1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Su yüzeyinde yağ tabakasi

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Cosa58tr tarafından 16 Haziran 2016 başlatılmıştır.

1. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    Merhabalar
    Sorunum şu ki; Ayvaryuma canli kayalari koyduktan sonra su yüzeyin yagimsi bi toz tabakasi yada yağ tabakasi olustu.
    Aceba aranizda böyle bi sorunla karsilasan oldu mu? Ve ya bu sorunu taniyan?Resim ekleyemiyorum resim boyutuyla alakali hata veriyor halbuki daha öncede ayni telefonla cekip resimleri yayinliyordum ama simdi hata veriyor nedenini anlayamadim hersey ayni izledigim yol ayni yinede resim yükleyemiyorum.

2. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    Sık karşılaşılan bir sorun yüzey yağlanması.Su yüzeyünde yeterli dalgalanma olmadığının göstergesidir.Dalga motorlarınızın konumunda yada dursoda problem olabilir fotoğraf olmadan söylemek zor aslında fotoğrafla bile söylemek zor dalga motorlarını düzgün ayarlayabilmek biraz tecrübe istiyor ne yazıkki.Yakınlarınızda tuzlu su hobisiyle uğraşan akvarist varsa yardım isteyebilirsiniz.Yada net bir video yüklerseniz hem dursoyu hemde dalga motorlarını görebileceğimiz tarzda buradanda yardımcı olabiliriz belki.

mekatronik bunu beğendi.
  3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yagız'ın da dediği gibi yüzey yağlanması, yetersiz yüzey akıntısı,dursonun çekişinın yeterli olmaması, dalga motorlarının konumu ile alakalı ölü bölgeler kalması gibi nedenlerden olur.

Kayalar bununla alakalı olmamakla birlikte kapalı sistemde su hareketi önemli.

Fotograf boyutunu küçülmeniz gerekiyor telefon ayarlarında, bu sekilde foto ekleyebilirsiniz.

seyyahFatih bunu beğendi.
  4. seyyahFatih

seyyahFatih

İsim:
    fatih
    Peki bu yağ tabakası çok zararlı mı? Newa akvaryumumda şelale filtre bir akıntı oluşturuyor, bir çok kişi yeterli olur acil dalga motoruna ihtiyacınız yok dedi ama yüzey yağlı ve sanki ışığı biraz kırıyor. Ayrıca balıklara bir etkisi olur mu?

D6502 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Işığı kırar, nano dalga motoru iyi olur. Baya faydaa sağlar gaz alış verişinde.

6. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    20160617_003230.jpg Cevaplariniz icin cok tesekkuir ederim özellikle veysel sana cok tesekkur ederim dalga motorunu yüzeye dogru cevirdim yaglanmada birazcikta olsa azalma oldu ama yeterli mi bilmiyorum benim tankim sumpli degil bildigim kadariyla sumpli tanklarda durso oluyor protein skimmerim "fluval sea ps1" ama pek memnun degilim acikcasi bu nedenle degistormeyi düsünüyrum cok fazla sesli oluyor oturma odasi icin kimseye tavsiye etmem bu ps'i sanirim tunze 9004 alacagim bigun birisiyle anlastim ama yan cizdi 25€ ya anlasmistim ama sanirim benden fazla veren birileri cikti ve bana sacma sapan mazeretler uydurmaya basladi yok oglum kazagecirdi randevuyu iptal etmek istiyorum felan gibi seyler yazdi bir kac saat sonra baktigimda ise cihazi ebay kleineanzeige 'dan("lets go" türü lokal alisverisi sistemi sunan bir internet sitesi) kaldirmisti hala bu ps icin arastirmadayim.
    BIRDE KONU DISI AYRI PARANTEZ ACMAK ISTIYORUM AKVARYUMUN GIDISATI ILE ALAKALI BUGUN GÖZLEMLEDIGIM KADARIYLA KAYALARIN BAZILARININ USTUNDE KIZARMA VAR BU TAM OLARAK NEDIR bilgilendirirseniz sevinirim
    Tesekkür ederim.

veysel bunu beğendi.
  7. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Kayaların üzerinde kızarmanın iki sebebi var.

1- Cyanobacteria ( zararlı oluşum,kadifemsidir. El sürünce dağılır)
    2- Coralline tabakası ( zararlı değil, genelde görsel olarak beğenilir ve doğallık kattığı söylenir. Her sistemde vardır. Sert tabaka şeklinde olduğundan el ile dağılmaz)

Pennywise bunu beğendi.
  8. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    Eğer kızarmadan kastınız fotoğraftaki kzıarıklıklarsa cyanobacteria oluşumu başlamış.Bununda başlıca sebebi yine dalgalanma.Hem su yüzeyindeki dalgalanma hem cyano yani yaptım demişsiniz dalgalanmayı ama ne yazıkki olmamış yine biryerde hata var.Belkide dalga motorları sayınız yeterli değildir bilemiyorum.Bu konu üzerine eğilmenizi araştırmanızı gerekirse bilen birinden yardım almanızı tavsiye ediyorum.Yoksa cyano rahat durmayacak gibi YADA cyanonun bir diğer başlıca sebebi bakterinin tankta oturmamış olmasıdır bu durumdada bakteri kültürü girmek yada mevcut bakteriyi beslemek seçenekler arasında.

9. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    Cok tesekkurler degerli bilgileriniz icin sanirim her 2 etkende olabilir yani pompa ve bakterilerin oturmamis olmasi

10. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    Evet haklisiniz cyano bakterisi cikti.
    Elimle dokununca dagiliyor dediginiz gibi. Nedeni ise bir cok sey olabilir çünkü akvaryumu yeni kuruyordum 2-3 hafta olmustu sizin söyledikleriniz sebepleren dolayi olmasi ihtimal cünkü 1 adet dalga motoru vardi akvaryumda yeterlin gelmedi özellikle 20kg canli kayadan sonra canli kayalari suya yerlestirdikten sonra sanirim salinim yapti cünkü nirtrit artisi canli kayalarda sonra basladi cyanoda beraberinde geldi su yüzeyi canli kayalaerdan cikan minimal hava kabarciklari ile doldu hatta o kadar cok çikti ki bu salinim süresince su biracik bulandi, flulasti berrakligini kaybetti.
    Bundan sonrada yüzede toplanan canlilar yada hava kabarciklari su yüzeyininde durgun olmasi ile yagimsi bi tabaka olusturdu ve bu tabaka oldukca kuvvtliydi cünkü dalga motorunu yüzeye dogru cevirdigimde bile dagilmiyor yada dibe inmiyordu hatta bazen suyun durgun oldugu zamanlarda köpürmüstü minimal olarak ama bi kac gün sonra azaldi ve güc kaybetmis incelmis gibiydi yada benim gözüm alisti :D ama nitrit tahammül edemedigim icin su degistirme karari aldim hemen hemen %70 civarinda degisim yaptim nitrat düstü nitrit de kismen düstü diyebilirim. Amonyak olup olmadigini bilmiyorum cünkü test yok elimde. Cyanolu kayalardan 2 sini cikardim 1 kaya biraz var umarim yayilmaz daha fazla.
    Yine bilenlere sormadan suyu degistirdigim icin müdahale ettigim icin biraz pisman oldum. Belkide normaldi diatom olusuyordu. Cyano disinda bi yasam belirtiside göremeyince kurcaladim biraz neyse...
    Isiklandirmada cyano yapabiliyor bildigim kadariyla t8 iki tane florasanim var alvaryum kapagina entegre...

11. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    Anladığım kadarıyla kayaları öldürmüşsünüz.Taşırken bir hata yapmış olabilirsiniz yada çok erken koymuş olabilirsiniz kayaları bilmiyorum ama kayaları öldürmüşsünüz anlatıklarınızdan anladığım bu.Kayalar suda yada nemli havluya sarılıp o şekilde ıslaklıgığını kaybetmeden kurutmadan taşınır.Şurda hata yapmışsınız diyemem çünkü ne yaptığınızı bilmiyorum.Biliyorsunuzki kayalardaki bakteriler nitratla beslenirler,sıfır suya canlı kaya koyduğunuzda bunların beslenebileceği hiçbirşey olmayacağından öleceklerdir.Bakteri besini yada biyere karides gömmeniz gerekirdi kayalardaki bakteri popülasyonunu öldürmemek adına.Üzerinde yaptığınız su değişimide tuzu biberi olmuş malesef.
    Florasaları t5 ile değiştirin kenara biryere karides sokun.
    Keşke kayalarıda çıkartmadan sorsaydınız kötü olmuş o kayaları öldürdünüz şimdi bidaha tanka sokmayın bilen birine verin kürleyip kullansın işe yarasın bari :)
    Cyanobacteria adındanda anlaşılacağı gibi bakteriyel bir oluşun yani oluşan kayayı dışarı çıkartmak sizin işinizi çözmez tam aksine sizi geriye atar.Mantıklı olan biyolojik yollarla müdahale etmek.Bunun için ilk etapta bakteri besini edinip kullanın yada karides sıkıştırın bir kenara veya içinde balık varmış gibi günlük çok az yem atabilirsiniz fakat bu sonuncu yöntem fosfatıda arttıracağından bek tavsiye etmem.Acilen bir arıtma cihazı edinin varsa %15-20 gibi bir su değişimi yapın,nitfar ve fosfat testi edinin ve düzenli değerlerinizi not edip buraya yazın,cyano kayalarda oluşur fakat sudada o bakteri kalır yani siz büyün kayalarıda atsanız cyano oluşumu yinede olur su değerleri normal değilse kayaları çıkartıp atmayın artık :D ne kadar çoğlırsa çoğalsın bi süre bakteri besinini düzenli kullanıp yukarıda yazdıklarıma dikkat ederseniz cyano falan kalmaz ;)

12. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    Hala bir umut var degil mi? Ne biliyim her yerde okudum canli kaya ne kadar cok olursa o kadar biyolojik döngü o kadar ii olur gibi.bende birisinden 30 kilo civarinda aldim 2 saat yolculuktan sonra akvaryuma koydum.

13. Collector

Collector

İsim:
    Yağız
    Umut olucak birşey yok ortada herşey gayet normal bunların hepsi sürecin bir parçası bu şekilde öğreniliyor zaten hepimiz yaşadık bunları.Biyolojik döngüyü insanlar tam anlamıyor sorunda burdan kaynaklanıyor zaten ne kadar çok kaya okadar iyi değil.Kısaca bahsedeyim çok uzatmadan mantığını anlayınki ona göre hareket edin.Biyolojik dongü demek bakteriler sayesinde sudaki zararlı atıkların tanktan uzaklaştırılması diye özetlenebilir.Yani adı üzerinde bi bir döngü,bir halka halkanın hertarafının aynı sağlamlıkta olması gerekli ki işlevsel olsun.Bakterilerin nitrata ihtiyacı var ki yaşabilsinler tertemiz suya gidip 50 kg kaya koyarsanız bu bakterileri dışardan beslemek zorundasınız ki ölmesinler.Ölürse nolur aslında çokta kötü olmaz ilk etapta nitrat yapar o nitratta sağ kalanların yaşamasını sağlar.Siz hiç tankta balık olmadan drek full canlı kaya yüklerseniz bi anlamı yok ölü kaya alıp bakteri kültürü girsenizde aynı hesaba gelir ozaman boşa para harcamış olursunuz canlı kayaya.Bi rahat bırakın akvaryumu bakteri popülasyonunun besinsizlikten azalması ölmesi normal neden birden canlı yüklemeyin der bilenler işte bu yüzden yeni tankta bakteri sayısı çok azdır balık ekledikçe tankta balıkların pislikleri sayesinde nitrat olur buda bakteri popülasyonunu arttırır.Drek yüklerseniz sıfır suya bakteri popülasyonu az olucağından daha çoğalmalarına fırsat vermeden nitrat sevisini tüketebileceklerinden fazla yükseltmiş olursunuz buda canlıları zehirler.Balıkların bakterilere bakterilerinde balıklara ihtiyacı var.Bu yüzden işte tanka yavaş yavaş canlı girin derler siz canlı girdikçe nitrat oluşumu arttıkça bakteri popülasyonuda artacaktır yani 100kg da kaya alsanız tankta balık yoksa döngüdeki bakteri popülasyonu ancak akvaryumda oluşan nitrat kadar artar.Bekleyin,dediklerimi yapın,tanka biraz zaman tanıyın,diatondan sonra temizlik ekibini alın sonra yavaş yavaş canlı girerersiniz herşey yoluna girer

Cosa58tr bunu beğendi.
  14. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    Bu hafta sonu bakteri kulturu gibi bisey aldim 20160620_210758.jpg simdi bu bakteri kulturuyse bunu beslemek icin ne yapabilirim yoksa b.kulturu canli kayalari besleyen seylermidir

15. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    Bir kac saat önce bakteri kültürü girdim ve ps kapattim suan icin eski ic filtreyi yüzey hareketlenmesi icin calistirdim ve bi adet de dalga motoru calisiyor ic sirkilasyon icin bu 2500L/saatte degerlerine sahip ps ne zaman calistirayim tekrar, fikrinizi söylermisiniz?birde kuma karides koyun demistiniz ne kadar miktarda koyyayim bu konuda da fikrinize ihtiyacim var akvaryum asagi yukari 130L kadar.
    Kucuk bi kayanin ustunde de balgamsi ve sekilsiz bi varlik belirdi ve biraz buyudukten sonra suan kendi boyutunu muhafaza ediyor.
    Suanki durum hakkinda da bir kac resim ekleyecegim. Hem sizin hemde bu konu icerisinde yazismalari okuyan tecrubeli kisilerin yardimlarina ihtiyacim var umarim bi kac satir dahi olsa fikirlerinizi esirgemezsiniz.simdiden cvplar icin cok tesekkur ederim. 20160620_231031.jpg

16. Cosa58tr

Cosa58tr

İsim:
    Ramazan Ulger
    Bu da genel durum:) 20160620_231110.jpg

Sayfayı Paylaş