1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump En iyi Nasıl Dizayn Edilir?

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde TencoMelih tarafından 10 Nisan 2015 başlatılmıştır.

 1. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Sump sistemi en iyi nasıl dizayn edilir ve kurulur fikirlerinizi almak istiyorum. Bu konuda en güzel sump nasıl olmalı, ne konulmalı, nasıl yapılmalı?
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 10 Nisan 2015
  ozan3585 bunu beğendi.
 2. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  2.920
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  120x50x40 ebatlarında üç bölümden oluşan sump'ta şaşırtmaları gereksiz gördüğümden söktüm. Bu haliyle çok daha memnunum.Yalnız pleksiden sump'u bölmek için hareketli bir bölme yaptım.Suyun döküldüğü yerde spagetti alg ve kaya tutuyorum pod oluşumu veya darbe almış balıkların nekahat dönemini atlatması için.Benim için sadelik ön planda, sumpta gerekli gördüğüm zamanda kullandığım aktif karbon,fosfat tutucu v.s. başka birşey koymuyorum.
   
  ka2n ve TencoMelih bunu beğendi.
 3. Toygar NİRON

  Toygar NİRON

  Mesajlar:
  1.376
  Yer:
  İstanbul/Türkiye
  İsim:
  Toygar Niron
  Aslında Sump dizaynı bu işi tecrübe etmiş bir kaç oturmuş akvaryum elinden geçmiş birinin yapabileceği kişisel bir tercih. Sump dizaynı canlılara bağlı olarak sürekli değişir. En güzeli iki bölme bir Sump yapıp arzuladığınız akvaryumu elde edene kadar onla gitmek. Sonra zaten nasıl bir sump a ihtiyacınız olduğu çıkıyor meydana. Kişiye özel bir seçim
   
  burak ozu ve TencoMelih bunu beğendi.
 4. ege3580

  ege3580

  Mesajlar:
  210
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Gökhan Yüksel
  Eğer büyük bir sump varsa bölmek faydalı olabilir ancak küçük bir sumpta bölmek alanın daralmasına sebep oluyor. Bir ara 90 cm lik sumpta tek bölme oldugu için 6 tane balık bakmıştım :)
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 5. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Bence sump geniş ve bol bölmeli olmalı. Çünkü insan akvaryumda bir şeyleri sürekli kurcalamadan edemiyor. Sump geniş olursa değişik fikirler orada denenir, böylece akvaryum da rahat bırakılmış olur. Ekipman seçimi daha kolay olur, toplam su hacmi daha fazla olacağından hem canlı yükü artırılıp akvaryum daha zengin görsele kavuşturulur hem de su dengesi daha stabil kalır. Ek bir aydınlatma ile sumpa frag yetiştirme bölmesi bile yapılabilir...
   
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş