1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su Takviye Sistemi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Courageous tarafından 2 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Sumpta azalan suyu ara sıra takviye edilmesi gerekiyor, çok fazla su kayıpları olunca su�aki ph ve tuz oranları değişmektedir. Hasas balık ve mercanlar için önemli br sorun olduğunu düşünüyorum.Ayrıça uzun süre akvaryuma müdahale edilemediği durumlarda için iyi bir çözüm oluçağını düşünüyorum.

Malzemeler
    Alaturka lavabo iç takım düzeneği 1 Adet
    Plesiglas 15cm*30cm boyutlarında
    Plastik kelepçe 10 Adet
    Su tarazi hortumu.Gerektiği kadar
    Silikon 1 Adet
    Plastik musluk .1 Adet
    İşkence 2 Adet

İlk önçe iç takım düzeneğini montajı yapaçağım pleksiglasa delikler açtım,
    Plastik kelepçe yardımı ile düzeneği plegsiglasa sabitledim,
    Şamandıranın su basıncından dolayı dönmemesi için plegsiglasları ufak parçalar halinde kesip dirsek kısmın üzerine sabitledim ve öylelikle suyun yaptığı basıç ile sistemin yukarıya doğru dönmesini engellenmiş oldu.
    Su giriş ve su çıkış kısımlara şefaf hortumları bağlayıp plastik kelepçe ile sabitlendi.
    Yapılan sistem sumpun içine küçük işkenceler yardımı ile sumpa sabitlendi, işkence sabitlemenin enbüyük faydası istenildiğinde şamandıra sistemi daha yukarıya kaldırılarak sumpa daha fazla su girişi yapılabilir olması.
    Depo kısmı daha sonra ekliyeceğimden sistemin çalıştığını göstermek için ufak bir deneme yaptım sistem epey sağlıklı bir şekilde çalışıyor.

Toplam maliyet 40TL, klozet iç takım para verilmedim ama onunda fiyatı yaklaşık olarak 25TL'dir.

muzaffer6292, ilo840, Erman Pehlivan ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne yazayım şimdi kara kara düşündüm. :emt:

DIY Grubu üyeliğini ilk düşündüğümüzde bazıları arge, marge ve bilimum zarte konularından söz etmişti. Hobiyi havaya kaldıracak, yöntemler , fikirler, geliştirmeler katacak, maddi gücü olmayana güç verecek, cesaret verecek, azim verecek diye düşünmüş kusura bakmayın ama dibine kadar arkasında durmuştuk.

DIY üzerine 5 ayrı katagori o zamanlar dahil yeni kurulmuş bir paltform için ciddi risk veya içi dolması gereken katagoriler dizisi ve tabi bir emek yüküyle dolması gereken katagoriler olarak karşımızdaydı. Bu katagorileri böylesine muhteşem yapımlarla dolduran tüm emeği geçen arkadaşlarımı kutluyorum ve hem kendi adıma ve hem de ilerde bu çalışmaların ne olduğunu çok iyi anlayacak olan hobiciler adına sizlere teşekkür ediyorum.

Muhteşem bir paylaşım olmuş Özkan yerekten kutlarım seni. toka:gif

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Sağolasın Temel Abi, birilerine bir fikir verdiysek ne mutlu bize. Biliyon abi daha yeni sayılırım bu konulara ama kafama yatıkça birşeyler yapmaya çalışıyorum hobi tadında, doğru veya yanlış... Yaşayarak öğreniyoruz....

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Özkan bey, söylenecek tek kelime, muhteşem diyorum. Fikrinize ve ellerinize sağlık. em34:em34:em34:

Yakın zamanda, bende tuzlu sudan bir nebze olsun tatmanın hazırlıkları içinde olduğumdan dolayı, hep araştırmalar peşindeyim.

Geçen günde sevgili Temel ile telefon görüşmemizde, sağolsun tek, tek yanıtladığı sorular içinde, sumpta su eksilmesinin çok kısa zamanlarda gerçekleştiğini ve bunun sıkıntı yapacağın uzun, uzun anlattı. Bu sıkıntının nasıl çaresine bakmak için, aklımdan sizin yapmış olduğunuz sistemin, elektrik ile çalışanını düşündüm. Bu sistem için, osmosdan gelen suyun önüne, selanoid valf ve tetikliyici olarakta cıva kontaklı seviye flatörü düşünüyordum. Bakalım tankı kurduktan sonra bekleme sürecinde bir şeyler yapmaya calışacağım.

Lakin sizin sisteminiz hem hesaplı, hem daha pratik, hemde muhteşem olmuş.

Samimi söylüyorum ben çok beğendim, kutlarım......

5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Teşekürler Murat Abi...
    Bende osmozu direk sumpa değilde, suyun depolandığı depoya düşündüm.
    Hata bunun için hazır sistemler var, su depoların içindeki su seviyeleri düşünce sistemi devreye alan özelikle çim sulama için yapılan sistemler var diye biliyorum.
    Sonuçta biraz zaman ve maddiyat konuları...
    Benim kanımca osmozdan cıkan su beklemeden sumpun içine gidiceğine, ilk önce bir depoya gitmesi ve burda biraz daha bekledikten sonra sisteme yavaş bir şekilde katılması daha karalı bir sistem elde ederiz gibi geliyor....
    Tekrar teşekür ederim çalışmayı beğendiğiniz için ama daha geliştirilebilir....

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Emek, fikir, güzel olunca, taktire şayan oluyor.

Genelde osmosların ufakta olsa bir deposu oluyor, (Satılan ev sistemleri içinde) benim kullandığım sistemdede 10 litrelik var zaten. Bu depo olmassa bir bardak su için sanırım 20 dakika bekleriz, mebrandan çıkan su ip gibi akıyor. Zamanında evin içme suyu ihtiyacını karşılamak adına aldım. Tabi içme suyunu düşünerek değil, tamamen akvaryum için.:D:D Yoksa akvaryuma kullanacağım desem, osmosun osunu göremezdim.:F:F

Tabiki maddiyat, o yüzden senin yaptığın sistem, süper Özkan süper.......

7. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Özkan ne diyeyim muhteşemi şahiyane. Valla yaptıklarını yakından takip ediyorum bu çalışmada muhteşem gözüküyor. Lakin şu kullanmış olduğun metal su borusunu plastikten yapamadın mı? yaptıramadınmı? Tuzlu su için biraz riskli gibi görünüyor bana. Bende duruma göre bakıcam artık otamatik doldurma ünitesini. Bir sistemi tam anlamıyla kuralımda.:tesk:

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Selim Abi bu alaturka wc lerin su şamandırası, boruyu kesmeyi düşündüm ama oda sıkntı yaptı ama daha kolayı var, malzemeler içersinde silikonu o yüzden yazdım, demir boru üzerine silikon kaplamayı düşündüğümden silikon aldım ama zaman yetmediğinden işlemi yapmadım. Sistemi çalışmasını 10 gün kadar denedikten sonra bütün demir aksamı silikon ile kaplıyacam inşallah....

9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Su takviye sistemine en son 300Lt bir su bidonu ekledim, su bidonu oda içersinde sıkıntı yapmasın diye balkona masa üzerine koydum ve yaklaşık 20m şefaf su hortumu ile sumpa bağladım. 20 Gündür sistem problemsiz bir şeklide çalışıyor....

10. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Özkan abi eline sağlık paylaşım için sağol. Valla süper olmuş nerden aklınıza geliyo böle şeyler :D Ben kırk yıl düşünsem gelmez şahsen :D

Courageous bunu beğendi.
  11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    1 Tonluk bir akvaryum yapınca düşünmek zorunda kalıyor insan, haftada 2 damacana su taşımak sıkıntılı iş. Şimdi problemi kökten cözdük Murat kardeş....

YIKIKTEMO ve ZeRo-x7 bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında bu tarz bir kendi emeğinle akvaryum kuruyorsa insan her şeyi başından düşünmesi ve fayda sağlayacak ekipmanları hazırlaması çok doğru bir hareket bana göre. Zaten akvaryumun geneli o kadar başarılı bir şekilde ortaya çıktı ki...yapılan her ekleme yakışıyor.

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Teşekürler Temel Abi, sizlerin yardımları ile oldu, inşallah çok ta güzel canlılar bakarım bu akvaryumda. Daha başka projelerim de var ama kendi evim olunca bunları aktif edicem sonuçta kiracıyız her an taşınabiliriz :)

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kiracı olunca bu konuda temkinli gitme konusunda çok çok haklısın. Gerçekten büyük sıkıntı taşınma olursa. İnşallah kendi evinde projeler hayata geçer. Benim hayalim duvara gömme bir akvaryumdu ve duvarı kırıp gömme yaptım ama daha sonra daha büyük akvaryum sevdası ve tabi mutfak kısmının aşırı daralması sonucu şimdiki akvaryumu salona kurdum.

15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bende akvaryum için özel odalı bir sistem düşündüm ve özellikle hanımların patlama su basma korukuları yüzünden patlamayan su sızdırmayan özel bir akvaryum yapmayı düşünüyorum. 3 ton kapasiteli :)
    Tabi bunu yapabilmek için bahceli bir ev lazım ama buna daha çok zaman var....

16. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Abi 3 tondan bahsediyosun:D E v apartman filansa aşaya doğru inebilir senin ev:D En iyisi sen bir akvaryumcu aç abi :)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  18. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    Temel abi süper bi akvaryum maşallah diyelim öncelikle:D Abi valla 3 ton diyince insan korkuyo ne bilim:D Ama tuzlu'su akvaryumları gerçekden süper oluyo helede o balıklar rengarenk , insanın denize dalıp yakalamak geliyo içinden sonra akvaryuma at:D He bu arada yakışıklıymışın abi he karizma yerinde:D

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Valla benim zaten şimdiye kadar DIY olarak tek bir paylaşımım bile yok. Beceriksizliğimden yapacak bişey bulamıyorum bende abi.

Özkan Bey paylaşımınız için teşekkür ederim. Gerçekten akıl dolu bir paylaşım. Tebrikler...

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Şöyle evin bir duvarı 1,5m derinliğinde 2 m uzunluğunda ve 1 eninde akvaryum güzel olmz mıydı :)
    olsa güzel olurdu ama birçok alt yapıyı uzun bir süre deniz akvaryumu tecrübesinden sonra olurdu...
    Tabiki herşey maliyet ve zaman ister, şimdilik düşünce ve hayal...
    Ama insanların hayallleri olmaz ise idalleride olmaz...

ZeRo-x7 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş