1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Gerekir mi Bilgileri

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde hasan taha tarafından 10 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. hasan taha

hasan taha

Arkadaşlar biraz daha araştırıp 750 lira gibi bir fiyata deniz akvaryumu kurmayı düşünüyorum aklıma takılan birkaç soru var.
    Sorular şunlar.
    1- Sump mecburi mi sump olmazsa yerine ne yapılmalı.
    2- Bu fiyata nasıl hacimde bir akvaryum kurlulabiliri sumplu sumpsuz ayrı yazarsanız.
    3- Alınması gereken testler nelerdir malzemeleri biliyorum.
    4- Akvaryum daha çok mercan ağırlıklı balık falan da olacak ama tang falan çok az olacak
    işte bu sorular ve bilgilere göre nasıl bir deniz akvaryumu kurulabilir.

TencoMelih bunu beğendi.
  2. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Bu fiyata deniz akvaryumu kuramazsın dostum

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bu fiyatlara kurulmaz değil, kurulur ancak çok çok mütevazi bir tank olur.

4. Erdal

Erdal

50x50x40 gibi bir akvaryum öneririm mercan ağılıklı olacak demişsiniz canlı bütçesi bu 750 nin içinde midir ?

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldin.
    Her bütçeye göre akvaryum kurulur hele kendin yaparsan süper olur. Ben ilk deniz akvaryumunu 100 tlye kurmuştum sonrada 50 tl ye iki palyaço eklemiştim...:)
    Sürahiden bile resif akvaryumu olur.
    http://www.akvaryumportali.com/threads/4-litre-sürahiden-resif-akvaryum.13026/#post-184193

6. hasan taha

hasan taha

Arkadaşlar bu fiyata canlı dahil değil diğer her şey dahil bu fiyat 850 ye esneyebilir.

7. Erdal

Erdal

50x50x40 akvaryum + ps + tuz + ısıtıcı + kum + dalga moturu + kafa motoru + aydınlatma 1000 lira civarına güzel bir kurulum yapılabilir bazı malzemeleri 2.el kullanabilirsin fiyat + - değişebilir.

8. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben yeni 40x40 bir nano kurdum,
    Aydınlatma ikinci el 150tl
    Akvaryum cam ve arkadan sump 50 tl
    Kaya 50 tl
    Kum mercan kırığı 35 tl
    Isıtıcı 30 tl
    Dönüş motoru 25 tl
    Tuz ölçer, tuz vs 70 tl
    Ps ben ucuz bir ps kullandım venturi sistem 125 tl bu fiyat ps e göre artarak devam eder.
    Toplam 535 tl

9. hasan taha

hasan taha

Sağ olun peki hazır sistemler hakkında ne düşünüyorsunuz.

emarch bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bu soruya rsm hazır sistem kuran arkadaşlar daha iyi cevap verecektir. Ama şunu diyebilirim gelecek cevaplardan sonra almayacağınız kesin diyebilirim.:)

Pennywise, emarch ve TencoMelih bunu beğendi.
  11. hasan taha

hasan taha

Sağ olun o zaman ben 850 liraya bir hesap çıkarmaya çalışacağım arkadaşların verdiği ölçülerde.

12. hasan taha

hasan taha

Birde ben nano tankların bakımı nasıl oluyor diye sorayım son sorum olsun 50x50x40 yapmayı planlıyorum dediklerinize göre.

Birde 50 cm aydınlatma yok nasıl bir şey önerirsiniz.

Aydınlatma hakkında bilgim yok bir link falan atabilirseniz çok sevinirim
    armatür de olur
    şöyle birşey olabilir mi?

veysel bunu beğendi.
  13. hasan taha

hasan taha

Cevap yokmu

14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Nano bölümündeki konuları okursanız, bakım aydınlatma vs gibi konularda bol bilgi sahibi olursunuz. Yine de anlayamadığınız veya merak ettiğiniz bir konu olursa sorabilirsiniz.

15. hasan taha

hasan taha

Abi daha demin okuyordum da sadece aydınlatma konusunda sıkıntım kaldı aydınlatma ne olucak ve 50 cm akvaryuma nasıl yerleştirilicek.

16. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Küçük bir led aydınlatma yeter, yukarıda sana yazdığım 150 tl değerindeki led armatür ikinci el zetlight 1702 nano aydınlatma bu tarz bir aydınlatmaya yönelebilirsin. Sıfırı 320 lira civarı. Satış ilanlarına bak ikinci el düzgün aydınlatma satan oluyor bazen.
    Sonuçta ya tavana asacaksın yada akvaryum camına takılan bir tip olacak.

17. hasan taha

hasan taha

Sağol o zaman ben hazırlıklara basliyim çok teşekkürler

18. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Hasan bey, merhaba hazır sistemleri kesinlikle tavsiye etmiyorum. sonradan modifikasyon gerekmekte. Yüzü astarını geçiyor.. Hazır sistemleri alırken hem tecrübe hem de ucuza aldığınızı düşünüyorsunuz. Fakat öyle bir şey yok. İlla hazır sistemlerin bir sıkıntısı oluyor.. Kendi yapacağınız akvaryumu ise çok iyi araştırın okuyun sıkılmadan.. Pahalı bir hobi.. yanlış sevmediğiniz bir ürün aldığınızda daha da can sıkıcı olabiliyor..

Öncelikle kaç lt olacak.. O Lt için nelere ihtiyacınız var. hangi üründe ucuza kaçacağınız hangisinde kaçmamanız gerektiğini bileceksiniz.. Örnek vermek gerekirse protein skimmer alabileceğiniz en iyisini veya 2. elini alın.. 2 gün sonra akvaryumu büyüttüğünüzde ki kesin büyüteceksiniz. ilk almış olduğunuz akvaryum için olanı kullanabileceğiniz bir ürün seçin.. Şimdiden hayırlı olsun..

YMR_AY ve Pennywise bunu beğendi.
  19. hasan taha

hasan taha

Sağolun 100 litre düşünüyorum dediklerimizi uygulayacağız malzeme bakmaya başladım ama yeterince bilgim yok biraz araştırıp öyle almayı düşünüyorum teşekkürler

20. hasan taha

hasan taha

arkadaşlar bide şey sorcam elime boş bir akvaryum geçti 40 litre gibi bişey alt sump nasıl yapılıyor baktım 1 2 saat ama hiç anlamadım alt sump için kullanmayı düşünüyorum alt sumpun tarifini açıkca anlatan birşey bulursanız çok memnun olurum

Sayfayı Paylaş