1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su teresi (Nasturtium officinale)

Başlığı 'Ülkemizden Sucul Yaşam' kategorisinde Onur G. HİTİT tarafından 17 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT
    Su teresi (Nasturtium officinale) ülkemizin sulak alanlarında bolca bulunan bitkilerden biridir. Bu bitki aslında tam anlamıyla bir su bitkisi sayılmaz. Çünkü tamamen suyun içinde yaşamazlar. Su kıyılarında bulunurlar.

Temiz su kaynakları, göl ve akarsu kıyılarında yaşarlar. Genellikle durgun suları tercih eder. Serin sularda bulunurlar. Ülkemizdeki canlıların pek çoğu (sıcak su kaynaklarında yaşayanlar haricinde) zaten serin su canlılarıdır.

Bu bitki, yenebilir bitki türlerindendir. Yöresel olarak çeşitli isimler takılmıştır. "Acı gerdeme, cırcır, gerdeme, istapan, kardomat, kerdeme, sezab, tuzik, hoşkıran" bunlardan bazılarıdır.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Hoca'm, belki biliyorsunuzdur ben balıklara zaman zaman tere veriyorum. Tabi yeşil olarak bulmak zor bu yüzden tohumunu alıp saksıda filizlendiriyorum. Paylaşımdaki su teresi yenebiliyormuş anladığım kadarıyla, acaba ben saksıda bu türü mü yetiştiriyorum ?

Yani o tere bu tere mi acaba ? .8.

3. Onur G. HİTİT

Onur G. HİTİT

Yer:
    İlkadım/SAMSUN
    İsim:
    Onur G. HİTİT

Bu bitkinin (su teresi) salatası falan da yapılır bazı yörelerde. Ben hiç yemedim gerçi... Saksıda yetiştirdiğiniz bitki muhtemelen başka bir bitkidir, çünkü su tereleri sı kıyılarında olur. Ha, saksıdakilere sürekli su veriyorsanız bilemem. :cekingen:

Sayfayı Paylaş