteki tortuları çekmek ve pislikleri almak için yapılır.
    Düzenli su değişimi de suyu sirküle etmek için yapılmaktadır.
    Bence şimdi senin yapman gereken komple su değişimi yerine 3 günde bir %20-30 su çekip, dinlenmiş su ilave etmek.
    1,5 hafta içinde normal haline gelecektir akvaryumun.
    Eğer resim eklersen daha detaylı cevaplar alabileceğin kanaatindeyim.
    Saygılar...

championufuk bunu beğendi.
  3. m.sezgin

m.sezgin

İsim:
    murat sezgin
    Öncelikle merhaba, balıklarına baktım hepside sert balık bence 3 4 günde bi %30 su değişimi yapacağına hergün %20 yaparsan hem 1 haftaya kalmaz suyun düzelir hem de balıkları alıştırmış olursun. Korkma o balıklara bende baktım zamanında ben cama cam tankta hergün %20 dip çekimi yapıyodum. Hem üremesi artıyordu hemde filtreye fazla iş kalmıyordu. Tüm balıklar taze suyu sever çünkü onlar sadece yemden değil sudanda besleniyorlar kolay gelsin.

4. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer
    Arkadaşlar yorumlar ve cavaplar için çok teşekkür ederim.
    Almak istediğim cevaplar arasında kum değişikliğine gitmek gibi bir soru vardı. Sanıyorum o taraf pek algılanamadı. Kumu değiştirmeye kalksam nasıl bir yol izlemem gerekir? Bir de bu yönde cevap alırsam çok sevineceğim

Selamlar

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Tecrübelerim ve bilgilerim, ikinci bir akvaryuma ihtiyacınız veya balıkları 4-5 gün sağlıklı bir yerde bakabileceğiniz kap - ortama ihtiyacınız olduğunu söylüyor.

Ben olsam;

ikinci tanka (veya yeterli hacimdeki bir kaba) alırdım balıkları. Isıtıcımı ve dış filtremi (veya iç filtre) mi takar ana tanktan alacağım suyu bu yeni tanka doldururdum. Balıkları içine atar, ana tankı komple boşaltırdım. Yeni kumu ana tanka yıkadıktan sonra alır, yeni suyu doldururdum. Aşılamak için balıkların içinde bulunduğu tanktan bir miktar su (hacmi bilmediğim için ölçü veremiyorum yeteri kadar diyelim) eklerdim ana tanka. 3 hatta bekletebiliyorsam balıkları bulundukları kapta 5 gün beklettikten sonra ana tanka alırdım. Isı probleminiz olacaktır, ya ikinci bir ısıtıcı ile yada ana tankta balık yokken çaydanlıkta veya ketılda kaynattığınız suyu biraz biraz ekleyerek uygun sıcaklığa getirebilirsiniz. Ancak ısıtıcı bulmanız daha iyi olacaktır.

Ben olsam, öyle yapardım.

6. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer
    Cevap: Su değişimi hakkında.

Merhabalar,
    Bu hafta sonu bir aksilik çıkmazsa su değişimi ve bununla birlikte dipteki işe yaramayan siyah kumu değiştirmeyi planlıyorum. Yanlışım varsa lütfen uyarınız.

Akvaryım 130 lt, akvaryum da 6 yunus 6 adet sarı prenses ve 1 adet vatoz var. hepsinin boyları yaklaşık 4 cm civarında. haftalık olarak düzenli dip çekimi hava motoru, dış filtre şeklinde kendi kendine takılıp duruyor.

1- Akvaryum'a bir iç filtre takılacak ve 5 gün kadar bekletilecek.( diğer akvaryumla uyumszluk olmaması için)
    2- Akvaryumda ki suyun bir kısmı 40 lt'lik diğer akvaryuma alınıp iç filtre bu akvaryuma alınacak.
    3- Balıklar bu küçük akvaryuma nakledilecek
    4- Akvaryumda kalan su bidonlara doldurulup muhafaza edilecek.
    5- Akvaryumdaki yanlış olan siyah kum boşaltılıp yerine 3-5 gün dinlenmiş mercan kırığı eklenecek ve akvaryum yerine alınacak.
    6- Damacanalardaki sular akvaryuma nakedilecek ve üzerine 30 lt kadar taze su eklenecek kettle vs gibi ısıtıcılarla su ısısı dengelenecek.
    7- Balıklar tekrar akvaryuma alınacak.

Bu işlem 2-3 saatlik bir işlem gibi gözüküyor. Kum değişimi olacağı için bu süre su açısından az olur mu? Diğer taraftan 3 saatlik su ufak akvaryumda balıkların psikolojisi açısından problem yaratır mı?

Yapacaklarım bunlar arasında eksik ya da gereksiz birşeyler varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Su düzenleyiciyi 20 lt 1 kapak şeklinde kullanıyorum bu şekilde yine 1 kapak mı yoksa biraz fazla mı kullanmam gerekecek. ya da herhangi başka ilaç kullanmam gerekecekmi.

Yardımlarınız için teşekkür ederim

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bana kalırsa bu kadar uğraşmayın.

Direk hortum ile dipteki kumu çekin. Kum ile suda gelecektir. Gelen suyun bir kısmını ger akvaryuma boşaltıp üzerinede yeni su eklersiniz. Hem çok daha uğraşmış olursunu hemde balıklar bir oraya bir buraya gitmemiş olur.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Biraz evvel yazdım yazdım pc de bir sorun çıktı ve mesajı yollayamadan hepsi gitti.:der: Neyse aynı gazla yazamam okadar uzun ama aklıma gelenleri kısaca gene yazayım.:)

Şimdi su değişimi kum değişimi birşekilde yapılır sorun değil ama asıl sorunun kaynağını bulmamız gerekiyor.saat:gif Akvaryumda iki tane iç filitre,hatta yanlış okumadıysam birde dış filitre var ama su hep bulanık? saat:gif Bu durumda ilk akla gelenler; filitre malzemelerinin doğru takılıp takılmadığı,suya salınım yapan bir şeylerin olup olmadığı ( dekor malzemeleri kum vs.) Kullanılan yemin kalitesi ve aşırı yemleme yapılıp yapılmadığı gibi soruların cevaplarını bulmamız lazım. Sorun kumdan kaynaklanıyorsa bunu kum değişiminden sonra anlayacağız.Ama kum değişiminden sonra sorun devam ederse bu sefer diğer sorulara yöneleceğiz.

Su değişimine gelince; eski suyu saklamana gerek yok bence. Sıfırdan kurulum yap.Dinlenmiş su ile akvaryumu doldur.Dinlenmiş suyun yoksa direk çeşmeden doldur ve motorları çalıştır.Kısa sürede klor uçacaktır.Isıyı ayarladıktan sonra balıklarını yeni suya adapte edip akvaryuma alabilirsin. Güvendiğin bir akvaryumdan bir avuç kum alıp akvaryumuna eklersen yada gene güvendiğin akvaryumun filitre malzmesinden bir parça alıp kendi filitrene eklersen kısa sürede bakteri kültürünü aşılamış olursun.

Son olarak, beslediğin türler için akvaryumun hacmi çok az.Özelliklede yunuslar için. Ne yazıkki yunusların o akvaryumda yanık kalacak, yani cüce kalıp gelişemeyecekler.İmkanın var ise akvaryumu büyütmeni,yok ise o akvaryuma uygun türler beslemeni tavsiye ederim.

9. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Olcay Bey Teşekkürler,
    İç filtreler şu an akvaryumda değil. Bir dönem dış filtre arıza yapmışdı ondan takmıştım o filtreleri. Şu an Suda problem yok ama benim canımı sıkan siyah kum. Bir şekilde o siyah kumu değiştirmeyi düşünüyorum. İzleyeceğim yolu yazmıştım ama sanıyorum siz başlığın ilk konusuna bakmışsınız. Kopyalıyorum

1- Akvaryum'a bir iç filtre takılacak ve 5 gün kadar bekletilecek.( diğer akvaryumla uyumszluk olmaması için)
    2- Akvaryumda ki suyun bir kısmı 40 lt'lik diğer akvaryuma alınıp iç filtre bu akvaryuma alınacak.
    3- Balıklar bu küçük akvaryuma nakledilecek
    4- Akvaryumda kalan su bidonlara doldurulup muhafaza edilecek.
    5- Akvaryumdaki yanlış olan siyah kum boşaltılıp yerine 3-5 gün dinlenmiş mercan kırığı eklenecek ve akvaryum yerine alınacak.
    6- Damacanalardaki sular akvaryuma nakedilecek ve üzerine 30 lt kadar taze su eklenecek kettle vs gibi ısıtıcılarla su ısısı dengelenecek.
    7- Balıklar tekrar akvaryuma alınacak.

Bu işlem 2-3 saatlik bir işlem gibi gözüküyor. Kum değişimi olacağı için bu süre su açısından az olur mu? Diğer taraftan 3 saatlik su ufak akvaryumda balıkların psikolojisi açısından problem yaratır mı?

Yapacaklarım bunlar arasında eksik ya da gereksiz birşeyler varsa yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Su düzenleyiciyi 20 lt 1 kapak şeklinde kullanıyorum bu şekilde yine 1 kapak mı yoksa biraz fazla mı kullanmam gerekecek. ya da herhangi başka ilaç kullanmam gerekecekmi.

İzleyeceğim yol bu şekilde .

Maalesefki akvaryumdaki balıklar fazla. Ama gelde hanıma laf anlat. zırt pırt balık alıp atıyor içine yahu yapma etme desemde anlatamıyorum. Gönül ister sadece tek tip beslemeyi ama her akşam eve gittiğimde acaba hangi balıkla karşılaşacağım diye düşünüyorum yol boyunca... Allahtan Japon vs gibi balıklar atmıyor. :))

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar;

Bence yapılan plan çok uygun. Aynen uygulayın. Su düzenleyiciyi eski suya kullanmayın yani damacanalara alacağınız akvaryum suyunda kullanmayın yeni ilave edilecek suya kullanın. Bu işlemlerler bitince yemlemeyi önününüzdeki 2-3 gün kısıtlı yaparsanız iyi olur.

Bizim hanım değil akvaryuma balık almak olanları dışarı atma yönünde hareket edeceğinden bence şikayet yerine sevinmek lazım.saat:gif

11. championufuk

championufuk

İsim:
    ufuk yılmazer

Temel Bey Teşekkürler.

Bu arada sevinmem gerektiğini hissettirdiniz bana, bunun için ayrıyetten teşekkür ederim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş