1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Hakkında yardıma ihtiyacım var

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde DeathAnqeLs tarafından 12 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Elimde 50*50*40h Deniz akvaryumum var, Hazır olarak 2.el aldım.
    Resimde görüldüğü gibi sump'ı 35*40*40h boyutlarında ve iki bölmeli. Tek bölmesi 33*18*23h iç hacmine sahip.
    Elimdeki malzemeler;
    * Bubble magus bmqq protein skimmer
    * 4LT Seachem matrix
    * 33*18*5h mavi biyolojik sünger
    * 33*18*5h beyaz sıvacı süngeri
    Soruma gelecek olursak;
    Protein skimmer ve malzemelerimin yerleşimleri nasıl olmalıdır.

veysel bunu beğendi.
  2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Soldaki bölümde sıralama fena durmuyor ancak(ben olsam kullanmam) ps nin çalışma seviyesi hiç doğru değil. Bu su seviyesinde ps den verim alamazsınız. Ps yi ya sağdaki bölüme koysanız sürekli su seviyesi değişeceği için yine verimli çalışmayacak. Sizin tek çareniz soldaki sünger ve diğer bütün aparatları oradan çıkarmak ve filtre çorabı gibi bir şey ya da kule kullanmak. Ps yi de düzgün su derinliğinde oraya monte etmek olacak.

veysel bunu beğendi.
  3. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Teşekkür ederim Burhan bey. Elimde filtre çorabı mevcut, 1-2 gün daha bu şekilde değerleri kontrol ederek kullanıp, hafta içi filter bag denilen aletlerden almayı düşünüyorum. En azından seachem matrixin 1 lt'sini o şekilde kullanabilirim. Birde en alttaki sıvacı süngeri çok dar gözenekli olduğu için sol bölmedeki su seviyesini de yükseltiyor. 200 micron filtre çorabı şu anda kurulu akvaryımda.

4. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Sump ici medya uzun vadede faydadan cok zarar getirebilir. Sumpunuzda bir tek ps yeterli olacaktir ;)

5. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Medya derken süngerlerden mi yoksa seachemden mi bahsediyorsunuz Mesut bey? Aldığımda da içerisinde az miktarda seachem vardı fakat süngerler biraz benim fikrimdi. Yani şimdi seachemin 1 lt kadarını filtre torbasıyla içinde bıraksam olmaz mı ? Hazır bakterilerde varken içlerinde :D

6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Daha ziyade sungerleri kastettim. Tprtu tuttuklarindan uzin vaded nitrat artisina sebep oluyorlar

7. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Anladım, üzerleri filtre süngeri gibi siyah jelimsi madde ile kaplanıyor aslında bende onları çıkarıp temizliyorum ama gözeneklerinin arasında illaki kalıyor.O zaman sadece en alta filtre torbasında seachemi bırakayım. Seachem bakterileri, torbasıda pislikleri tutar. Salı günü resmi tekrar güncelleyeceğim, tekrar görüşlerinizi almak isterim Mesut ve Burhan bey.

8. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Şimdiki hali bu şekilde idare ediyorum.Toplamasında sorunyok fakat seviyeyi sürekli kontrol etmem gerekiyor. 2 Gün sonra seachemleri poşetlerine alınca süngerleri çıkaracağım.

9. DeathAnqeLs

DeathAnqeLs

Yer:
    Aydın-Didim.
    İsim:
    Doğanay Öcal
    Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Sump şu anki hali ;
    IMG_1857.JPG

veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş