1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Subulata Nasıl Budanır?

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 21 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    Soru konu bağlığında mevcut. Subulata nasıl budanır üstadlar? Akvaryumdaki 2 farklı subulatanın dalları 25 cm civarı oldu. Neredeyse akvaryumdan dışarı çıkacak. Ne yapmak gerek?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Subulata Nasıl Budanır?

Uzayan dalları kesmen gerekli diye biliyorum. Aynı Blyxa gibi. Kestiğinde yanlardan yeni sürgünler verir.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Bence budamadan ziyade, ışıkta araman lazım sıkıntıyı. Bana kalırsa ışığa doğru uzuyorlar, yani ışık yetersiz gibi.

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  4. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Muhtemelen elodea'ların gölgesinde kaldılar. 4 farklı kök var, yalnızca elodea'nın altında kalanlardan 2'si çok uzadı. Diğer açıkta kalanlarda sorun görünmüyor. Uzayan kısmı direkt kessem sorun olur mu?

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Murat abi cevabı vermiş.. Ek olarakta subulatalar yandan sürgün verir.. Onları kesip ayrı ayrı diktiğinde her biri ayrı yoldan yeni sürgünler vererek çoğalmaya devam ederler.. Ama subulatanın yaprakları çok uzuyorsa yeterince ışık alamıyorlar demektir.. Onun biraz daha uzununa saz diyorlar zaten :p Aman Hasan led olayında gözümüz üzerinde senin aman heee diyorum..

murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş