1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Değişiminin Önemi

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde reis tarafından 25 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar,bu yazımızda su değişimi ve bunun önemini belirteceğim. Özelliklede yeni başlayan hobici arkadaşlarımız için faydalı olacağını düşünüyorum.

Su değişimi akvaryumlarda istenmeyen maddelerin azaltılması, temiz su eşdeğer hacmi ne yardımcı olur. Akvaryumda zamanla nitrat ve fosfat birikir ve özellikle balıkların büyüme, üreme ve sağlık açısından son derece tehlike oluşturur. Su değişiminin ikinci önemide sadece balıklar için değil,akvaryumda alg oluşumu ve diğer maddeleri kontrol altında tutmaktır.

Komple su değişimi:

Akvaryumu komple boşaltıp yeniden doldurmak kolay kolay tercih ettiğimiz bir yöntem değildir.Aşırı derecede ilerlemiş bir hastalık,bakteri yada enfeksiyon,amonyak patlaması gibi durumlar dışında suyu komple boşaltıp,yeniden doldurmayız.Bunun nedeni ise ani su değişimleri ve birçok hastalığın anası olan balıklarda stres oluşumunu tetiklemesi,ve buna bağlı olarak balıkların bağışıklık sisteminin zayıf düşmesine neden olmasıdır.Su değişimleri herzaman aynı sıcaklıkta,kısmi,ve periyodik olarak belirli zamanlarda yapılmalıdır.Su değişimlerinde su sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Örneğin çok soğuk su ile su değişimi, beyaz benek hastalığı salgını tetikler.Su değişimlerini az ama sık aralıklarla yapmamız daha uygundur.Örneğin,ayda %60 su değişimi yapmak yerine,haftalık %15 su değişimi çok daha yararlıdır.Yenilemeniz gereken su oranı akvaryumun büyüklüğüne, sakinlerinin sayısı ve türü (balık ve bitkiler) ve filtrasyon kalitesine bağlıdır. Bu nedenle her akvaryum farklı ve özel olduğu için oranlar değişebilir.Mütevazı kabul edilen (100-150 litre) boyutta bir akvaryum için haftada veya iki haftada bir % 15 ile % 30 su değişimi makul ve standart olarak kabul edilir.

Değiştirilecek olan suyun hazırlanması:

Değişim yapacağımız suyu mümkünse damacana,değilse şebeke suyu ile yapabiliriz.Şebeke suyu kullanımında dikkat etmemiz gereken en önemli unsur su sıcaklıklarını eşitlemek ve suyu dinlendirmektir.Suyu ağzı tamamen açık kova,bidon vb. bir yerde 2-3 gün dinlendirip sudaki klorun tamamen uçmasını beklemek gerekli.Acil durumlarda suya ihtiyacımız olursa,değişim yapacağımız suyu bir kovaya alıp içine bir tane kafa motoru koyup 3 saat çalıştırmak suretiyle suyu sirkülasyon yaptırıp klorun daha kısa sürede uçmasını sağlayabilir veya piyasada satılan su düzenleyicileri kullanabiliriz.

Değiştirilmek üzre akvaryumdan alınacak suyu çekerken genellikle dip çekimi sistemi kullanılır. Bunun amacı ağır metalleri sudan uzaklaştırmak ve tabanda bulunan atık maddeleri bu suyla çekmektir.Bu işlemi sırdan bir hortum kullnarak yapmak mümkün ancak bazen yaratıcı uygulamalar ortaya çıkarabiliriz. DIY Gurup arkadaşlarımızdan Ozan buna güzel bir örnek paylaşmıştı.

Konuya ulaşmak için; http://www.akvaryumportali.com/diy-...113-akvaryum-otomatik-dip-cekip-filtresi.html

Suyu çekerken mükemmel derecede taban temizliğine destek olacağını düşünüyorum. Unutmamak gereken su değişimlerindeki diğer husus ise sorunların yani hastalıkların akvaryumdan bertarafında hangi ilaç kullanılırsa kullanılsın sonunda veya tedavi sırasında su değişimi her koşulda önemlidir.

Sağlıklı akvaryumlar dilerim.

Akvaryum Portalı - Akvaryum Portalı

ZeRo-x7, quickBox, cirol ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  2. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Cevap: Su Değişiminin Önemi

Teşekkürler Olcay hoca güzel makle.Dip çekim sistemine özellikle hyran oldum,Ozan arkadaşı kutlarım kafa çalışmış.Su değişimlerini akstmmya çalışıyorum bende.

reis bunu beğendi.
  3. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK
    Cevap: Su Değişiminin Önemi

Olcay abi gayet ilgilendirici bir konu tebrikler.

reis bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş