1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Hacmine Bir Açıklık Getirelim

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde ogiler tarafından 6 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Merhabalar;
    Yıllardır balıkların aşağı yukarı ideal akvaryum büyüklükleri bellidir bu soruyu daha öncede sormuştum tatmin edici bir cevap alamadım.Örneğin A balığı 50 litre su ister acaba bu akvaryum hacmi sistemdeki su miktarı mı?(akvaryum+sump)Yoksa sadece akvaryum mu?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su hacmi hesabında türe göre tek balığın istediği su litresi balık türünün boyut, beslenme ve bölge tutumu göz önüne alınarak veriliyor. Eğer konuya balığın suya yükleyeceği atık yönünden bakarsak yani etçil ise hacimden önce litre ön plana çıkar. Tabi bu bir bütündür ancak bu tarz balıklarda sump veya akvaryum değişmez, önemli olan su litresidir ve balık yükünün tolere edilebilecek litrede olmasıdır. Hesabın temelinde düşük litrelerde su değerlerinin çok hızlı değişmesi yatar.

ogiler bunu beğendi.
  3. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Teşekkürler Temel Abi yine konuya açıklığı getirensin senden çok şey öğreniyoruz Temel Abi. En sonunda bizden bıkıp kaçmazsan iyi.:D

4. SaNSaR

SaNSaR

İsim:
    SaiT
    İnternetten sürekli balık türlerini araştırırım ben :) Girdiğim bütün sitelerde balıkların ihtiyaçlarından daha fazla "en az akvaryum hacmi" yazanlarını gördüm..Yunus ciklete;500 litre diyor,bu mümkün mü sizce;bence 500'e çok çok büyük bir koloni sığabilir,5 erkek 15 dişi gibi..Ama o sitelerde bir aile[1E3D]ye normalde 120 Litre gibi bir hacmin yeteceği yazmalıdır..Okuduğum bir makalede yetişkin bir malawi cikletine 15 litre su yetiyor..Yani araştırma yapıp akvaryum almak isteyen insanların gözünü korkutmaktan başka birşey değildir bu..Böyle siteler balıklar hakkında siteler verdiğni zannederek amatörlerin profesyonellik sürecine geçmesinin zamanını geciktiriyor..Ama tabiiki de normal hacimleri veren de var ;)

5. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Fazla abarttıkları doğru mesela lepistes 40 litre deniyor ama 10 litrede 1 e 2d rahatça beslenir bence yavrular ayrılmazsa yem olur o ayrı konu.

6. SaNSaR

SaNSaR

İsim:
    SaiT
    10 litreye gerek yok 5 litrede 1E 3D ürettim ben ama benim yaptığım yanlış bir hareketti kabul ediyorum ;) Lepistes başına 2.5-3.0 litre su düşüyorsa o akvaryumda bi dengesizlik yoktur diye okumuştum :) Ayrıca ben hamileleri ayırırdım yoğurt kovasına orda yavrularlardı,o yavrular yoğurt kovasında 23-25 gün arası yaşardı ve artık yetişkin balıkların ağzına giremeyecek boyuta geldiklerinde ana tanka salardım,ana tank da 5 litre oluyor :D :D :D O zamanlar acemi akvaristtik :) Acemiliğimiz geçti,hatta ben bir akvaryumcudan kat kat daha fazla şey bildiğme inanıyorum ;)

Sayfayı Paylaş