1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

sudaki maddeler??

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde okan181 tarafından 5 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. okan181

okan181

akvaryumumdaki suda toza benzer şeyler ve yine şeffaf toz benzeri 5mm büyüklüğünde maddeler geziyor elime aldığım da eriyor hemen balıklarım yeyip geri çıkarıyor birini alsam öbürü çıkıyor bunlar nedir? .8. nasıl önlerim bunlrın oluşmasını...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    sudaki maddeler??

Enteresan bir oluşumdan söz ediyorsunuz gerçekten. Çeşitli patüküller oluşur ve gezer akvaryumda zaman zaman ama tarifinize uygun bir oluşumu çıkaramadım. Bu tarz partükülleri kömür kullanımıyla ve sıkı gözenekli mekanik filtre malzemeleri yardımıyla hafifletebilirsiniz. Eğer bilindik bir partükül ise zamanla oturur. Ancak akvaryum içindeki bir malzeme suya yayıyorsa bilemiyorum.

Akvaryum dekoru ve filtre malzemeleri hakkında biraz fikir verebilir misiniz ?

3. okan181

okan181

sudaki maddeler??

Bitki olarak 1 tilki kuyruğu 2çınar dere kumu bikaç deniz kabuğu bikaç tanede renkli taş. Filtre dophin kf 200 50w ısıtıcı 220v dalgıç floresan. Odaya güneş ışığı vurduğunda tozların uçuşunu görürüz lambayı yaktığım zaman aynen öyle oluyor birde daha büyük nasıl tarif edeceğimi bende bilmiyorum limonun içi gibi şeffaf bişey sudan çıkarınca hemen eriyor. Suyu değiştirdim ama hala var.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    sudaki maddeler??

Böyle bir akvaryum aydınlatması olmaz. Bu aydınlatma ile tortuda yüzer en ufak partükülde insan gözüne batar. Balıklara hiç sormayalım derim ışıktan memnuniyetlerini akşam akşam papara yemeyelim onlardan.

Balıklar ışık yönüne göre renk düzenlemelerini yaparlar. Akvaryumun içindeki bir ışık zarardan ve balıkların metabolizmasını bozmaktan başka işe yaramaz. Üst kapaktan aydınlatma uygularsan gördüklerinin bir çoğunu görmediğini göreceksin. ;)

5. okan181

okan181

sudaki maddeler??

Söylemeyi unuttum o ısığı zaten üst kapaga tutturdum yani suyun içinde değil. Oda suyun içinde olsa balıklara yer kalmayacak bunula bir ilgisi yok sanırım büyük olan şeylerde ışık kapalıyken görünüyor.kum yada bitkilerle alakalı olabilir mi? saat:gif

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    sudaki maddeler??

Çürümüş bitkiniz varmı ?Bitikilerden birisi salgılıyor olabilirmi acaba bu partakülleri? saat:gif

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    sudaki maddeler??

Şeffaf dediğiniz hava kabarcığı şeklinde olabilir mi ? Fotozentez sonrası bitkilerin çıkardığı oksijen kabarcıkları olabilir. Bunlar minik minik suda gezer. Yine eğer akvaryum taban kumu kalınlığı belli bir yükseklik üstündeyse Nitrat azot gazına dönüşüyor olabilir, yine bu da tabandan çok sayıda kabarcık benzeri madde akvaryuma karışır.

8. okan181

okan181

sudaki maddeler??

1.5-2 cm kum kalınlığı var akvaryumcu "bitkilerin köklerinde çürüme vardır" dedi bitkilerde çürüme yok ama kökklerinde bi sorun varsa bilemem.hava kabarcığı gibide değiller.akvaryumu boşaltsam iyice yıkasam kurtulabilirmiyim acaba bunlardan.

9. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    sudaki maddeler??

Arkadaşım aynı sorun bende de vardı.İçindeki taşları çıkardım düzeldi. Sen de taş da yok okuduğum kadarıyla kumu yıkamadan felan koyduysan belki ondandır yada bitkiler vücudlarındaki fazla suyu atarlar su vücutlarında başkalaşımlar geçirir bunlarda suyun üstüne çıkabilir..

10. okan181

okan181

sudaki maddeler??

Kum defalarca yıkandı.bitkilerden kaynaklanıyordu galiba 3 lepistesim ve çöpçüm öldü hemde 2 saat içersinde gizli: bitkileri çıkarıp çöpe attım kumuda değiştirdim başka kum aldım akvaryumuda iyice yıkadım akvaryum tekrar eski düzene getirdim bitksiz. Balık kalmadı bu şekilde 1 gün bekleyeceğim. huh:

11. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    sudaki maddeler??

o balıkların ölmesi çok koymuştur.. em32.gif

12. okan181

okan181

sudaki maddeler??

Bilmemek gerçekten kötü bişey gerci bu benim için bir tecrübe oldu diyemem ne olduğu belli olmayan bişey yüzünden gitti ilk balıklarım ama durmak yok yola devam saygılar:gif

Sayfayı Paylaş