1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su deposundan Koi Balık Havuzu Yapımı

Başlığı 'Havuz ve Gölet Forumu' kategorisinde molossus tarafından 9 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Havayı temizlemek için kullandıkları karbonun şeklini görmek lazım açıkcası, akvaryuma uygun mu değil mi bakmak lazım. Karbon kömürün suyu temizlemiş olmasına şaşırmamak gerek sonuç olarak uzmanlık alanı zaten suyun genel rengini açmak, kokuyu almak ve ağır metallleri bünyesinde tutmasıdır.

Suyu cam gibi yapması normal kısaca. Sözü edilen karbon kaliteli olabilir. Konuyu takip edip edinmen iyi olabilir. Filtre konusu ise, eninde sonunda yaptıracağım o filtreyi. saat:gif

2. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Temel bey şimdiye kadar herhalde 150 kadar soruma cevap verdiniz. Siz yap diyorsanız, yaparım :)
    Zaten arkadaşımın 7 tonluk havuzunun filtre malzemeleri geldi. Az sonra filtreyi oluşturmak için gideceğim. Resim ve yorumları diğer başlıkta paylaşacağım.

Bahsedilen karbondan da alacağım. Aldığımda fotoğrafını koyar hatta markasını da yazarım.
    Görüşmek üzere.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumportalı sorulara yanıt bulmak, cevap bulmak ve tabi birlikte bir şeyler başarmak için var. Yoksa kumda top oynayacak yer çook. ;) Ben bu su deposundan koi havuzunu çok beğendiğimi ilk başta belirtmiştim. Şimdilik sistemi yürüten bir filtre oluşturuldu sorun yok ama ilk günden beri ben buna hem daha şık duracak hem de suyu içilecek hale getirecek bir filtre yapalım diye kendini yırtmış birisi olarak kaldığım yerden devam ediyorum mücadeleye. :F Ancak konunun başka platformlarda olduğunu görmek hafif kaşıntı yaratsa da ben de devam diyorum. ;)

Bu filtre pardon güzelim şelale nasıl, yakışmaz mı bu havuza ?

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  4. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Öncelikle karbon meselesi; arkadaşım ucuza temin edebileceği kişiye uğramış fakat karbonun normalden çok daha ince, kum gibi olduğunu, çuval dibi tabir edilen ucuz türde olduğunu söyledi.
    Filtreye gelince :)
    Bilindiği gibi, balkonumu balıklarımla paylaşıyorum. Bir ay kadar sonra balkondaki yatağımı içeri alıp en az bir havuz daha yapmayı düşünüyorum. Balıklar büyüyor, hatta bazıları çok daha büyük olduğundan yemleri toparlayıp, küçük olanların yine küçük kalmasına sebep oluyor. Ayrıca biraz daha balık almayı düşünüyorum. Dediğim gibi en az bir havuza daha ihtiyacım olacak.
    Durumdan anlaşılacağı üzere şimdilik bekleyip, ileride duruma göre filtre projelerine girmeyi düşünüyorum.
    Hatta koiler bana o kadar keyif veriyorlar ki; küçük bir ev yapacak kadar dahi imarı bulunmayan, içinde kuyular ve bol gölge yapacak ağaçların bulunduğu, ayrıca kocaman bir havuzun hazır beklediği bahçemize, kütük ev yapıp taşınmayı ve havuzlar yapıp çeşitli canlılar yetiştirmeyi dahi düşünüyorum. Şimdilik uzak olsa da son günlerde fazlaca düşündüğüm bir konu bu ;)

5. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Başka platformlar derken neyi kastettiğinizi anlayamadım Temel bey huh:

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :F Demek istediğim şu, konuyu bir platformda daha gördüm o yüzden biraz da espirili belirtmek istedim. Tabi konu gelişiminin ve içeriğinin farkını mütavazilik yaparak yazmayacağım. ;)

7. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Link gönderebilir misiniz Temel bey :)

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aşağıda google sonucu var, tabi ilk iki sıra bizde, altımızda diğer site var ve girdim baktım. :F Bu platfomu işte bu yüzden seviyorum. ;)

9. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Zaten bu nedenle son mesajımı 2 ay önce yazmışım :) Ve o zamandan beri buradayım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bununda farkındayım. ;) İşte bu yüzden o havuza uçuracak, şişirecek ve patlatacak bir filtre mutlaka yaptıracağım. :F

11. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Temel bey, bugün bir başka arkadaşıma havuz yapmaya başlama ihtimalimiz yüzde 50 :heyo:
    Zaten ne zamandır yapıma başlayacaktık. Başlar başlamaz ayrı başlıkta paylaşacağım. Şelale filtreyi yapacağımız havuza düşünüyorum. Diğer 7 tonluk havuzun filtresini de büyüteceğiz.
    Anlayacağınız 1-2 farklı uygulama yapıp, tecrübe ediniyorum ;)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Caner Bey anlaşılan Bodrum havuzları sizden soruluyor. :F Farklı bir uğraş havuz konusu, aslında bazı benim de konuyla ilgili araştırmalarım var. Yağmur suyunun havuza toplanması için eğimle alakalı bir yazıya denk geldim. Baya ilgimi çekti paylaşmayı düşünüyorum buna benzer bir konu. Tabi bahçe havuzları son zamanlarda bildiğim kadarıyla kalın bir naylon üzerine peyzaj yapılarak oluşturuluyor. Ben açıkcası fayans sistemine göre çok pratik buluyorum adını tam bilmiyorum ama kalın naylon benzeri olan malzemeyi.

13. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Arkadaşım ille de betonarme ve fayanslı istiyor.
    Yağmur suyu konusunda haklısınız. Bahçenin neresine yapacağımıza henüz karar vermedik. Eğer gölgelik altına yaparsak yağmur suyunu temiz haliyle havuza direk aktarabiliriz ;)

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aşağıdaki linki incelediniz mi bilmiyorum ama yağmur suyunu bahçedeki havuzlara aktarılmış ve koi dışında aklınıza gelmeyecek balıklar bile eklenmiş bu havuzlara. Yağmur suyunu çatı oluklarından aktarıyorlar.

15. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Harika çok zekice bölge hava koşullarıda avantaj olmuş.Nefis görünüyor ellerinize sağlık Caner bey.balıkları görmek zor olmuyor değilmi ?

16. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Linki daha önce incelemiştim Temel bey. Gerçekten yağmur bereketi.
    Arkadaşımın gönlü olur da ararsa, gidip arazi şartları ve havuzun konumu neticesiyle, yağmur suyundan yararlanmaya çalışacağım.

17. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Murat bey, Temel beyin eklediği linkten mi bahsediyorsunuz yoksa benim mavi su deposundan oluşturduğum havuzdan mı?

18. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Sizin havuzu sordum.sormamın sebebi mavi kalın plastik olunca yan taraflar sadece üstten bakıyorsunuz balıklara o açıdan sordum.

19. molossus

molossus

İsim:
    caner şapağasıoğlu
    Yerde olduğu için görünüyor Murat bey. Evet, akvaryum gibi değil ama keyfi başka ;) Zaten benim koiler sürekli aç olduklarından, sadece yüzeyde zaman geçiriyorlar :)

20. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Tek kelimeyle süper. super:gif super:gif havuz için yaptığınız filtreyide gördüm daha ne olsun ellerinize sağlık paylaşımlar için.Sizin bu su deposu çok meşhur olacak anlaşılan.unutmadan canlı yem arayışlarınızı ve videolarınızıda izledim süperdiler gerçekten hem videolar hem yorumlar. :F

Sayfayı Paylaş