1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sudaki oksijen çözünmesi ve Balık ömürleri

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde ozcan13 tarafından 5 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan
    Sa arkadaşlar
    İnternette gezinirken bazı sitelerde ve bazı forumlarda oksijenin sudaki çözünme olayını tartışmışlar.Bende size okuduklarımı ve okuduklarımdan ortaya çıkanları anlatmak istedim.
    Öğrendiğime göre soğuk suda oksijen daha fazla çözünüyormuş.Sıcaklık arttıkça bu çözünme oranı düşüyormuş.Bende şöyle bir düşündüm.Dikkat ettiyseniz.Sıcak sularda yaşayan balıkların ömürleri daha azdır,soğuk suda yaşayanların ömürleri daha uzundur.Bir japon balığı 30 sene yaşabilirken bir lepistes veya betta 3-5 sene yaşıyor.Acaba bu yaşam süreleri arasındaki fark bu olaydan mı kaynaklanıyor.Yoksa başka bir nedeni mi var? saygılar:gif

2. 0xyGen

0xyGen

İsim:
    Yunus Öksüz

Hocam bence bu olaya şu açıdan bakalım . İnsanda ortalama 80 sene yaşıyor Kelebek 1 gün gibi. Yani her canlının bir eceli var . Siz bence tam bir ekosistem kurarak o canlı için en uygun şartları yakalasanız bile bence ömrü en fazla 1 yıl uzar.

3. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

İnsan ortalama 80 yıl yaşıyor diyosunuz.Ama şimdi şehirde yaşayanla köyde yaşayana bakarsak belki ömürleri arasında pek farklı değil ama köydeki insan daha sağlıklı neden oksijen bol.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özcan abi aslında soğuk su balıkları ile sıcak su balıklarının yaşam sürelerini kıyaslaman çok ilginç. Güzel bir analiz gibi görülüyor ama tropikal iklimde bazı balıklar mesela Tang türleri 30 yıl yaşıyor.

Oksijen aslında akvaryumlar için çok önemli birşey. Ancak bazı türler varki doğal ortamlarında ciddi bir oksijen sıkıntısı var ve zaten su o bölgelerde oldukça asidik yapıdadır. Balıklar bu soruna çözüm bulmuş ve atmosferden faydalanan türler bolca var. Ancak yaşam sürelerinin oksijen oranıyla ve ısı oranıyla ilişkisi bilimsel bir konu gibi görünüyor.

5. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Evet tang türlerine baktım kaç yıl yaşadıklarına.Ben bunu 1-2 saat araştırdım.Çoğu balıkta böyle ama.Yaşadıkları bölgelere baktım sıcaklıklara baktım türlere baktım.Bu kanıya vardım.Hepsi böyle değil istisnalar var.Ama yine de belki böyle bir genelleme yapılabilir. saygılar:gif

6. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Özcan abi o açıdan bakınca haklı gibisin banada öyle geldi tartışalım bu konuyu güzel konu olucak... saat:gif

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tartışılabilir bir konu ancak güzel bir araştırma yapmak lazım. Bilimsel bir konu çünkü. Tahmini şeyler yazarsak yanlış olma ihtimali yüksektir.

Sayfayı Paylaş