1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su dengesi???

Başlığı 'Malawi Cichlid Forumu' kategorisinde feraaat tarafından 13 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. feraaat

feraaat

İsim:
    ferhat kara
    Merhabalar arkadaşlar.. Daha önceden canlı doğuran akvaryumum vardı.. Şimdilerde karışık malawi ciklet akvaryumu kurdum 100*45*30 ebatlarında kayalı..

Sorum şu alışveriş yaptığım petshop önceden kullandığım sera aquatan ile sera nitrivec'i kullanmaya devam etmemi söyledi.. doğru mudur? kaya tuzuda katıyorum su değişimlerimde..

Toplam 19 balığım var.. Dip suyu çekme aralığım ne kadar olmalı ve ilaçlar uygun mudur, uygun değilse neler kullanmam gerekir.. teşekkürler..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlaç dediklerin su düzenleyici ve bakteri kültürü. İlaç değiller. Zararlı ürünler değil ancak sağlıklı bir akvaryumda kullanımları mecburi değildir. Kaya tuzuna çok fazla girmeyin uzun aralıklarla ekleyin bir yemek kaşığı kadar. Su değişimi oranınız 15 -20 günde bir % 20 olursa sorun yaşamazsınız.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Temel abi sen yorumlarını sona sakla. Gençlere yazacak şey bırakmıyorsun. :)

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bunu burda da duydum ya sırtım yere gelmez. Fi tarihinde bir forumda yönetici abilerim uyarmıştı aynı şekilde. Konular ilerlemiyor sen yazınca ve senin ardından yazmıyorlar ve konulara geniş mesaj yazma birazı kalsın diye. :D Siz de akıllı olun konulara cevap verirken birçok konuya girmeyin tek tek yazın. Bir anda her şeyi yazınca konular yürümez. Bir de üyelere soru sormak lazım konuları sürüklemek için. :D

Burası yönetim odası değil miydi hay aksi. :D:D

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    :D :D :D Alemsin Temel abi.

6. feraaat

feraaat

İsim:
    ferhat kara
    temel bey teşekkür ediyorum.. siz benim ilaç dediğime bakmayın işte:)
    kaya tuzunu da aşağı yukarı o kadar katıyordum ben de.. yani bu düzenleyicilere aman aman gerek yok diyorsunuz.. direk musluk suyundan ekliyorum (tabi cikletlere). .canlı doğuranlarım için de 2-3 gün bekletip ekliyorum kloru gitsin diye..ozaman bir yanlışım yok sanırım:)

7. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Ferhat bey,
    Malawiler de klor sevmezler,bence onlara da vermeyin direk musluk suyunu,bir gün dinlense yeter.
    En azından ilave etmeden bir hava motoru ve hava taşı ile havalandırıp klorun uçmasını sağlayabilirsiniz.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Teşekkür ederim serdar abi yorumuna. Çok haklısın yazdıklarında.

bir kez denedim, küçük bir kova ekledim direk musluk suyu, politlerimin tepkisini görmeliydiniz. Sanki iç parazit varmışçasında kafa sallayıp ani hareketlerde bulunuyorlardı.. Bir kere yaptım, bir daha da aman dedim.. İçim acıdı hayvanları o şekilde görünce.. Ama şimdi kesinlikle en az 1 gün beklemeden yamıyorum. ;) Size de tavsiyem, 1 gün bekletin, öyle ekleyin.

9. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Kombiden ılık olarak doldurduğum 1 damacana suya yarım kapak sera aquatan ekliyorum. 10 dakika bekledikten sonra akvaruma ekliyorum. Şimdiye kadar bir sorun olmadı. Tabi bu su eklemelerini %20 şeklinde. Daha fazlası zarar diye düşünüyorum.

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bende aynı şekilde musluk suyunu bekletmeden eklediğimde mutlaka bir takım terslikler oluyordu.. 1-2 gün bekleterek su ekleme yönteminide kullanıyorum yeri geliyor su hazırlayıcılarda kullanıyorum.. Hatta şimdi Tunç Sönmezoğlu'nun su hazırlayıcısına bakıyordum.. Acil durumlarda kullanılmak üzere daima bulundurulmalı diye düşünüyorum.. temel2:

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  11. feraaat

feraaat

İsim:
    ferhat kara
    cevaplar için teşekkür ediyorum.. cikletlerime de bekletilmiş su verceğim bundan böyle..

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Volkan abi bende elimde deep fix in su hazırlayıcılarını kullanırım acil durumlarda. Ancak daha profesyonel bir kimyager tarafından hazırlandığına emin olduğumuz ürünü kullanmak, senin yaptığın gibi daha doğru ve akıllıca olacak sanırm. ;)

Sayfayı Paylaş