1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su değişiminde tuz oranını pratik olarak ayarlamak?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde iuzunok tarafından 19 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok
    Haftalık veya aylık yapılan düzenli su değişimleri genelde az miktarda (özellikle nano akvaryumlarda) oluyor. Bu değişim için hazırlanacak su en az 12 saat ayrı bir yerde sirkülasyon motoru sürekli çalışacak şekilde hazırlanmalı.

Bu su hazırlanırken konulacak tuz miktarı genelde 1-2 kg (değişecek su miktarına göre) olmaktadır. Bu miktarda ölçüm genelde mutfakta kullanılan teraziler ile yapılabilir.

Bunu dışında bu ölçümü pratik şekilde yapmanın imkanı var mıdır?

2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: Su değişiminde tuz oranını pratik olarak ayarlamak?

Ölçülü kaplar var ama onlarda sağlıklı olmuyor.Çünkü tuz bastırılır veya sıkıştırılırsa her seferinde farklı gramajlar çıkıyor.Garantili çözüm malesef her seferinde tartı kullanmak.

3. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Baskül var ama o 1-2 kg ölçemiyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben ara sira Suni tuz kullaniyorum ama kullandigimda suya genelde net olcumle tuz eklemem. Daha az olacak sekilde kendime gore bardak olcusunde tuz eklerim ve erime sonrasi yogunlugu olcer azar azar tuz ekleyerek istedigim orani yakalayana kadar gerekeni yaparim. 12 saat karismasi iyidir elbette ama artik tuzlar cok daha cabuk eriyor.

Cep mesaj...

5. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Elektronik marketlerde 1 gr hassasiyetle ölçen sinbo marka elektronik mutfak kantarları var,fiyatıda 20-25 lira. Ben bu kantar ve iki litrelik cam şişe ile hidrometrem kırıldığından beri tuz yoğunluğunu bile ölçüyorum. Onuda başka bir zaman anlatırım ;)

6. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Tefa 60-70 TL diyor.

7. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
  8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Özdemir bey şu tuz yoğunluğu ölçme olayınızı anlatırmısınız merak ettim doğrusu.

9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Öncelikle şunu belirtmek isterim çok hassas bir yöntem değil ama gayet güzel çalışıyor, suyu sonra hidrometre ile ölçtüğümüzde aynı sonucu aldık. Öncelikle 2 litrelik cam şişe buluyorsunuz cam olmasının sebebi herhangi bir esneme yapmaması gerektiği. temiz, içi kuru cam şişeyi içi boş olarak tartıyoruz ve sonucu bir yere yazıyoruz. bundan sonra cam şişenin içine reverse osmoz suyu koyuyoruz burada dikkat edeceğimiz suyun 25 derece olması, ve tam ağzına kadar silme dolması ağzına kadar silme doldurmak için son damlaları enjektörle terazinin üstünde koyuyoruz, saf suyu ölçerken cam üzerinde ıslaklık ve su damlaması olmamasına dikkat ediyoruz. bu değeride bir kenara yazıyoruz. Cam şişenin boş ağırlığı ve tam olarak tepesine kadar 25 derece saf sulu ağırlığını bu ölçüm şişesi için bir daha yapmamıza gerek yok. bu değerleri bir yere kaydedelim. ondan sonra şişenin içine akvaryumumuzdan su koyuyoruz şişenin dışını havlu ile kuruladıktan sonra elektronik kantarın üzerine koyuyoruz ve ağzına kadar olan son kısımlarını bir enjektör yardımı ile tamamlıyoruz.

şimdi hesaplama kısmına gelelim ben tüm hesaplamaları excel tablosu olarak yaptım şu anda kullandığım bilgisayarımda olmadığı için şu anda paylaşamayacağım, yarın buradan paylaşırım.

hesabımız şöyle öncelikle şişe ağırlığını tartımlardan düşelim mesela şişe ağırlı 234 gr, saf suyun ölçümü 2200 gram, tuzlu suyun ölçümü 2257 gr olsun. o zaman şişe hariç sıvı ağırlıklarımız saf su için 1966 gr. tuzlu su için 2023 gr dır.

şöyle bir orantı kuruyoruz 25 C derecede 1 litre saf su 997.079 gram gelir o zaman denklem şöyle oluyor:

997.079 yoğunluktaki saf su bu şişede 1966 gr geldiyse:
    X Yoğunluktaki tuzlu su bu şişede 2023 gr gelmiştir. yani oda bu orantıdan 1025,987 sonucu çıkar.

anlatılanlar yukarıdaki kadar karmaşık değil şişe ağırlını ve o şişedeki saf su ağırlığını sadece birkez ölçüyoruz, formülü excele aktardıktan sonra bir ölçüm yapmak 1-2 dakika alıyor.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Yöntem güzelmiş ama ufak değerlerde sapma yapabilme riskide var galiba ? tabloyu paylaştığınızda incelerim. Teşekkürler paylaşım için.

11. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Piyasadaki hidrometrelerde de iş yok aslında en iyisi kaliteli refractometre tabiki. onlarda çok pahalı. sera hidrometre almıştım onuda geçen kırdım. aslında ölçüm olarak seranın hidrometresi de beş para etmezdi bu en azından bedava. Refraktometreye kadar bunun ile devam edeceğim sanırım. bu yöntemle Ege Edremit körfezi suyunu 1029, Marmara Erdek körfezi suyunu 1020 ölçtüm, bence çalışıyor.

suret bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Marmara suyunu ben 1016 1017 ölçmüştüm acaba hangimiz yanlış ölçtük ?

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Şimdi 2250 gran saf suyu alıp kutsal damacana ile yani tuzlu su ise safsu eşittir 2000 gram sinbo o da eşittir marmara tuzu. 2 gram aklım vardı onu da yedim sayenizde :D

14. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Burada Halil beye katılıyorum. 2-3 damla bile fark ettirebilir. Ama hiç yoktan da iyidir.

15. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Doğru ölçüp yanlış hesaplamışım, bende 1017 sonucu çıktı.

16. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Yanlış hesap akvaryumportali inden döner. :)

17. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

Evet acilen bir refraktometre almam lazım...

18. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Arkadaşlarım ,dostlarım,canlarım tuz oranına bu kadar takılmayın 1.016 **** 1.028 arası hepsi yaşar

19. iuzunok

iuzunok

Yer:
    Ankara
    İsim:
    ismail uzunok

Teoman hocam.
    Biz doğrusunu öğrenip, doğrusunu ayarlıyalım, zaman içinde zaten bu değerler (buharlaşma, su ekleme, kirlilik vb) dediğiniz alanlarda gezer diye düşünüyorum.

20. mertyılmaz

mertyılmaz

İsim:
    Mert

Refraktometre alıcam yarın,tuzluluk oranını en iyi ölçen cihaz o sanırım.

Sayfayı Paylaş