1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

sudaki bulanıklık

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde adnan tarafından 4 Nisan 2010 başlatılmıştır.

1. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    140lt. bitki tankımın suyu cok bulanıklaştı tankın karşı camını zor görüyorum sebebi nedir .Tankımı kuralı bir yıl oldu neredeyse eheim 2010 iç filitre kullanıyorum.%50 su değişimi yaptım ancak herhangi bir değişiklik olmadı.

2. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    Bana yardım edecek bilir kişi yok mu?

3. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Verdiğiniz bilgiler konuya yorum yürütmek için yeterli değil. Son zamanlarda akvaryuma birşeyler ilave ettinizmi? Tankınızda hangi tür balık ve bitkiler var? Bakım periyotlarınız ne ve son zamanlarda aksama varmı?

Daha geniş bilgi ile eminimki doğruya daha çabuk ulaşabiliriz.

4. Kubilay*

Kubilay*

Yer:
    Bahçeşehir / İST
    İsim:
    Kubilay Atik
    + olarak 140lt. de iç filtre kaldırmaz diye düşünüyorum.Eğer baştan beri temizde şimdi su kirlendiyse filtre malzemelerinide değiştirebilirsiniz.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Arkadaşlara katılıyorum açıkcası. Daha geniş bir akvaryum bilgisi gerek. Balık türleriniz, taban kumunuz, kullandığınız su, yem gibi etkenler suyun berraklığına direk etki edebilecek etkenlerdir. Sorununuzun kaynağının bakteriyel olma ihtimali bile var.

Akvaryumu biraz bize açarsanız iyi olur.

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dün akşam forumda ben nöbetçiydim, ama uyuya kalmışım Adnan bey, kusura bakmayın.

Sorunuza gelince, vermiş olduğunuz tank bilgileriniz yeterli değil. Bir anda bulanıklık söz konusu olmaması lazım, zaman ile olmuş bulanıklık ise, bitkilerin kök çürümesi olabilir, buda su değerlerini bozmuş olacaktır....

Bunun nedeni ise, köklerden beslenen bitkilerin, tabanda istedikleri besinleri bulamamasından kaynaklanabilir. Kontrolu ise bitki türlerinizden bir kaç adet sökerek, köklerdeki erimeyi gözlemleyebilirsiniz...

Eyer bulanıklıkğın nedeni buysa, acilen tabana takviye göbre eklemeniz gerekir.

Geçmiş olsun....

7. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Adnan bey,
    Bütün sihirli sözcükler sizde,
    2010 eheim 140 litre için yetersizdir ama bir yıldır her şey yolunda giderken birden oluşan bulanıklaşma,sizin bir müdaheleniz olduğu anlamına geliyor,
    tabanda değişiklik-ilave,kütük-hindistan cevizi gibi organik veya testi-küp vs gibi kil dekor malzeme değişikliği yaptınız mı?
    Aydınlatma sisteminizde ilave eksiltme yaptınızmı?(ampul ve süre)
    Gübreleme değişikliği yaptınızmı?Marka değişikliği veya miktar/periyot gibi.
    Bu bilgiler şikayetinizin sebei için gerekli.
    Geçmiş olsun,umudunuzu yitirmeyin,ben tabana kum ilave ettim,6 ayda anca kendine geldi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    Tankımda canlı doğuran (lepistes 4E10d-moli 3E 10D platy3E 10D )3 tane çöpçü, 3 adet cüce vatoz ve 10 adet kiraz karides,zeminde 7cm kalınlığında siyah hagen kum ile kaplı,aydınlatma için sera plant color 60 cm 24" 4900 kelvin 1 adet, sera brilliant doylight 60cm.24" 6000 kelvin iki adet aydınlatma 5, 3, 5 şekilde yakılıyor ,bitkiler ise
    4 dal cardemine ıyrata
    10 dal eledoa
    10 dal rotola wallichii
    4 kök anubias
    10x10 riccia
    20x20 java moss
    zemin ise hemianthus micranthemoides ile kaplı
    haftada iki kez micropro element sıvı gübre 12 mg
    haftada birkez potasyum gümre 15 mg gübreler Tunç Beyden temin edilmiştir.
    haftada %40 su değişimi yapılmaktadır.Bulanıklık tablet gübrelerin kum üzerine çıkmasından kaynakladığını düşünüyorum.

9. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    Bu gün de % 40 su değişimi yaptım. :ay:

10. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    Tablet gübre dediğinize göre onlar Tunç beyin misket gübre dedikleri değil,o zaman tabletlerin kum üzerine çıkması için sebep ne olabilir?
    Dip çekimi yaparmısınız?veya bitkilerin yerini değiştirdiniz mi?yeni bitki ilave ettiniz mi?
    Murat beyin belirttiği kök çürümesi ihtimalini kontrol etme imnkanınız oldu mu?

11. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Tunç Beyin tablet gübrelerinden bende kullandım ve tankımda kabanı kurcalayınca hala gri toz halinde suya karışıyorlar ama hiçbir zaman akvaryum suyunda bulanıklaşmaya neden olmadılar. Ayrıca birkez %50 su değişimi yapmışsınız, sonrasındada %40 hal böyle iken bulanıklık devam ediyorsa bence sorun biyolojik dengedeki bir sıkıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Elinizde test kiti mevcutsa su değerlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

12. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    Nihayet akvaryumum oldukca berraklaştı. Yarın %40 su değişimi daha yapacağım.

13. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    ışıklandırmam yeterlimi acaba

14. Aguila Negra

Aguila Negra

İsim:
    Serdar MUMCU
    140 litre tankınız var ve 2 adet 60 cm. florasan,18 x 2 36 watt toplam ışıklandırma çok az bence,anubias ve moss için farketmez ama diğerleri için en az 0,5 watt/litre,düşük destekli tank için aydınlatma olmalı.

adnan bunu beğendi.
  15. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    140 lt akvaryumda kumu ve dekoru çıkartırsak yaklaşık 100 litre su olduğunu varsayarsak aydınlatmanın yeterli olması için 65-70 watt civarı bir aydınlatma sistemine ihtiyacın var. Hal böyle olunca 32 wattlık bir aydınlatma çok düşük sayılır. Siz 2x16 wattlık bir ilave yaparsanız güzel bir aydınlatma oluşturabilirsiniz.

adnan bunu beğendi.
  16. bolulu14

bolulu14

İsim:
    Yasin Yılmaz
    Dip temizliğişni düzenli olarak yapmalısınız.

adnan bunu beğendi.
  17. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bu aydınlatma ile, hemianthus micranthemoides, ricca ve wallichiileri nasıl yaşatıyorsunuz anlamış değilim. Tabanda hemianthus micranthemoides kaplı demişsiniz, bu aydınlatma ile tabanı kaplamaktan ziyade, su yüzeyine kadar ulaşır bu bitki...

Bende net su hacmi yaklaşık 300-350 litre, tepesinde 12 saat 6x 54 watt T5 yanıyor, hemianthus micranthemoides, tabana yayılacağına yukarı uzuyorlar.....

Tankınızı çok merak ettim Adnan bey, görüntülerini bizler ile paylaşırsanız sevinirim........

Saygılar.............................

18. adnan

adnan

İsim:
    Adnan ülkü
    Resim çekmiyorum,bilmiyorum .Sizin dedeğiniz gibi hemianthus micranthemoides uzutor bende budayarak tabanın boş kalan kısımlarına dikiyorum.Aldığım arkadaş bana budayarak tabana ekleyeceğimi söylemişti .

Sayfayı Paylaş