1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

SU Değiştirme İle İlgili ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Sky2007 tarafından 14 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Arkadaşlar benim bitkili akvaryumum var balıklarımı değiştireceği bugün akvaryumuda temizlemem gerekiyor malum yosunlar lekeler kum falan su komple yenilemeyi düşünüyorum ama balıklara bir zararı olur diye düşündüm.

şuanki suyun %50 falan bidonlara doldurup gerisini düz su koysam nasıl olur ?

2. taygun

taygun Guest

Akvaryumun kumunu yıkayıp suyu yenilemek sistemi bozmak demektir. Bunu yapmak yerine, madem balıklarınızı değiştireceksiniz, balıklarınızı çıkardıktan sonra yapmanız gereken cam temizliğini akvaryum suynu boşaltmadan yapın. Kumunuzun dipleri çok kirlisi ise elinize kumu havalandırın. Böylece kumun arasına girmiş pislikler suya karışacak. Bir süre sonra da dibe çökecek. Dip çekimle de bu pislikleri akvaryum dışına taşıyabilirsiniz. Bu yaptığınız işin tek dez avantajı dipteki nitratı suya yaymanızdır. Normal şartlarda bunu istemeyiz. Ama sizin akvaryumunuzda o sırada balık olmayacağı için sorun yok. Nasıl olsa dip çekimi de yapacaksınız.

Yapmanız gerekenler kısaca bu. Ama akvaryumu komple bozup da yıkadıktan sonra tekrar kurmak hatalı bir uygulamadır. Yapmamanızı tavsiye ederim.

3. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Bitkili akvaryumda dip çekimini tavsiye etmem. Hele hele kumla oynamayı hiç tavsiye etmem. Oturmuş bir dengeyi bozmaktan başka bir işe yaramaz (tecrübe ile sabittir)
    Sorunun tam olarak camların kirliliği ise eski bir banka kartı yada ona benzer canı çizmeyecek bir malzeme ile camlarınızdaki yosunlardan kurtula bilirsiniz. Suyun kalitesinide %50 civarında bir su değişimi ile yekrardan sağlayabilirsiniz.
    Tür olarak neye yöneleceğinizi yazmamışsınız. O yüzden yorum yapma şansım pek yok. Sadece şunu söyleyebilirim. Neonlarınız sorunsuz yaşıyorsa o ortamda sağlıklı bir ramirezi'yi bile yaşatabilirsiniz.

4. taygun

taygun Guest

Mecit Bey,

Ramirezi neonlardan daha zor bir balık değil midir? .8.

5. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Valla okuduğum tüm yorumlarda ramirezi'ye geçişte öncelikle neon balığı bakılması tavsiye ediliyor. su değerleri konusunda bu iki türün ihtiyaçları birbirine çok yakınmış. sağlıklı bir şekilde neon bakılabiliyorsa o ortamda sağlıklı bir ramirezi sorunsuz yaşarmış. ben okuduklarımın yalancısıyım.
    Bizdeki sorun bizim su değerlerimize alışkın ramirezi bulmaktan kaynaklanıyor. Bilindiği üzere ramirezi genel olarak ithal edilen bir canlı. seyahati sırasında strese girip yıpranan balık birde farklı suya geçince hastalıklara açık bir hale geliyor. ülkemizde üretilse sağlıklı nesillere kavuşulabilir ama üretende yok. hal böyle olunca ithal balık bizim sulara alışana kadar hakkın rahmetine kavuşuyor.

6. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Ramirezilerle ilgli söylediklerinize katılıyorum. Zor bir balık. Yazın Emrah Ece ile birlikte ikişer ya da üçer adet aynı aynı yerden birlikte ramirezi aldık. İkimizinde balıkları aynı belirtilerle 10-15 gün içinde öldü. İlk basta normal bir şekilde yaşayan balıklar daha sonra su yüzeyinde dolaşmaya başladılar ve birkaç günde de öldüler.

Besleyebilsem seve seve beslemek isterim. Ama huyunu suyunu (özellikle suyunu :F ) öğrenene kadar çok aziyat veririm gibi geliyor.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Mustafa zamanında ben de bitkili tankımın tüm suyunu çekip yeni su ekledim. Bu hatayı yaptım ve kaybım da zaten çok oldu. O yüzden hocaların tavsiyesine önemle yaklaşman gerekmektedir.

Sayfayı Paylaş