1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump İçin Kule

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde özcan43 tarafından 20 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Adsız.jpg
    İyi aksamlar arkadaşlar. Şaşırtmasız sumpuma resimde gördüğünüz gibi Kule yaptırıyorum. Bir kaç sorum var yardımcı olursanız sevinirim.
    1- Soru işareti olan bölüme sırasıyla (biobal, seramik,zeolit vb.) hangi malzemeleri koymalıyım.
    2- Yesil renkli olan çizgileri akrilik düşünüyorum. Çünkü camcı camı cok fazla delemem dedi. Dogrumudur? Akrilikten başka bir malzeme öneriniz var mı?
    3- Yeşil renkle gösterdiğim bölmelerin altına ayak yapıştırıp akrilik tabakayı üzerine oturtacağım fakat camcı en üstteki yani su gişişi olacak tabakayı cama yapıştırmam gerekir diyor. O yapışırsa da alttaki bölmeleri çıkartıp takamayacağım altlarında ayak olduğu için.
    Yani nasıl bir şey yapayım anlayamadım araştırdım bulamadım.

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Özcan bey öncelikle soru işareti olan yere Zeolit olmaz ama su dışında kalacaksa biobal olabilir. seramiğe gerek varmı bilemiyorum. Kişiden kişiye değişir.
    kuleler genelde pleksiden yapılıyor ve bölmeler çekmece şeklinde yapılır hem daha estetik hem de daha kullanışlı ama 3 tarafını tek parça camdan yaptırıp kırmızı kare gibi olan yerlere şerit cam yapıştıtı sa ve yeşil olan yerleri de çekmece şeklinde ön yüzü kapatacak gibi yaparsanız güzel olur.

3. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Kusura bakma Halil hocam tam anlayamadım ya. Zahmet olmazsa bi resimle anlatabilir misin ya da biraz daha ayrıntılı anlatabilir misin?

4. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Aslında kule falan düşünmüyordum. Şuan iki corap asılı birinde aktif karbon birinde fosfat tutucu bağlı. Ama armatürü takınca akvaryum içinde uçuşan toz tanelerinii gördüm. Bununda çaresi elyaf ve filtre malzemeleri diye biliyorum.

5. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Adsız.jpg
    Bu şekildemi demek istediniz ?

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Aynen resimdeki gibi

7. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    Pleksi dediğiniz malzeme nasıl bir malzeme bilmiyorum. Cam kadar dayanıklıysa camdan vazgeçip tamamen pleksiyle yapsam olur mu? Elyafın altına biyolojik sünger koyayım mı ? Birde soru işareti olan yere zeolit biobal koyamayacaksam anlamı kalmıyoki o bölmenin :D.

8. umut özkan

umut özkan

Yer:
    Nevşehir/ürgüp
    İsim:
    umut özkan
    Mrb abi bence hiç pleksiyle camla uğraşmadan sump boyutlarına uygun bir tane sebzelik alın çekmeceli onun çekmecelerine besleyeceğiniz balığın cinsine göre filtre malzemelerini yerleştirin.Birde resimde sağ kenarda küçük bir bölme daha var sanırım.Bu bölmenin işlevi ne olacak?

9. özcan43

özcan43

İsim:
    Özcan Ordukaya
    tatlı su bölmesi orası, sumpda eksilen suyu tamamlamak için.

Sayfayı Paylaş