1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su mercimeği yem olur mu ?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde volkantr34 tarafından 14 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Merhaba arkadaşlar sorum basit ve net.. Elimde ilk zamanlar az miktarda şimdi çok miktarda olan su mercimeğini 3 şekilde değerlendirmek istiyorum. Değerlendirmelerden bir tanesi garanti , eğer diğer değerlendirmeler olmazsa..

1. Japon balığı su mercimeğini severek tüketir gibi birşey okumuştum. Acaba doğru mudur ? Eğer doğruysa 3-4 senedir japon balığı olan kardeşimin bir arkadaşına vereceğim.

2. Chichled türü balıklar buna ilgi gösterir mi ? Çalıştığım yerde ki süs havuzuna bırakılan chichled'ler deli gibi ürüyorlar (ama dandik chichledmiş her ne demekse) ve kışın yem veren pek çıkmıyor.. 2 senedir bu şekilde idare ediyorlar ama ben diyorum ki bu su mercimeğini oraya döksem bunlar ordada yayılsa bu balıklar bunları tüketirler mi ? Bu su mercimeği acaip hızla yayılacağından bir süre sonra havuzun üstü kapanacağından yiyeceğim küfürlerin farkındayım ve bu konu asıl konunun dışındadır.Lütfen son bölüme odaklanmayalım. aliye:gif

3. Hepsini çöpe atacağım. dön:gif

Su mercimeklerimin kaderi sizin elinizde bay bay:gif Ve lütfen "abi yiyolar ama sonra kabız olup ölüyolar bende anlamadım ne dokundu" gibi yaklaşımlarla gelmeyelim.. Bilen arkadaşların ve üstadların katılımını bekliyorum..

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Volkan zehirlimidir acaba, şu an Mönü yapıyorumda acaba Su mercimekli omlet nasıl gider mönüye. Dünya mutfağı diyice yiyiyorlar nasıl olsa. :F :F :F :F :F :F

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

:D :F :D Tabak süslemede kullanılabilir ama kazara bunları biri yerde ve akvaryumda ki gibi suya batmama olayını midede yaşarlarsa bize pek iyi gözle bakıcaklarını zannetmiyorumi :D :F Kalbimizi kırabilirler :F :D

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Zaten bazen kalbimizi kırabiliyorlar ben hissediyorum.Kulaklarım trafik lambası gibi kıpkırmızı oluyor. Bunun içine bu kadar acı koyanınnnnnn gibi. haha: :F :F :F :F

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Volkan abi ben gelip alabilirmiyim biraz ? Ama cichlid akvaryumum var. Bir zararı olurmu cichlidlere ?

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Valla Fatih sorumuzun cevabını bulduğumuz takdirde seve seve veririm lafı bile olmaz.. Nitratımı bayağı düşürdüğü için memnunum kendilerinden ama kontrol altında tutmak biraz zor , çok hızlı yayılıyor.. Gerçi sizin chichled'ler loş ortamı severler ama buda tükettikleri gıda listesinde varlar ise yiye yiye çatlamasınlar sonra ? kovada bile deli gibi çoğalıyorlar..

7. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bitki çok istiyorum. Özellikle şu cichlidler için olan bitkiden ve su mercimeğinden. Su mercimeği suyun üzerinde çok hoş görünüyor ve dediğin gibi nitratı yok ediyor. Bunun içinde çok istiyorum :)

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Bilgiyi paylaş su mercimeğini kap , felsefe bu , hadi o zaman.. ;)

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Herhangi bilgi yok bence deneylim Volkan abi. Ben gelip alayım senden 5-6 tanesini akvaryuma atayım bakalım yerseler çıkarırım. Hem sen hem ben hemde portal öğrenmiş olur bu sorunun cevabını :)

10. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

1-Japon balıkları konusunda kesin olmamakla birlikte silip süpüreceklerini düşünüyorum.

2-Yunus cichlet'i olan bir arkadaşıma bolca su mercimeği vermiştim. 2-3 gün sonra akvaryumda hiç su mercimeği bırakmadıklarını söyledi. demekki yunus cichletler bunları yiyormuş. diğerler cichlet türleride farklı davranmaz herhalde =)

3-Çöpe atmak bir çözümdür ama bitirmek mümkün olmaz herhalde =)

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bakalım bunun cevabını Volkan abinin bana vereceği su mercimekleriyle göreceğiz :)

12. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Volkan abi su mercimeğini moly ve velifera severek yer, akvaryumcu esnaf arkadaşıma bir miktar hediye etmiştim tanka döktüğümüz anda discuslarda bitirdiler, japonlarda yer ama diğer balıkları bilemeyeceğim.
    Bu arada murat abi omlete katılırsa değişik bişey çıkabilir farklı tadlar arayan müşterilere ''Aşçının sırrı'' adında sunulabilir tabii içerik kesinlikle açıklanmadan :D

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

İçeriği açıklarsak omlet yaparlar sanırım beni. :F :F

Discusların yiyeceği hiç aklıma gelmemişti doğrusu. Ev yapımı yem yaparken dana yüreğine Spirulina koyuyordum ya. Hay kafama. Birde Discus diyince akla hemen etçil gelir. çak:gif çak:gif

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Mecit abi aslında onları çöpe atmak sorun değilde onları su üstünden toparlamak sorun :D Bakış açın mantıklı geldi burda:gif Yazdım bunları biryere.. Benim merak ettiğim japon'da deneyen var mı ? başarılı bir çalışma olacaksa çöpe atıcağıma bahsettiğim kişiyede veririm oda faydalanır.. Fatih'ede vericem zaten.

Emrah şimdi sana bağlanıyorum kardeş.. Valla benim moli'ler sanırım etobur :D Ne o zamanında bende ki yosunu nede akvaryumun üstünü komple kapatan su mercimeklerini yediler. Umurlarında değil yani.. Alışkanlıktan dolayı olabilir tabii.. Menüleri zengin olduğu için yeşilliğe pek ilgi duymuyorlar artık sanırım. :bilmem:
    Ya arkadaşlar şimdi omlet momlet karıştırmayın , zaten konuları merak edipte acaba burda ne yazılmış diye baştan sona okumuyor kimse , şimdi gider omlete su mercimeği katarlar yada su mercimeğinden su mercimeği çorbası yapan çıkar eder vebalini biz çekmeyelim sonra :F :D :F Murer , su mercimeğini omlete katıp yiyomuş falan bizde denedik ölüyoduk az kalsın girmeyin abi o foruma falan muhabbetleri çıkmasın aman abi :F

15. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Molly'ler hakkında zaten cevabını kendin vermişsin. Zengin menü ile düzenli beslenen molly neden su mercimeği yemeye uğraşsınki :)
    Bence sen balıklarını biraz aç bırak. En azından haftada bir gün aç bırakda yavruların yeşilliklerle ilgilensinler . Bu arada benim balıklar ayda 3-4 gün şehir dışında olduğumdan rejim yaparlar. Tabiiki bu arada moss olsun diğer bitkiler olsun ne kadar zayıf cansız bitki varsa temizlerler. Eve döndüğümde biktileri güzelce temizlenmiş bulurum. :cicek:

16. taygun

taygun Guest

Volkan Merhaba,

Capon balıklarının ve otçul çiklitlerin bu bitkileri yediğini duymuştum ama bahsettiğim balıkları beslemediğim için doğrudan bir tecrübem yok.

Bu bitkilerden bende de var. Çok enteresan bir şekilde benim kiraz karidesler mercimeklerin köklerine yarasa gibi asılıp orada takılı kalıyorlar. Ne zevk alıyorlar bilmiyorum ama lunapark gibi bişi olabilir onlar için sanırım. Mercimek su yüzeyinde akıntı ile dolaştıkça onlar da geziniyorlar. :F

Toplanmasına gelince. Niçin zor anlamadım. Zaten hepsi su yüzeyinde, kepçeyle doğruda al gitsin, ölü balık gibi yani.

Breh breh. saat:gif

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

cichlidlerin yiyip yemediğini Volkan abinin bana bitkileri verdiğinde görüceğiz. 3-4 tanesini akvaryuma koyucağım baktım yiyorlar çıkartıcağım.

18. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Fatih balıkların %99.9 ihtimalle kısa bir sürede tüm mercimekleri silip süpürecekler. Sen at hepsini gitsin. Yerlersede biz sana yine bir dünya veririz. Daha bugün bir kova dolusu mercimeği tuvalet giderinden yolcu ettim :cicek:

19. taygun

taygun Guest

Bari bahçenize ya da saksınıza atsanız. Çürüyünce gübre olur. Canlıları tuvalete/lağıma atmak bana hep tuhaf gelmiştir.

Saygılar

20. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Valla Hatunun hobiye olan nefreti biraz daha az olsa dediğinizi belki yapabilirdim ama her su değişiminde tartışma çıkınca insan ister istemez en kısa sürede herşeyi nasıl bitiririme bakıyor ve gözden çıkarılmış şeylerden en kısa sürede kurtulmaya bakıyor.

Sayfayı Paylaş