1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Hazırlama Karışımı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde karyolla tarafından 2 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. karyolla

karyolla

İsim:
    ismail gör
    slm arkadaşlar.Aranızda su hazırlama karışımı kullanıyor musunuz?Mesela sera firmasının var.Bu sudaki balıklar için yararlı olmayan maddeleri bağlıyormuş.Ortadan kaldırma değil de, etkisiz hale getiriyormuş.Birde deri koruyucu ve b vitamini varmış.B vitamini stresi azaltıyormuş.
    Sizce böyle birşey kullanmak doğru mu?Balıklara zararı olur mu?Görünüşte yararlı gözüküyor.

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Akvaryum hazırlanırken sera nitrivec kullanmıştım.. Bir türlü döngüsü oturmayan tankımı 2 günde adam etmişti.. Su değişimlerinde eğer musluk suyu kullanacaksamda Tetra aquasafe kullanıyorum.. Ama duyduğuma göre seachem'in su hazırlayıcısı daha ekonomik ve uzun ömürlüymüş.. Kullanım olayı kişiye göre değişir.. Ben kullanıyorum ve kullanmayada devam edeceğim.. Eylemlerimden pişman değilim ;)

karyolla bunu beğendi.
  3. karyolla

karyolla

İsim:
    ismail gör
    sera aquatan diye bişey var.Bunu kullandın mı?

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Su düzenleyicisine filan gerek yok bence. Şuanda kadar kullanmadım. Dinlendirip koyuyorum suyumu. Hiçbir sorunda çıkmadı allaha şükür.

ozcan13 bunu beğendi.
  5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Sera Aquatan'ı tanka musluk suyu ilave etmeden önce depoladığınız suya karıştırmak suretiyle kullanırsınız.. Aquatan beni pek tatmin etmediği için Tetra'nın kini kullanıyorum.. İllede şart diye bişey yok isteyen kullanır isteyen kullanmaz.. Ağır metalleri bağlama özellikleri olduğu gibi balıkların mukozasınında güçlenmesini sağlayan elementlerde mevcut..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fikirlerin acikca yazilmasi cok guzel. Zaten sanirim sonuca ulasilabilecegini ya da bir karara varilabilecegini sanmiyorum.

Bazen mantik ön plana alinmalidir bu tarz konularda. Düsünebiliyor musunuz bir urun var ve bu urun sudaki agir metali ve kloru bagliyor yani yok etmiyor etkisiz hale getiriyor ?

Sozleme sureniz ne kadar ise o kadar baglar sanırım. Sizin sozlesme sureniz nedir ? Bir su duzenleyici marka ise ki zaten olmali faydalı olması icin bunların fiyati nedir hiç dusundunuz mü ? Madem bir kıyas var o zaman yapalım. Bir hobici akvaryumuna bir maddayi sokacak ve ardindan bunu uzaklastirmayi veya baglamayi kovalayacak. Dinlendirilen suyu oksijen ile sisirmek ve bekletmek veya damacana su kullanmak su degisimlerinde ne maliyet tutar. Kaldi ki damacana bile sart degildir bircok hobici icilebilen kaynak ve su istasyonundan su alabilir. Ben bir damacanayi 500 kurusa dolduroyorum. Ayda kac damacana su gider ve maliyet ne olur diye dusununce cok degil diye dusunurum.

Diger bir komedi ise stresi almasi. Yine dusunebiliyor musunuz sizin bir akvaryunuz var ve baliklariniz su degisimine kadar stresli de su degisimi yaptiginizda duzenleyici yuzunden stresi gidecek. Dogrusu normal duzeninde stresi olmayan canlilar olmasi gerekirken duzeni ne ustune kurup ne sekilde konuya bakiyoruz ilginc. Oyle ya umarim biliyorsunuzdur bu urunler icinde canli olan akvaryuma eklenemez , su degisimi icin bekletilen suya eklenir. Baliklarin stresi bir ay beklesin degil mi ne fark eder ? B vitamini icerigi urun iddaasi bak buna inanirim ama sudan baliklar nasil alir onu bilemem. Mukozayi korur iste buna sahiden inanirim cunku baliklarin govdesi su icindedir.

Sevgiler, cep mesaj

efeyurudum, karyolla ve fth-94 bunu beğendi.
  7. karyolla

karyolla

İsim:
    ismail gör
    Güzel yazmışşsın teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş