1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su değişimi ve dip çekimi..

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kumkapılı tarafından 12 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Evet arkadaşlar, benim daima kafamı kurcalıyan dip çekimi hakkında fikir beyanında bulunmanızı rica ediyorum. Okuduğum makaleler ve araştırdığım konularda hiç denk gelmedi bana, yada gözümden kaçtı. Dip çekimindeki ana fikir köşe bucakta oluşan tortuları tank dışına almaktır gerçi bazı yazılarda bunların akvaryum göndüsü için vazgeçilmez olduğu söylenir fakat işte benim takıldığım nokta tam burası ya akvaryumda mükemmel sirkülasyon var ise ve dipte hiç tortu bırakmıyorsa genede dip çekimi yapmanın anlamı varmı ben oldum olası su değişimlerimi musluğu takar üstten boşaltırım gerekli miktarı alırım takviyesini yaparım. Bu konu hakkında bilgi alış verişinde bulunmakta fayda olduğunu düşünüyorum.saygılar

2. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Doğan Bey,

Dip çekiminde hem görüntü kirliliğini engellemek hem de akvaryum şartlarını sağlılklılaştırmak hedeflenemktedir... Dediğiniz gibi dipte tortu olmayabilir... Ancak özellikle zehirli Azot'lu moleküller sudan daha ağırdır ve bu nedenle suyun alt kısmına doğru çökerler... Belli oranlarda zararları dokunmasa veya balıklar bu düzeyi tolere edebilse bile iyice atrması halinde zehirlenme ve deri mukozası erozyonu gibi durumlara yol açıp balık ölümlerine yol açabilirler... Bu nedenle mümkünse haftada bir dipten bir miktar su çekip üstten dinlenmiş su ilavesi yapılması önerilir... Bitkili tanklarda Azot'lu moleküllerden nitrat bitkiler tarafındna kullanıldığından bu süre biraz daha uzama eğilimi gösterebilir... Ancak bitki bulunmayan tanklarda risk biraz daha fazladır... Tabii risk durumlarını bitki yoğunlukları da etkilemektedir...

3. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Abdullah bey,

Olaya hiç bu açıdan bakmamıştım. Demekki GEN-AR olmak böyle bir şey em34: gerçekten çok net yalın bir dille anlatım öyleyse su değişimlerinde hiç üşenmeyip dipten çekim yapmam gerekiyor teşekkürler saygılar Abdullah bey

4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Estağfirullah Doğan Bey... Ben teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş