1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump içerisinde şaşırtma yapımı

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Toygar NİRON tarafından 7 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Merhabalar,

Yaptıracağım sump için bir çizime ihtiyacım var. Sump 3 bölmeden oluşuyor. Su girişi sağdan olacak.Ardından bir şaşırtma ve kafa motorunun olduğu kısım.Son bölüm tatlı su için. Yalnız şaşırtmayı nasıl yapmam gerektiğini ve su seviyelerini nasıl ayarlamam gerektiğini bir türlü idrak edemedim.Edemediğim için de camcıya anlatamadım.

Kullanacağım PS Nac7 bu yüzden suyun girdiği ilk bölümdeki su yüksekliği dilediğimde 30cm ye kadar çıkartılabilmeli.İleride ayarlamalarımı rahat yapabileyim. Bir sonraki bölme kafa motoru ve ısıtıcı için ama su seviyesinin düşük kalması gerekiyor olası bir sorun çıkmaması için.Kafa motoru Eheim compact 2000.Ne kadar su seviyesinde çalışması gerektiğini bilemiyorum.

Şaşırtmanın nasıl yerleştirileceğine,arasındaki boşluk mesafesine ve su seviyelerini ayarlayabilmek için gerekli şaşırtma camı yükseklik ölçülerine ihtiyacım var.

Sump'ın boş hali 850x320x320h mm olacak.

2. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Sump içerisinde şaşırtma yapımı

Bu resimde bana göre bakıldığı zaman su girişi solda. Şaşırtma sistemi de bu şekilde yapılır. Böylelikle buharlaşan su kafa motorunun olduğu bölmeden hissedilir. Bunun haricinde PS için su seviyesini çalışma aralığına bakarak, şaşırtma camının yüksekliğini ayarlarsınız. Suyun viskozitesi 1-2cm arası bir fark getirir bu arada bence onuda düşünün. Yani demek istediği; mesela PS için çalışma derinliği 25cm diyelim,siz 25cm cam kestirdiğiniz de suyun viskozitesiyle su yüksekliği 25cm yerine 26-27cm arasında bir yerde olur. Bu çok fark ettirir mi bilemiyorum ben akvaryum konusunda sıfır tecrübeyle tuzlu su işine girdiğim için böyle birşey aklıma gelmemişti ve şuan PS için tavsiye edilen derinlikten 2-3cm yukarıda çalışıyor. Toplaması fena değil çokta bir sorun yaratmıyor. Sonuçta ek bilgidir; birisine faydası dokunur illaki. Şaşırtma camını istediğinizde 30cm'ye nasıl çıkarabilirsiniz bilmiyorum ama bence çıkaramazsınız;ancak söküp yerine yenisini takarsınız.Çok zor bir işlem değil gözünüz korkmasın.
    Kafa motoru suyun içerisinde kalsın yeterli başka bir ayar yapmanıza gerek yok. Bahsettiğiniz olası sorun elektrik kesintisi sanırım; bunun için hacim hesaplamalısınız, akvaryumdan kaç litre su sumpa boşalacak ve sump kaldırabilecek mi diye. Benim ki fazladan bir 20-30lt suyu kaldıracak düzeyde sizde buna göre yüksekliğinizi ayarlayabilirsiniz. Bir de tavsiyem olacak; sump'ı mümkün olduğunca büyük yaptırın, çok rahat edersiniz.

3. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bilgiler için teşekkür ederim lakin cam yükseklikleri önemli.Camcının bana sorduğu sorular;

1-Şaşırtma camları arasındaki mesafe ne olacak?

2-İlk hazneden ikinci hazneye suyu alttan mı vereceksin üstten mi? (Bu sanırım PS kısmında olacak su seviyesinin sabit kalmasıyla ilgili bir durum.)

Sizin çizimlerinizde su soldan sağa geçiyor.Soldaki su yüksekliği nasıl belirleniyor? nasıl istediğim yükseklikte sabit tutabiliyorum? Aynı şekilde sağdaki su yüksekliğini nasıl ayarlayabiliyorum?

Sağdaki 2. şaşırtma camı yükseliği ne ise maksimum su yüksekliği kafa motoru bölümünde o kadar mı olacak?

Aslında çok basit bir cevabı olduğunu biliyorum.Ben zorlaştırıyor um.Bilmeyen biri için bir hayli karışık bir durum.

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Son söylediğinizin tam tersi olacak. Diyelim ki şaşırtma camınız 25cm yükseklikte o zaman su yüksekliğinizde 25cm olacak PS için. Çizimim de kafa motorunun olduğu bölme hariç su yüksekliği hep sabit kalır. Zaten amaç sadece kafa motorunun olduğu bölümde su yüksekliğinin değişmesine izin verip PS için sabit tutmaktır. Kafa motorunun olduğu bölmede ki su yüksekliği de size kalmış bir şey. Sistem komple kapalıyken taşma olmayacak şekilde bir yükseklik ayarlayabilirsiniz. Kafa motorunun olduğu bölümde su azalınca yerine tatlı su ekler yine aynı seviyeye getirirsiniz, bunu ya siz elle ya da su seviye sensörleriyle otomatik yaparsınız, şekilde çizdiğim tatlı su bölümü de su seviye sensörü için zaten.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Evet ilk mesajımda belirttiğim gibi 3 bölümden oluşuyor benim sump sistemimde.Biri tatlı su için.

Bir kısmını anladım şimdi. Merak ettiğim bir kaç şeyi daha sormak isterim. Su sistem durduğunda hem ilk bölmeye hemde kafa motoru bölmesine inecek.İlk bölmedeki su sabit kalacağı için fazla su yine kafa motoru bölümüne akacak. Aynı şekilde kafa motoru da durduğu için su o bölmeye dönecek. Kısaca geri dönecek suyun hepsi kafa motorunun olduğu bölümde mi toplanacak? Bu hesaplamalar için önem arz ediyor sanırım. Bir sorumda şaşırtma camları arasındaki mesafe ne kadar olmalı ?

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

İki bölmeye de dolacak su. Dolacak su için sumpın hacmi ne kadarsa o kadar suyu kabul edebilir. Dolma sırası da önce PS ve kafa motoru arasındaki suların seviyesi eşitlenir daha sonra sumpın yüksekliğine göre su dolmaya başlar, bu dakikadan sonra da arada bölme olup olmamasının önemi kalmaz.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Teşekkür ederim beni bilgilendirdiğiniz için.

brkfrt bunu beğendi.
  8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bu aralar benide bişeyler dürtüklüyor sump yapmak konusunda. Resimdeki sumpım şaşırtma camları fazla gibi geldi bana. Şaşırtmayı tek camla bölerek yapamazmıyız? Yani amaç PS bölümündeki su seviyesini sabit tutmaksa tek cam yeterli olacaktır. Yanılıyormuyum?

9. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Şaşırtma aynı zamanda kafa motoruna hava kabarcığı gitmesinin de önüne geçiyormuş.Bu yüzden bu şekilde bir çizim yapılmış diye düşünüyorum.En azından ben böyle bildiğim için bir şaşırtma koydum sump içerisine.

10. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Tek camla da olur neden olmasın. Kafa motoruna kabarcık gidebilir onuda başka şekilde çözersiniz. Yani olur neden olmasın

Sayfayı Paylaş