1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su kaplumbağaları

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde xl-kral tarafından 26 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. xl-kral

xl-kral

Su kaplumbağaları ilgimi çekmeye başladı. Aslında Lepistes besliyordum 2 yıldır. Sıkıldım hasta olmalarından daha doğusu. İyileştirmekten yoruldum. Bir video paylaşım sitesinden su kaplumbağaları bakımı izledim çok hoşuma gittler. Ve sahiplerinide baya seviyorlarmış. Su kaplumbağası almaya karar verdim. Akvaryumum falan heşey hazır sadece kaplumbağalar, yemeri, vitaminleri ve ışıkları kaldı. Kaplumbağalarımı almadan önce size bir kaç sorum olacak. Başaka sitelerede baktım fakat istediğim yanıtı alamadım. Bana yardım edin.

Su Kaplumbağaları Uv ışığına ihtiyaç Duyar mı?

Bunu merak ediyorum, su kaplumbağaları Uv ışığına ihtiyaç duyuyor mu? Akvaryum pencerenin hemen yannda 12 saat direk ışık görüyor+bir de tahminim sıradan bir ışık var Uv falan değil. Adı herale dalgıç ampulu su içerisine konabiliyormuş fakat bende dışarıda suyun içerisinde değil.
    Yemleri karides mi olacak yoksa el il yapılmış sıradan kaplumbaa yemlerinden mi. (arakdaşlarım 2 side olsun diyor) Diğer merak ettiğim konu ise Su Kaplumbağası ile Yaşayan balıklar Neler? Konudaki önerilerin dışında hangi türler olabilir? Su Kaplumbağaları cinsiyetlerini nasıl belirlerim. Bu kavga etmemeleri için! çok çok önemli.

Su Kaplumbağaları Ne yer?

Vitamin ve kabuk sertleştirici gerekli mi, başka ilaçlarda gerekli mi, suları kaç günde bir değişmeli ve su kaplumbağaları ne yer merak ediyorum?

Sorularım bu kadar. Yanıtlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su kaplumbağaları

Konuyu önce başka sitelerde açıp yanıt alamamanıza üzüldüm ve bunun sonrasında bize danışmanız çok güzel. em32.gif

Kaplumbağalar kaç yaşında ? Boyları ne kadar ? Ne zaman aldınız ? Nerden aldınız ?
    Aldığınız yerde Uv ışığında mı duruyordular ? Koyduğunuz kap kaç litre ?

3. xl-kral

xl-kral

Su kaplumbağaları

Hayır hayır temel abi. Yanlış anlamışsın sen hemde baya...Konuyu başkayerlerde açmadım araştırdım metin okudum :D...Kaplumbağaları daha almadım akvaryumu hazırladım bekliyorum. Akvaryum 25 litre ama ben 15 litresini doldurdum.

4. HeRo_57

HeRo_57

Su kaplumbağaları

Işık konusunda pek bilgim yok ama dekor konusunda sana tavsiyem kaplumbağalırın güneşlenmek istediklerinde çıkabilecekleri bir kuru alan yaratman olacaktır bununde en kolay yolu bir mango kökü yerleştirip suyu kökün üstüne çıkmayacak şekilde doldurmaktır yada birden fazla taşı üst üste koyarak kuru alan yaratabilirsin.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su kaplumbağaları

Gün ışığı almaları bence yeterli. Kışın normal bir ampül yakılırsa ısınmaları sağlanır ve daha hareketli olurlar. Kaplumbağa besini önemli, kalsiyum ihtiyacını buradan karşılarlar. Kabuklarının sertliğinide bu oluşturur zaten. Karides ve kalsiyum içerikli yemler öncelikli olmalı.

Suyu çok kirlettikleri ortada bu yüzden filtrasyon ne kadar iyi olursa o kadar uzun aralıkla su değişimi yapılır ve kaplumbağada olsa aniden tamamen farklı suya adapte olmak zorunda kalmazlar. Yani onlarından suyu tamamen değişitirilmemeli bence. Filtre konusu kolay, birçok şekilde yapılabilir. İç filtre kullanılıyor ama bence yeterli değil. Üst filtre çok daha efektif olur. Dıy filtre bölümünde farklı modeller bulunuyor bu konuda.

6. xl-kral

xl-kral

Su kaplumbağaları

Herkese teşekkürler. UV ışık almayacağım. Akvaryumun üzerinde kaplumbağaların ısınması için ısı yayayn çok elektrik yiyen ampülden var. Kuru alanları var taşı tırmanabilecekleri bir şekilde akvaryuma dik koydum. Suları 1 hafta bekletilmiş su ve içme suyunu karıştırarak koydum .İnşallah suya hemen alışırlar. Filtre var. Saatte 610 litre pompalıyor. Bitki var 2 tane küçük.

Yanlış anlamadıysam yarın ışık falan almayacağım. Sadece yem ve ilaç. Fakat ilaç ne alacağım ne ilacı vitamin ne alacağım onları söylemediniz Yardımını bekliyorum temelabi... Birde cinsiyet...Daha önce hiç kaplumbağa beslemediğim için bana yardımınızı esirgemeyin . Cevap yazanlara sağol..

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su kaplumbağaları

Benim de açıkcası cinsiyet konusunda bir fikrim yok. İlaç değil de vitamin alman daha doğru ama bu vitamini suya atarak fayda bekleme bence. Yemlere emdirilebilecek bir vitamin olmalı. Kabuk sertliği dediğim gibi kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmasına bağlı. Bunu sağlamanın en güzel yoluda kaliteli ve bu içerikte yem almak.

Bir öneri olarak ise, karides verdiğinde karidesi bacak ve kabuğuyla vermendir. Çünkü karidesin bacak ve kabukları kalsiyum deposudur. burda:gif

8. emincan

emincan

İsim:
    EminCan Pehlivan
    Su kaplumbağaları

Şahsen ben almanı önermem.Çünkü çok kısa bir sürü içinde büyüyecek ve akvaryum filtre az gelmaya başlayacaktır .Sürekli su değişimi canınızı sıkabilir zamanla .Ayrıca samonella hastalığını araştırın derim ben. huh:

9. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Su kaplumbağaları

Sallmonella bağırsak bakterisi bildiğim kadarıyla kaplumbağaların sindirim sistemi için gerekli bir bakteri dışkı vesilesi ile suya bulaşır bu bakteri insan için zararlı bir bakteridir özellikle bebek ve cocuklarda etkili olur erişkin insanlarda bağışıklık sistemine göre değişkenlik gösterir buda tifo ya neden oluyor yanlış bilmiyorsam sözün özü emircana katılmamak mümkün değil kaplumbağaları almadan önce araştırma yapmanız gereken bir konu .. :heyo:

10. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Su kaplumbağaları

Kaplumbağa bende alacağım hoşuma gidiyorlar.Suyun üstünde duracakları şekilde bir kaya koyacağım,güneşlensinler oraya çıkıp.. :D

11. emincan

emincan

İsim:
    EminCan Pehlivan
    Su kaplumbağaları

Bende senin gibi düşündüm kubilay abi(biraz samimi oldu ama can:gif)ama sonradan insan pişman oluyor küçükken iyi tamam 50 lt de bile beslersin ama bi büyüsün insanın anasını ağlatıyor valla.Onun için bence uzaktan izlemek daha iyi. :)

12. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    Su kaplumbağaları

Büyüdükçe verir yavru alırsın Emincan burda:gif

13. emincan

emincan

İsim:
    EminCan Pehlivan
    Su kaplumbağaları

İyi fikir ama akvaryumcular tarafından(en azından bizim burdaki akvaryumcular)baş belası olarak görülüyor 10cm den büyükleri burda:gif

14. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Su kaplumbağaları

Emircan, ben 6 yaşımdan beri besliyorum. Hiç birşey olmadı. Ha bakımıda çok kolay haftada 1 su değişimi yapılması yeterli. Günde 4 ila 9 öğün verebilirsiniz. Her öğünde kaplumbağa bası 3 karides, kurt, lapa, küp vs. ne yem kullanıyorsanız. Güneş ışığı alması iyi olur. Niçin iyi olur? Kabuğunu sertleştirir ve midelerindeki arkadaşımızın dediği samonella ölümcül risk taşıyan hastalığın yayılmasını önler. Fazla kaplumbağayla oynamayın bağzıları ısırabiliyor. Öneri olarakta almadıysanız Kırmızı yanaklı japon su kaplumbağasını öneririm. Akvaryumun içerisine canlı bitki koymayın yerler. Bir kaç büyük taş veya strafondan akvaryum içi modeller yapılabilir. Hazırda alabilirsiniz. Veya yapay bitkili paldaryum kurabilirsiniz çok hoş olur...
    Saygılar..
    Soru ve öneri isterseniz yardımcı olabilirim. Kaplumbağamla iyi bir deneyim geliştirdim. 9 yaşında benimki sizede nice seneler bakmanız dileğiyle :)

Somanella hastalığından korkuyorsanız çocukları, bebekleri ve hamile bayanları suya temas etmesine engel olunuz. Kolay yayılan bir hastalık dyl ama.

15. emincan

emincan

İsim:
    EminCan Pehlivan
    Su kaplumbağaları

Çok zamandır beslediğiniz zaman vücut zaten bağışıklık kazanıyor.Ama büyüyünce zorluk çıkardığı konusunda hala ısrarlıyım dön:gif İnternette bazı siteler var o sitelerde yıllardr besleyenler var onların yazdıklarını okursanız,zorluğunu görürsünüz.Bu sizin zevkiniz benim dememle vaz geçecek değilsiniz tabi toka:gif (saygılar)

Sayfayı Paylaş