1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su değişimi ve Malzemeleri

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde emarch tarafından 11 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Su değişiminde gerekli malzemeler ve dikkat edilecekler. Herkesin aynı akvaryumu olmadığından malzemeler ve uygulama değişkenlik gösterebilir.

1-) Akvaryum için Ro sistemi
    2-) Ro biriktirme Kovası, tekerlekli taşıma altlığı ve şamandıra sistemi
    3-) 2.5 m basan Dalga motoru ve hortum
    4-) Akvaryum ısıtıcısı
    5-) Derece
    6-) Tds metre
    7-) Tuz
    :cool: Dijital tartı
    9-) Refraktometre
    10-) Dip sifonu
    11-) Akvaryumdan alınan su için kova

Akvaryuma eklenecek suyun temin edilmesi
    Çeşme suyu kullanmıyoruz. Damacana derseniz belirli markalar. Reverse Osmos Sistem ile Özellikle akvaryumda kullanılacak suyun tds değeri 0-5 arası olmalı. Eklediğimiz tuzun içinde gerekli her türlü katkı mevcuttur. Eğer ROdan almış olduğunuz suyun tds değeri 5 üstündeyse bu sefer yosun gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Kullanacağınız reverse osmos sistemleri ile ilgili bilgi bu linkte yazmaktadır. http://akvaryumportali.com/threads/...e-akvaryum-suyu-temin-etme.18118/#post-298784

IMG_4553.JPG

Suyun Biriktirilmesi
    Yağmur hanım ve Hakan beye teşekkür etmeden geçemeyeceğim bana bir yol gösterdiler ben de sizinle paylaşacağım. Ro dan su çok ince geleceğinden suyun birikmesi uzun zaman almaktadır. Tabi evde çocuk çoluk olunca bazı işler giriyor araya ve suyun dolduğunu unutuyorsunuz ve mutfağı su basıyor. Sanırım 3 kez mutfağıma su bastı. Bu durum bende olmaz demeyin herkesin yaşadı bir ciddi sıkıntıdır. Bu durumu önlemek için resimde gözüktüğü gibi bir şamandıralı bir sistem kurmanız şiddetle öneririm. Şimdi haftalık %10 su değişimleri ideal bir oran olarak bilinmektedir. Fakat bunun hastalığı var. Beklenmedik olayları var. Yeri gelecek %30 su değişimi yapmak zorunda kalacaksınız. O yüzden biriktirme kovasının akvaryumunuzun aldığı su miktarını da düşünerek seçmemiz gerekmektedir. Benim akvaryumum 250 lt kumu taşı motorları vs düşündüğünde 40 lt gider. geriye 210 lt kalır. 210 lt %30u 63 lt denk gelmektedir. ben 70 lt bir çöp kovası aldım. Sizde kendi akvaryumunuz için bunları düşünerek kova seçimi yapın. Ayrıca akvaryum Ro dan
    uzak olma durumları için bu kadar ağır bir şeyi taşımak için tekerlekli bir altlık alın ve kovayı onun üstüne koyun. Taşımak çok daha kolay olacaktır. Bir de kovanın içine 10 20 30 litre gibi size ölçek olabilecek çizgiler atarsanız gereksiz su ve tuz harcamazsınız. Değiştireceğiniz su miktarını tam olarak bilirsiniz.

IMG_4550.JPG IMG_4551.JPG IMG_4552.JPG

Suyun TDS ve Isı değeri ve Isıtıcı
    Ro dan biriktirdiğiniz suyu mutlaka her doldurmada kontrol edin. Zamanla silikat filtrenin ömrü dolmaktadır ve istenilen su değerini yakalayamazsınız. Bir tds metre
    bulundurmanızı öneririm. Suyun ısısı da çok önemli akvaryuma suyu eklerken aynı derecede olmalıdır. O yüzden basit bir derece ile mutlaka suyun ısısını akvaryumun ısısına
    getirin. Bunun içinde akvaryum ısıtıcısı bulundurmanız gerekmektedir.

IMG_4559.JPG IMG_4558.JPG

Refraktometre,Dijital tartı, Tuzun eklenmesi ve tuzun karıştırılması
    Refraktometre konusu çok önemli olmazsa olmazlardan. Daha önce bende 2 tane hydrometre vardı. hani birisi yanlışsa diğeri doğru ölçer diye düşünüyordum. Refraktometre pahalı
    olduğundan almak istememiştim fakat aldıktan sonra suyun tuzunu ölçtüm ve ne kadar büyük bir yanlış yaptığımı öğrendim tuz seviyem neredeyse 1027-1028 çıkmıştı. O yüzden
    mutlaka ciddi bir Refraktometre temin edin. Veya hydrometrenizi akvaryumcunuzda kontrol ettirin. Hatalıysa bile hatalı kısmını hesaplayarak işlem yapın. Dijital tartı tuz
    eklerken ihtiyaç duyuluyor. kaç gr tuz eklemeniz gerekiyorsa tartarak ekliyorsunuz. Tuzun eklenmesi konusunda da birden tuzu boşaltmayın azar azar eklemenizde fayda var. Tuzun
    karıştırılmasını en az 2,5 m su basabilen bir kafa motoru ile yapmanızı öneririm. Çünkü kovadaki suyu akvaryuma bu kafa motoru basacaktır. Tuz iyice karışmal, Ben tuzu
    ekledikten sonra 30 dk karışmasını ve berraklaşmasını bekliyorum.

IMG_4557.JPG IMG_4556.JPG IMG_4561.JPG

Akvaryumdan alınacak su için kova, dip sifonu
    Akvaryumdan alınacak su için bence ayrı bir kovaya ihtiyaç duyulmaktadır. Şöyle düşünebilirsiniz elimde zaten bir kova var. Önce akvaryumdan suyu boşaltayım sonra roya takıp
    dolmasını bekledikten sonra suyu eklerim. Bence yanlış bir adım çünkü 50 lt suyun rodan alınması neredeyse 2 3 saat sürmektedir. Balıkları strese sokmamak için 2. bir kova
    almakta fayda var. işi bitince kovaları iç içe koyarsınız yer de tutmaz. İyi bir dip sifonu kullanmanızı öneririm. 6 ayda bir kuma değdirerek dip çekimi yapılabilir. onun
    dışında suyu akvaryumdan almadan önce 15-20 dk tüm motorları kapatıp ağır metallerin dibe çökmesi beklenir. Sonra hemen hemen 3-5 cm üstünden su dışarı alınır.

IMG_4554.JPG

Akvaryuma eklenecek su
    Isıtıcıyı, dereceyi biriktirdiğimiz tuzunu karıştırdığımız sudan çıkartılır ve kafa motoruna resimde hortum eklenir. Hortum sump kısmına sokulur ve dalga motoru çalıştırılır.
    Dalga motorunun işi bittiğinde fişten çıkartınızda sifonlama yapıp suyu geriye alacağından hemen hortum sumpdan geri çekilir.

Arkadaşlar Eklenmesi gereken şeyler varsa lütfen ekleyelim. Yeni başlayacak kişiler için hem malzeme hem de yapması gerekenlerle ilgili konuyu bir yerde toplanmış oluz.

JOEBLACK73, nhtkmn, Bozzzok ve diğer 7 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş