1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Mercimeği ve Eledoa

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 30 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamın Aleyküm,

Beyler, su mercimeği ve elodea bitkileri hakkında bir kaç maruzatım olacaktı.

1) Elodea bitkileri yapraklarının üzerinde adını bilmediğim bir yosun türü çıkıyor ve bu yosun türü eledoanın güzelliğini zedeliyor. Yeni çıkan sürgünlere bakıyorum yemyeşil tertemiz, yosunlananlara bakıyorum koyu yeşil yaprakların üzerinde kısa ama yoğun şekilde yosunlar var.

Bu yosunları nasıl etkisiz hale getirip temizleyebilirim?

2) Su mercimeklerimin kökleri baya uzadı ve bir birine dolandılar. Bu normal mi? Ve bunun çözümü var mı?

3) Bazı su mercimekleri bitkilere takıldığı için akvaryumun orta derinliğinde bunun mercimeğe bir zararı olur mu?

4) Elodea bitkileri de siyah bir madde kaplıyor, soluyor ve yıpranıyorlar. Bunların sebebi nedir? yeni çıkan filizler gibi görkemli değiller malesef.

20W aydınlatmam var. Biraz araştırma yaptığımda fazla ışıktan dolayı olabileceğini gördüm. Günde 10 saate düşürdüm aydınlatmayı 5 saat yanıp 1 saat sönüp tekrar 5 saat yanıyor. 2 periyota ayırdım.

Ve su değişimlerinden dolayı da olacağını söylediler. Artık sık sık su değişimi yapmaya calışacağım. Önceden buharlaşan suyu tamamlıyordum. (haftada 2 kez)

Yakın çekim yapabileceğim bir makinem olmadığı için resim ekleyemedim. Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

Saygılar.

2. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın
    Yosun fazla ışığın yanı sıra az ışıkdan da oluşur. Mercimeklerin elodeaların ışığını kesmesi gibi bir durum söz konusu olabilir , ve bu durum da yosun sorununu başlatabilir.

Alparslan bunu beğendi.
  3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Günlük 12saat ışık veriyordum. Bugun düşürdüm 10 saate. Mercimekler çok sığ değil o yüzden onlar engellemiyor. Birde yeni ekledim 15gün önce. Mercimeklerden öncede vardı bu sorun.

4. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Akvaryumun küçük bile olsa 20 watt oldukça az bir ışık demek. Elodealar hızlı büyüyen gerçek bir kök yapısına sahip olmayan bitkilerdir, uygun şartlarda o kadar hızlı büyür ki nerdeyse haftalık çeyreğine yakınının budanması gerekebilir. Bu yüzden bu tür hızlı tempolu akvaryumlarda tüm elodealar genç olacağı için yosunlanma görülmez. Birde ülkemizde elodea diye satılan türlerin çoğu yerli türler, aslında yerli tür olmasının sakıncası o kadar yok ama uyanık akvaryumcuların dereden , göletten söktüğü bu elodeaları akvaryuma adaptasyonu güç. Su mercimekleri suyun altında çok uzun kalırsa ölür sonra eriyip gider, problem edilecek bir şey değil, kökleride karışır.

Işıklandırma süresi için denecek çok şey yok 10 saat veya 8 saat kabul edilebilir süreler.

Alparslan bunu beğendi.
  5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Yosunun bir çok nedeni vardır. Aydınlatma, filtrasyon, eksik besin, fazla besin, hiç olmayan besin, sürkülasyon, vs. Eksilen suyu tamamlamak su değişimi değildir, bu durumda, bitkili akvaryumlarda yosun oluşumu kaçınılmaz olur.

Alparslan bunu beğendi.
  6. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Okurt Bey, Aydınlatmam 35 L akvaryum için gayet iyi. Yani ne fazla ne az durumda. Akvaryumda eledoalarım baya uzun durumda budamıyorum çünkü yavrulara saklanacak yer doğduğundan dolayı baya bir yavru büyüttüm.

Bitkilerim gölden vs toplanmış değil. Yani adaptasyon sorunum yok aşağıda akvaryumun 4 aylık bir videosu mevcut.

Söylediğiniz gibi düne kadar günde 13.5saat aydınlatma veriyordum. Eksilen suyu tamamlayarak su değişimi yapıyordum. Artık 2günde bir 5L su değişimi yapıyorum ve Aydınlatmayı da 10saat e düşürdüm. Bakalım bu yüzden mi acaba

Mercimekleri aldığım akvaryumcu mercimekleri bağlayıp, suyun üzerinde kalan kısımı toprağa gömüp uzayan kökler ile güzel bir dekorasyon yapmıştı. Mercimek tamami ile su içerisinde hatta ışık almıyor kökleri dışında ki yerleri. Acaba çürüme nasıl gerçekleşmemiş onda?

Saygılar

7. Cem96

Cem96

İsim:
    Cem Değirmenci
    Yeni yapmış olabilir. Çürüme hemen olmuyor takdir edersiniz ki.

8. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Pek yeni sanmıyorum kökler baya uzundu birde süngerimsi birşeye sarmıştı sardığı madde de eskimişti yani yeniye benzemiyordu.

Sayfayı Paylaş