1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su soğutmalı power led aydınlatma

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde caner çaylak tarafından 6 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

1. caner çaylak

caner çaylak

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Caner çaylak
    Arkadaşlar bir projem var benim tankım küçük yeni kurmaya başladım fakat büyük tank kuran arkadaşlar çok yüksek watt larda aydınlatma kuruyorlar bu ledlerin ömrünü ve aydınlatma gücünü ısı sının belirlediğini düşünüyorum . O yüzde n bu aydınlatlayı su soğutmalı yapmak sizce gereksiz bir şey midir birazdan bir resim paylaşım sadece üzerindeki 800 w lık bir led in nekadar ince ve küçük bir aliminyumla soğutulduğunu göstermek için bu konu hakkında biraz araştırdım küçük bir radyatör ve sıradan ucuz bir akvaryum pompasıyla bu iş çok kolay bir halde oluyor radyatörün içinde uv boya katılıyor çok az miktarda çünkü uv boyaların soğutma özelliği var olduğu söyleniyor birazda işe görsellik katıyor sanırım bu şekilde çok kibar aydınlatmalar yapılabilir mi . Dikkat ederseniz power ledler ilk açıldığı 2 sn müthiş bir parlama yapıyor hemen ısınmasıyla biraz gücünü kaybediyor bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyim arkadaşlar

2. caner çaylak

caner çaylak

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Caner çaylak
  3. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Bunu bende 1-2 yıl önce düşündüm.Hatta 2 tane 12cm fan takılan bilgisayar radyatörü almıştım.Daha sonra fikrim ledleri akvaryum suyu ile soğutmak ve bu sayede kışın elektrikten tasarruf etmekti.

Ledleri döşediğim alüminyum blok arasına titanyum borular döşeyip akvaryum suyu ile soğutmayı düşünmüştüm.Tabiki ince titanyum boru bulamadım ve zaman sorunundan dolayı projeyi yapamadım.

Birincisi ledler çok aşırı şekilde ısınıyor. Bu yüzden sadece suyun yetmeyeceğini özel bir sıvının kullanması gerektiğini düşünüyorum.Motor olarak benim su ekleme ünitesine kullandığım 12v lik motorları kullanabilirsiniz.

Yapılmış bir örnek var mı?

4. caner çaylak

caner çaylak

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Caner çaylak
    Su olarlak kullanılan sıvı termal sıvı olarak satılıyor benimde elimde radyötör ve bu alüminyum sugutuculardan mevcut yspılmış ornek olarak akvaryum icindeil ama aydınlatma olarak mevcut 6 w lık bir akvaryum pompası ile devir daim yapılıyor içinde cpu termal sıvı mevcut genelde çok yüksek işlemcili ana bilgisayar sistemlerinde kullanılıyor bu tarz soğutmalar banka merkez bilgisayar gibi yada merkezi ana bilgisayar sistemleri gibi

baltasar89 bunu beğendi.
  5. caner çaylak

caner çaylak

Yer:
    Eskişehir
    İsim:
    Caner çaylak
  6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Dediğiniz gibi özel sıvılarla olursa çok rahat soğutulur. Denemekte fayda var, en azından aklınızda kalmaz.

Sonucu merakla bekliyorum

7. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Benim yaptığım armatürde 108 Adet 3 wattlık Power led var ve ısınma sorunu hiç yok. Ledleri alüminyum soğutucu üzerine dizdim. Günde 8-10 saat yanmasına rağmen soğutucu üzerinde çok fazla ısınma olmuyor. Power ledlerin ısınması çektiği güçle alakalı 3 wattlık ledler ortalama 3,5 volt çekiyor eğer sizin driver üniteniz 3,5 değil 4 volt veriyorsa ledler bir süre sonra çok ısınıyor ve patlıyor. Ben bunu bizzat tecrübe ettim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. saymin_25

saymin_25

İsim:
    SAİT GÜNDOĞAN
    Omer bey ledlerin volt degerlerini nasil olcebiliriz draiver ne kullaniyorsunuz yuksek volt vede yuksek amper olunca ledler patliyor draiver kullandigimiz zaman yeterli volt vede amper nasil olcebiliriz saygilarimla

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. ömer_

ömer_

İsim:
    Ömer KÖMÜRCÜ
    Öncelikle kullandığınız ledlerin her birinin çektiği voltaj değerini öğrenin ve toplam kaç adet led kullancaksanız ledlerin toplam çektiği değere denk gelecek driver temin edin.
    Ben driver meanwell kullanıyorum. İlk etapta driver çıkışında 4-4,2 volt çıkış vardı bu yüzden 10-12 kadar led patlattım sonrasında driver çıkışına potansiyometre koyarak çıkış voltajını olması gereken sınırında biraz altına sabitledim. Bu işlenimden sonra alüminyum ısıtıcı ısınmaz ve ledler patlamaz oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

saymin_25 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş