1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Suda bulanma sorununu çözemedim, ustalardan yardım rica ediyorum.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde karayel tarafından 1 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. karayel

karayel

Değerli arkadaşlar, yıllar sonra tekrar akvaryum kurmaya heveslendim ama, 1 haftadır bi bulanıklık sorunudur çözemedim.İnce ve iri olmak üzere 2 defa kum aldım defalarca yıkamama rağmen bir türlü verdiği pislikten kurtulamadım.Amatörlükten vede sabırsızlıktan olucak. 5 gün boyunca su bulandı diye suyu değiştirdim. Çeşme suyu koymuştum ancak suan damacana suyu kullandım. Akvaryum 85 lt. haciminde, içinde atman fh400 şelale ve atman at201 iç filtre mevcut. Dış filtre yok şu anda, tankta damacana suyu var içine kum koymadım. İçinde toplam 20 adet plati, lepistes, vatoz, çöpçü, kılıç vs var. Bir gündür aktif karbon kullanıyorum vede, bakteri kültürü kullanmaya başladım.Tabi bu sırada birkaç balığım hareketsizleşip öldü.Sanki suyun içinde beyazımsı bir bulut var. Aldığım önlemler nekadar yeterli ve yerinde bilemiyorum ve bu hususta ustalardan yardım bekliyorum.

M.D - 1

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    suda bulanma sorununu çözemedim ustalardan yardım rica ediyorum

Öncelikle hoş geldiniz;
    Suyu doldururken suyun içine su düzenliyici koyun bütün filtreler çalışsın şu kumun markası neydi yazarsanız sevinirim büyük ihtimal o kumlar akvaryuma salınım yapıyor. Lütfen üyelik bilgilerinizi tamamlarsanız sevinirim.

3. karayel

karayel

Bilgileri doldurdum, ayrıca ilginize teşekkürler. Kumun markasını hatırlamıyorum ancak, her akvaryumcuda bulunan tarzda bişey. Çok yıkadım ama genede bişeyler salmaktan geri kalmıyo. Bende hepsini çıkardım şu anda kum yok tank içinde. Küçük taşlarla dekore etmeyi düşünüyom ama, buna rağmen şu bulantıyı giderebilirmiyim bilmiyom.

M.D - 2

4. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Akvaryumunuzun dengesi oturucak beklemeniz gerek herhangi bir ilaç kulanmaya gerek yok bence.kumdan kaynaklanıyordur.Akvaryumunuzun resimini eklermisiniz.

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Öncelikle formumuza hoşgeldiniz.Size hitap şeklinde kusur işlememek için Yavuz kardeşimin dediği gibi üyelik bilgilerinizi eksiksiz girmeniz yerinde olacak.Akvaryumunuzda bulanıklık yeni kurulan tanklarda sıklıkla görülür.Yeni tank sendromu düşüncesindeyim.İlk etapta çeşme suyu kullanmışsınız daha sonra damacana su kullanmışsınız.Sürekli yeni denemelerden uzak durun biraz sabredin akvaryumunuzda biyolojik denge oturacaktır.Bir kaç balığınızı kaybetmeniz üzücü bunun için akvaryumu kurduğunuzda biyolojik denge oturmadan balık eklememenizdi.İlk kurulan akvaryum minimun bir kaç gün balık eklemeyerek çalıştırmak daha sağlıklı olmaktadır.

6. karayel

karayel

Arkadaşlar ilginize teşekkürler. Bu döngünün tamalanması ne kadarlık bir süreci kapsıyor, bi tahmininiz varmıdır? Bakteri kültürede ekledim dün, umarım değiniz gibi düzelir. Yukarıda ilk mesajda aldığım tedbirler konusunda bir noksanlık varmıdır? Bu konuda görüşlerinizi almak isterim.

M.D - 3

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

İbrahim bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz demek istiyorum.. Biyolojik dengenin oturması bakteri kültürü eklemesi ile 1 hafta 10 günlük bir süre içerisinde güvenli şekilde oturur.Fakat siz hepimizin zamanında yaptığı gibi su oturmadan balık eklemesi yaptığınız için bu dahada uzun sürecek.Ve gün aşırı balık kaybetmeniz çok olası bir durum.. Balık yemi ve dışkısı suyun düzeninin oturmasını uzatacak.. Mümkünse balıkları bir süreliğine bir arkadaşınıza verin.Şu an muhtemelen suyunuzda nitrit ve nitrat tavan durumlarındadır.. Tekrardan suyunuz bulanıklaşabilir.Buda nitrit'in arttığına işarettir ki oda balıklarınızı zehirler ve öldürür.Tekrardan öyle bir durum olursa yarı su değiştirerek hafifletebilirsiniz ama içinde balık olduğu sürece döngü oturması uzayacaktır.Balıklarınıza uygun dekor ve kurulum malzemeleri seçerseniz balıklarınız için daha iyi olur.. Sera Nitrivec döngü için gayet iyi ve hızlıdır.Alırken son kullanma tarihine dikkat ediniz.

Saygılar

8. karayel

karayel

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, Volkan bey. Balıkları başka birine vermek gibi bi olasılık malesef yok. Dediğiniz gibi balıklarda ölüm oldu, lepistesler dayanamadı, plati, kılıçlar, vatoz ve çöpçüler iyi durumda. Dün bakteri kültürü eklemiştim, iç filtreyede karbon ekledim. Bu akşam baktığımda dünden nispeten iyi olduğunu gördüm, inşallah dahada iyi olur. Artık bu saatten sonra balıklarımın hayatta kalmasını ve durumun dahada iyi olmasını beklicem. Keşke foruma balık almadan önce baksaydım diye dövünüyorum ancak, hatanın neresinden dönersek kardır. Bakteri kültürü olarak sera bio nitrivec kullandım. Tankın içinde balık varken zararı varmı bilmiyom ancak küçük damlalar halinde belli aralıklarla uyguladım.Bakalım sonucu göreceğiz.

M.D - 4

9. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Rica ederim yardımcı olmak forumda ki herkes için büyük zevktir. saygılar:gif Aynı sorun benimde başıma gelmişti ama kendim kaşınmıştım.Sera nitrivec'i normalin biraz daha fazlasını eklemiştim ama ben balıkların tümünü çıkarmıştım.2 adet sae hariç zaten onlar gördüğüm en dayanıklı balıklar.Ne su şartlarına maruz kaldılar bana mısın demediler. Nitrivec zaten yarı su değişimlerinde de kullanılan takviye edici bir kültürdür.Balıklara zararı yoktur.Ben döngü daha çabuk yerine otursun diye balıkları çıkarmıştım.Bu arada dip balıklarınızı gözlemlemenizi tavsiye ederim.Durum onlar içinde tehlikeli , durgun durgun durmaları iyi değil.. Havalandırmayı bol tutmaya özen gösterin..

Bu arada kaç balığınız var şuanda merak ettim ?

10. karayel

karayel

Bir vatoz, iki tane pisi balığı diyorlar vatoza benziyor, sekiz plati, (Bu sekizin içinde platinin üç değişik türü var.) beş tane kılıç, bir tane küçük kefale benzeyen zebramı diyorlar ondan,üç tane normal çöpçü, iki de lepistes var. Bir kaç tane moli vardı onları maalesef kaybettim. Şu anda iki filtrede çalışıyor, su ortalama 24-26 derece arasında, merakla bekliyorum. Güzel damızlık lepistesler vardı, onlara çok yandım. Epey yavru alacaktım ama olmadı. Şu düzeni bir sağlarsam kazasız belasız daha güzel olacak, birde filtreleri nasıl temizleyeyim? Bir fikrin varmı? Berraklık versin diye, iç filtrenin bir bülümüne aktif karbon koydum.

M.D - 5

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Pisi balığı mı ? :bilmem: Zebra'nın yeni doğacak yavrularınızı afiyetle avlayacağına garanti verebilirim. burda:gif Filtreleri kirlendikçe temizleyin yani onun için bir yönteme gerek yok.. Haftada bir akvaryumdan aldığınız su ile temizlemeniz faydalı olur. Ama şu şartlarda tankınızın döngüsünün oturması için biraz sabıra ihtiyacınız var.. Yeni bir tanka göre çok balık var sayılır.Madem tabanda şuanda bişey yok 2 günde 1 , hortumla dip çekimi yaparak artıkları tanktan uzaklaştırmaya çalışmanız döngüye faydalı olur.Aktif karbon tankın döngüsü oturana kadar kalabilir.. Yanlız sebepsiz ölümlere hazırlayın kendinizi ne yazık ki.. Hiçbişeyi olmayan balık birden gidiveriyor bu aşamalarda :cekingen:

12. karayel

karayel

Doğru söze ne hacet. Savaşı en az zayiatla atlatırım inşalah. Artık bekleyip görme aşamasındayım. Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.

M.D - 6

13. karayel

karayel

Arkadaşlar birde şu konuda bilgi verirseniz iyi olur. Bitkiler bulanıklığa neden olabilirmi acaba?

M.D - 7

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Hayır İbrahim bey olmaz.. Suda devam eden bulanıklık su değerlerinden kaynaklanıyor.Su tazelemesi yaparak o sislenmeyi kısa süreliğine geçirebilirsiniz.Tankta ki nitrit fazlalığı o bulanıklığa sebep oluyor.Döngü oturduğu zaman cam gibi olacak ama biraz beklemeniz gerekecek.Balık yükü olduğundan bu süre ister istemez uzayacak.Balıklarınızı az beslemeye özen gösterin.. Yeni tank kurulumunda olan bir durumdur.. 1 bardak suda 1 tatlı kaşığı tuzu eriterek suya ağır ağır eklerseniz nitritin balıklar tarafından solunumunda seyreltilmesini dolayısıyla zehirlenmemesini sağlarsınız.

15. karayel

karayel

Bu gün, bir dip çekimi yapacagım zaten. Dediğiniz gibi tuz eklemeside yapayım. Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim, inan büyük bi yalnıştan çevirdiniz beni, az daha tekrar su değişimi yapacaktım ama, şimdi işin sırrını daha iyi kavradım. Birde birkaç ağaç kütüğü almıştım, kahve rengi bir salınım yaptı diye başka bir kapta suyun içinde bekletiyorum. Bu kütükler sürekli renk salarmı acaba? Yada bir çözümü varmıdır?
    Kusurumada bakmassınız umarım, sürekli sorularım oluyor.

M.D - 8

16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Rica ederim lafı bile olmaz can:gif Ağaç kütükleri 2-3 kez kaynar suda yıkayıp bekletirseniz ve kullanmadığınız bir diş fırçası ilede fırçalarsanız daha faydalı olur.Mangrow köklerinin amacı suyu yumuşatmasıdır.Bunuda salınım yaparak gerçekleştirir.Bu salınımlada renk verir.Sararma olayı 1-2 ay kadar devam eder.En azından bende öyle oldu.Sonra canıma tak etti ve Tetra Aquasafe aldım ve her su değişiminde uygun miktarda kullandım.Şimdi tankım cam gibi pırıl pırıl... ;)

Soru sormanızın hiçbir sıkılıncak yanı yok rahat olabilirsiniz.Ben ve arkadaşlar cevaplarken sıkılmayız merak etmeyin. :) Bizde sora sora yapa yapa öğrendik ve öğrenmeyede devam ediyor , bilgimiz dahilinde de yardımcı olmaya çalışıyoruz.Zaten bu hobide soracak sorular bittiğinde çok sıkıcı bir hal alır eminim.Ama konu içeriğinde canlı varsa soracak sorular bitmiyor. :)

17. karayel

karayel

Dün akşam, balıkları ayrı bir tanka alıp, asıl tanktaki suya koyup ayırdım. Kumu, taşları, üç adet bitkimide ve sera bio nitrivec ekledim. Tetra aquaria clear vardı, az bişey ondan ekledim. Akşamdan beri boş bir şekilde atman at201 iç filtreyle havalandırıyom.
    Yalnız şu ölen balıklarda, hep aynı problem var. Balığın rengi soluyor, beyazlaşıyor sizce nedeni nedir?

M.D - 10

18. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Sizde ki balık ölümlerinin sebebi zehirlenmeden dolayı olduğunu tahmin ettiğimden bunuda balıkların nitritten etkilendikleri için olduğunu düşünüyorum.. Kuyruk , yüzgeç yada bedende mantar belirtileri yok ise o şekil ölmeleri normaldir.

19. karayel

karayel

Şu an suyun durumu gitgide iyiye gidiyor. Kalan balıklarda durumları iyi. Günde bir kez yemleme yapıyorum. Havalandırma sürekli devam ediyor. Vaziyet iyiye gidiyor, sadece ölen balılkarda ortak olan problem, desen renkleri beyazlaştı o kafama takılmıştı. Sizinde değiğiniz gibi nitrat olabilir ama, sayenizde işler yoluna giriyor. Yardımlarınız için sağ olun, yoksa hobi kabusa dönecekti. Su bulandıkça su değiştirip balıkları telef edecektim.

M.D - 11

20. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Balıklara yeni tank kurulumunda en çok tehdit eden nitrit'tir.Döngü yerine oturdukça nitrit nitrata dönüştürülür ki nitrat çok artmadığı sürece nitrite oranla daha zehirsizdir. Nitratı ise hem bunu besin olarak kullanan kolay bitkiler ve düzenli su değişimleri ile kontrol altında tutabilirsiniz.. Eğer hiç balığınız olmasaydı yaptığınız nitrivec takviyeleri ile suyunuz oturmuş olacaktı.. Sağlık olsun artık..

Rica ederiz İbrahim bey tankınız otursun , canlılarınız sağlığına kavuşsunda sizde işin keyfini çıkarmaya başlayın.. saygılar:gif

Sayfayı Paylaş