1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su köpeği oscarlar

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde safak tarafından 8 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. safak

safak

(Bir gazete haberi)

AKVARYUMDAKİ SADIK DOSTUM ASTRONOT

Sahiplerine göre dünyada yaşayan en akıllı tatlı su balığı. Su köpeği lakabını, tıpkı bir köpek gibi sahibini tanımasından ve akvaryuma yaklaşıldığı zaman türlü sevimlilikler yapmasından alıyor.

http://i84.servimg.com/u/f84/14/44/45/61/astron11.jpg

Fakat kanmayın; astronot balığı, oskar balığı ya da namı diğer akademik astronotus ocellatus, aslında yutabileceği tüm balıklara saldıran gözü dönmüş bir avcı. Birlikte tek yaşabildiği tür, kuzeni piranhalar. Zaten aynı memleketten; Güney Amerika'dan geliyorlar.
    Balıklar âleminde bitmek bilmeyen iştahı, doymazlığıyla tanınıyor. Yem verileceğini anladığı andan itibaren sudan dışarı sıçramaya başlıyor. Elden beslenmeyi öğrenmeye çok yatkın.

DİKKAT, ÇOK ÇABUK BÜYÜYORLAR

Yatışı, uyuyuşu da bir alem: Kumun üstüne insan gibi uzanıyor, sere serpe dinleniyor. Köpekler rüyalarında gözlerini kımıldatır, ayakları atar ya, bunların da yüzgeçleri oynuyor. Ama sizi fark ettiği anda uyanıp camın önünde yem maskaralıklarına başlıyor.
    Sorun şu: Fazla çabuk büyüyor. Meğer Mısır Çarşısı'ndaki akvaryumcu bir süre sonra akvaryuma sığmayacaklarını bile bile bana 5 yavru astronot satmış. Benim akvaryumum 50 litrelik. Erişkinlerinin her birine 150 litre su gerektiği söyleniyor. Ayda 2 santim boy atıyor, 20-30 santime kadar büyüyorlar.
    Bütün saldırganlıklarına rağmen hassas bir bünyesi var. Balıkların üstünü küf gibi kaplayan beyaz benek hastalığına karşı çok dayanıksız. Benimkiler daha ilk haftadan yakalandı. Mavi mürekkep gibi bir damlalıklı ilaçla mücadele ediyorum ama bu hastalık yavrulardan birkaçını alacak gibi. Üstelik en hastası içlerinde en hareketlisiydi.

2. safak

safak

Arkadaşlar aşağıdaki resimdeki oscar bemin oscarım kaplan İsmini tiger oscar olduğu için kaplan koydum.Sizinle paylaşmak istedim.

3. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Su köpeği oscarlar

Paylaşım için saol Şafak abi,Dorudur astronotlar su köpeği :D vede çok açlardır yedikleri yemlerinin %70'ini dışkı olarak çıkartıyor ve doymak bilmiyorlar :D Bu arada senin oscar güzelmiş naz: Nazar değmesin ;) naz:

4. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Su köpeği oscarlar

Enteresan kaleme alınmış bir konu.balıkları alıştırınca malawilerde tanıyor sahibini.onlarda su kedisi. :D

5. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Su köpeği oscarlar

Doğrudur aynen katılıyorum. :D :D

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su köpeği oscarlar

Tatlı su balıkları içinde hobiciyle daha yakın bağ kuran ender türlerden buna şüphe yok. Akvaryumları büyüdükçe güzelleşiyorlar.

7. safak

safak

Su köpeği oscarlar

Akvaryumda su köpeği,su kedisi,su böceği,su beygiri saya saya bitmez :F

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Su köpeği oscarlar

Biter biter :D örnek yavru balıklara su piresi :D

9. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt
    Su köpeği oscarlar

Astronotlar çok güzel balıklardır hele o akvaryumdan dışarı çıkıp elimden yemi almaları çok hoşuma gidiyor 5-10 kere yemi alırken elimi ısırmışlardır ama olsun genede çok güzel balıklar çok hızlı büyüyorlar eğer güzel bir yem verilirse 5 aya bir yetişkinin boyuna yetişebiliyorlar ben yeni doğmuş 3 yavru astranot aldım 1.5 aya 8 cm oldular çok zevkli balıklardır tavsiye ederim...Bu arada şafak abi paylaşım için teşekkürler çok güzel olmuşlar balığında çok güzelmiş nazar değmesin naz:

10. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Su köpeği oscarlar

Bitkiliyi beceremezsem aklımda astronot bakmak var 5 tane :D

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Su köpeği oscarlar

Mustafa abi bence astronot bak öneririm ;) çok güzeller ;)

Sayfayı Paylaş