1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Kaplumbağaları ve Semender Akvaryumlarım

Başlığı 'Paludaryum ve Amfibyum' kategorisinde ecemkoten tarafından 27 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten
    Öncelikle sizi yakışıklı semenderim Makaron ile tanıştırmak istiyorum :)

Makaronun yaşam alanı şuanda böyle. Kuru alanı yapım aşamasında olduğu için bu dalla idare ediyor. Küçüklük döneminin çoğunu suda geçirmesi gerekiyor yavru semenderlerin. Bir hafta içinde mosslarla sarılı kayalardan bir kuru alan yapacağım akvaryuma. Tahmin edersiniz ki kare akvaryum bu konuda çok kullanışsız. Daha önceden mango kökü kullanıyordum fakat Makaron ufacık deliğe bile girebildiği için boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. O nedenle çıkarmak zorunda kaldım. Birde suyu yumuşattığı için çıkardım. Kuru alan hakkında tavsiyelerinizi alabilirim.

Bu akvaryumda daha önce lepistes ve molly besliyordum fakat başa çıkamadım çok fazla doğurdular. Bütün hepsini verdiğimi sanıyordum ki eve dönüp semenderi akvaryuma koyduğumda iki bebeğin kaldığını farkettim :) Sanıyorum ki lepistes yavruları. Şuanda semender çok ufak olduğu için yavaş fakat semender büyüdüğünde onları çıkarmak zorunda kalacağım.

Ev kaloriferli olduğu için suyu 24 dereceden aşağıya indiremedim. Aktivist bir arkadaşın yolladığı kendi yaptığı bu fanla suyu 22 derece sabit tutmaya çalışıyorum. En az 22 dereceye indirebildim malesef.

Gelelim dört tane canımdan çok sevdiğim çocuğumun akvaryumuna :)
    Onlar benim herşeyim :)
    Örnek ve eksiksiz bir kaplumbağa akvaryumudur.
    Kaplumbağalar bilinenin aksine çok iyi yüzücülerdir ve geniş yüzebilecekleri bir alana ihtiyaçları vardır. Genelde akvaryumuma gelen tepkileri burada da almamak için belirtmek istiyorum '' Bu akvaryumu kaplumbağalar için aldım. Görüntü güzel olsun diye balık almayacağım. Benim için önemli olan kaplumbağalardır.'' Genel olarak aldığım tepki ; '' Bu güzelim akvaryuma kaplumbağalarla yazık etmişsin'' oluyor çünkü.

Akvaryumumda 2 adet kırmızı yanaklı 2 adet çizgili kaplumbağa bulunmakta.
    Dış filtrem var fakat yardımcı olması amaçlı iç filtrede kullanıyorum. Kuru alan olarak Exo Terra Turtle bank kullanıyorum. Isıtıcı ve UV lambalarım mevcut.

Kaplumbağalarımı da tanıtmak isterim.

Ray (erkek) :

Snow (dişi ) :

Sammy ( cinsiyeti henüz belli değil ) :

Shelly (cinsiyeti henüz belli değil) :

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Kaplumbağa ve Semender Akvaryumlarım

Maşallah maşallah.:nazar::nazar::nazar:

Öncelikle ellerine sağlık. Semender, Kaplumbağa ayrı güzel ve fotoğraflar ise ap ayrı güzel. Harika bir ortam hazırlamışsın ve belli ki iyi de bakılıyorlar. İlginç merak geliyor aslında bu canlılarla ilgili olmayanlara ancak aslında insana balıktan çok daha yakınlar.,

Türleri de güzelmiş gerçekten, hani satılan Kaplumbağalarla kıyaslayınca fark var gibi geldi bana.

3. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten

Çok teşekkür ediyorum yorumlarınız için :)
    2 tanesi farklı tür :) Çizgili kaplumbağalar koruma altında olduğu için doğadan toplanıp satılması yasak. Fakat ikiside bana elden sahiplendirme ile geldi. Doğaya salacaklarını söylediler ve ben akvaryumda büyüyen kaplumbağanın doğada yaşayamayacağını bildiğim için kıyamayıp aldım :)

Sürüngenleri sevmenin sebebi evcilleşip insanlara bağlanabilmeleri :)

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Maaşallah güzel görüntüler, emek verilmiş olduğu her halinden belli oluyor. Tebrik ederim...

:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar:

5. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten

Çok teşekkür ederim böyle düşünmenize çok sevindim :)

6. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna

Ey maşallah harika bunlar bence.:emt:Çok güzel bakıyorsunuz tebrikler.:helalolsun:

7. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Sevimli yaratıklarmış.:nazar:Kamlumbağalara bayıldım.super:gif

8. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten

Çok teşekkür ederim :) Sürüngenlere gereken değeri vermeyen insanlara inat, hakkını fazlasıyla vererek bakmaya çalışıyorum :)

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ecem ellerine sağlık ,maşallah güzel bir kurulum yapmışsınız.Verdiğiniz değer ve özen tüm karelerden belli oluyor.:nazar:Dekor canlıların istediği şekilde hazırlanmış.Kaplumbalaranızı gerçekten çok şekerler.Geçen hafta kızıma kaplumbağa almak istedim ama Genelkurmaydan (eşimden)izin çıkmayınca ertelemek sorunda kaldım.

10. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten

İsmail bey çok teşekkür ederim :)
    Elimden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorum :)
    Yorumunuz beni çok güldürdü :) Genelkurmaydan izin çıksaydı çok güzel alan yaratacağınızdan eminim :)

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Ecem hanım bizde daha ne marifetler var.İlerleyen dönemlerde daha çok bu tür mesajlar görebilirsiniz.Çoğu zaman yem almaya gittiğimde eve saklayarak geliyorum:serda:.Yem ve malzeme alsak sorduğunda hep arkadaş gönderdi diyorum.Allah sonumu hayır etsin:)

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hazırlanan ortam çok güzel. Yemleri olsun sistemi olsun her şey düşünülmüş. Gördüğüm en güzel kaplumbağa akvaryumu:nazar:
    Semenderiniz de çok güzelmiş. Kilosu yerinde belli ki yem sorunu yaşamıyorsunuz.

13. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten

İnanın bende aynı durumdayım :) Ama aileme karşı :) Sipariş veriyorum kargoyla geliyor aileme arkadaş yolladı diyerek kurtuluyorum yoksa dillerine düşmeyeyim :) Birde sözlümle aynı durumdayım :) Malzemeleri sağolsun hep o alıyor ama canlı konusunda tam tersi :) Bana kalsa bir kaplumbağa daha alacağım fakat sorumluluğu göze alamıyoruz :)

Burak bey çok teşekkür ederim böyle düşünmeniz ne güzel :)
    Yemleri daha tamamlayamadım bile Sera'nın minerali ve herbivoru eksik onları da aldığımda tüm sera serisini tamamlayacağım :)
    Semenderi alırken doğadan toplanmamış olmasına çok önem verdim. Çünkü sizinde bildiğiniz gibi canlı yem bulamadıkları için bir süre sonra ölüyorlar ki ben tamamiyle canlı yeme karşıyım. Kurutulmuş kan kurdu, karides ve kaz ciğeri ile besleniyor :) İştahı yerinde :nazar:

14. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Gerçekten çok güzel görünüyorlar. 200 LT. ciklet akvaryumumun yanına bir de kaplumbağa koyabileceğim bir akvaryum soktunuz aklıma şimdi :)
    Kaplumbağalar da balıklar gibi ısıtıcıya filtreye ihtiyaç duyuyorlar değil mi tankın içinde?

15. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten

Zafer bey onlar için ısıtıcı hayati önem taşıyor. Isıtıcısız sağlıklı yaşam sürmeleri mümkün değil.
    Çok teşekkür ediyorum :) Akvaryum yaparsanız ihtiyaçları konusunda yardımcı olmaya çalışırım :)

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

bu bu bu, gülüyor mu bu, buradaki ???

17. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten

Evet gülüyor orada Ray :)
    Kaz ciğeri görünce surat ifadesi öyle :)

18. mengi_man

mengi_man

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Zafer MENGİMAN

Çok teşekkürler. Balıklarımın akvaryumunu elden geçireceğim önümüzdeki günlerde. Elimdeki küçük akvaryumu da kaplumbağalara yeni bir yaşam alanı oluşturmak için kullanacağım.
    Bilgilerinizden istifade edeceğim Ecem hanım. Teşekkürler. :)

19. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Öncelikle tebrikler....Canlılarınıza güzel yaşam alanları oluşturmuşsunuz....Birşey ilgimi çekti izninizle sormak istiyorum...kaplumbağalar havluya sarılmışlardı....Neden acaba?:cekingen:

20. ecemkoten

ecemkoten

İsim:
    Ecem Köten

Zafer bey her zaman yardıma hazırım :)

Ozan bey çok teşekkür ediyorum. Havluya sarılı halleri şöyle, kaplumbağalara 15 günde bir kabuk parlaklığı ve sağlamlığı için Devit 3 adındaki vitamini kabuklarına sürüyorum. Bunu ayrı bir kapta yapıyorum. Devit 3 akvaryumda yağ tabakası bıraktığı için akvaryuma geri koymadan kabuklarını yıkıyorum fakat tam anlamıyla çıkmıyor bu nedenle kabuklarını havluyla siliyorum. Bu sırada onlarında hoşuna gidiyor :) Bazen havlunun içinde uyuyakaldıkları bile oluyor :)

Sayfayı Paylaş