1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Kafa Motoru ilgili bir sorum var

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde Elijah tarafından 6 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi
    Açıkcası kafa motorunun ekstra özelliklerini bilmiyorum. Bildiğim tek farkı suyu daha hızlı bir biçimde yukarıya pompalama.
    Elimde güçlü bir iç filtrem var kullanışlı ama kısa ömürlü sanırım.
    Akvaryum derinliğim 40 cm ve kısıtlı bütçem ile sump için cam kestirip ayarlamayı düşünüyorum.
    İç filtremin motoru suyu 60 cm yukarıya hızlı bir şekilde pompalıyabiliyor. Sizce kafa motoru almalımıyım yoksa iç filtrenin sadece motoru ile devam etmelimiyim ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Sump Kafa Motoru ilgili bir sorum var

Sump sistemli akvaryumlarda suyu devridaim eden motorlar akvaryumun önemli bir ekipmanı konumunda oluyor. Kaliteli olması iyi bir seçim olur. Ancak elindeki iç filtre motorunu kullanamazsın demek yanlış olur. Elbette eğer güç olarak amacına hizmet edebilecekse ve kalitesi ortalama bir şekildeyse kullanılabilir.

Marka önemli sonuç olarak.

3. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

Akvaryumum sadece 50 litre :(
    50x30 derinlik 40 cm

arka sump yapmayı düşünüyorum ama kafamda bi kaç soru var, şimdi ben kafa motoru alsam hızlı gelmesinden korkuyorum ve su yetişirmi kafa motoru kısmına onu düşünüyorum diğer türlü okuduğum kadarıyla arka sumpların taşma ihtimali yok suyu yavaş bıraksa sorun olabilirmi ?

4. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Fevzi Bey, su kafa motorunuz ile doğru orantılı olarak taşar.Daha fazlası sumpa inmeyecektir tasarımınız uygun ise.

5. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

Teşekkürler daha sump muhabbetini öğreneli 2-3 gün oluyor acaba 50x30 derinlik 40 cm bişeyler çizdim ama ölçü veremedim yardımcı olabilirmisiniz ?

6. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bu akvaryum tuzlu su için mi olacak yoksa tatlı su için mi Fevzi Bey?

7. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

Tatlı su ve şuanda akvaryumda 2 turuncu ay moli 3 plati 13 adet yavru mevcut.

8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Çimde 5 bölüm görüyorum sırası ile neleri ihtiva edeceğini yazabilirmisiniz. Size daha net cevaplar bulabiliriz böylece.

Elijah bunu beğendi.
  9. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

Ya sump tasarımı hakkında fazla bir bilgim yok ama gelen su sünger v.s ilk olarak geçerse ısıtıcının camına yapışma gibi bi risk taşımaz die düşündüm ve bölümü fazlalaştırma sebebim suyun dengeli bir şekilde ve yavaş bir şekilde gitmesini istemem ayrıca fazladan 1 bölüm boş olursa sünger v.s kapasitesini arttırabilirim die düşündüm gerekli gördüğüm takdirde. yani birini temizlerken diğer kısma dokunmamak gibi birşey sanırım işte.

Fazla anlamadığımdan yardımınızı istiyorum, Şimdiden teşekkür ederim.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Sump için aşamayacağınız bir ölçünüz var mı peki? Dolabın içerisine girecektir muhtemelen.Tahmini bir rakam verebilir misiniz?

11. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

sump için aşamıcağım bir rakam.. soruyu anlıyamadım ama sump akvaryumun iç ve arka kısmına gelicek ve genişliği 9 cm olucaktır sadece kaç bölüm olmalı ve bölümler arasındaki camların boyutları ve ölçülerini bilmiyorum. :(

12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Sumpın ölçüleri Fevzi Bey. Akvaryumunuzun ölçülerini de yazmanızda fayda var. 50x30x30h(yükseklik) gibi

Elijah bunu beğendi.
  13. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

50x30cm 40cm yükseklik"derinlik" sump ölçüleri ise 50x9cm yükseklik 40 olarak düşünüyorum

14. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

9cm genişlik yetmeyebilir size Fevzi Bey. Öncelikle kullanabileceğiniz PS (Proteğin Skimmer) seçeneklerinizi araştırmak ve ölçülerini öğrenmekle başlamalısınız Sump tasarımına.Akvaryum hacminiz küçük olduğu için bir çok ucuz alternatif bulabilirsiniz. PS ların en iyi markalarından biri olan Reef Octobusun NS serisi 100 TL'nı geçmiyor ve sizin akvaryum kapasitesi için uygun olabilir.Markaya göre de fiyat değişiklik gösterecektir bu yüzden iyi bir araştırma yapıp bütçenize uygun bir alternatif üzerinde durun. 5 bölmenin size faydadan çok zararı dokunabilir. Dar alanda ulaşamayacağınız noktalar oluşacak ve bu noktalardaki atık birikimi uzun vadede suyun yapısına zarar verecektir. İnternet üzerinde bir çok hazır nano sistemler bulunuyor.Onları ve işleyiş yapılarını inceleyin. Sump kısmında ihtiyacınız olacak şeyler başlangıç aşaması için PS, ısıtıcı ve sirkülasyon motoru ile sınırlı. Elyaf,sünger ve muadili süzücü malzemeleri kullanmanız gerektiğini düşünmüyorum.Ayrıca elinizdeki iç filtrenin de bu sisteme uygun olduğu kansındayım ek bir masraf yapmanıza gerek yok gibi görünüyor.Daha net cevaplar için daha net bilgiler paylaşmalısınız.Yapabiliyorsanız bilgilerinizi görsel dokümanlarla desteklemelisiniz.

Unutmadan ekliyeyim Sump olmazsa olmaz bir ekipman değildir.Kullanım amacındaki ilk nedenlerden biri ekipmanların buraya saklanarak akvaryum içindeki görselliği bozmamaktır. Dilerseniz iyi bir şelale filtre elinizdeki iç filtre ve alacağınız nano bir PS ile de sistem çalışır hale getirilebilecektir.Yapacağınız her harcama size akvaryumun seyri için daha çok zaman verecektir.Düşük maliyetle sistem yürütülür ama daha çok ilgi gerektirdiği için seyir zamanınızdan çalar.

15. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

Ps alabilicek param yok şuanda malesef.
    Pssiz bir sump bi işe yarıyabilirmi ?

16. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Sump da olmak zorunda değil söylemiştim.Şu anki hali ile yapacağınız tek masraf PS olmalı bence. Elinizdeki iç filtre sirkülasyon sağlar.PS oksijen ve temizlik görevini üstlenir. Sump masrafınızı PS için harcayın bütçeniz uygun değilse.İleride takviyeler yaparak daha iyi bir performans yakalayabilirsiniz.PS yi kesinlikle düşünmüyorsanız askılı bir şelale filtre alın sadece.Sık sık su değerlerinizi ölçün ve kontrol altında tuttun akvaryumunuzu.

17. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

Tek çıkışlı bir hava motorum ve 2 adet hava taşım var elimden geldiğince suyu havalandırmaya çalışıyorum tek sorun sump nasıl yapıcağım ve ölçüleri ne olucak kafa patlatıyorum ama akvaryum 50x30
    yan sump kötü gözükeceğinden arka sump istiyorum ama 10 cm desek 3-4 cm arka fon strafor için olsa 50x16-17 cm balıklar için uygunmudur ?

18. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Fevzi Bey straforun suya yapacağı salınımı bilemezsiniz.Kullanmamanız gerekir. Sump olmak zorunda değil kendiniz buna şartlandırmayın.Tuzlu su akvaryumları tatlı su mantığı ile çalışmıyorlar.Sorularınızı doğru seçebilmek için araştırma aşamasını atlıyorsunuz.Bizler size ancak verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yardımcı olabilir.Sizin bu fikirleri harmanlayarak uygun bir proje yaratmanız gerekiyor.Kısaca sormak yerine önce arştırmak gerekiyor.Cevaplar sizi doğruda yönlendirebilir yanlış da. Ben size Sump olmak zorunda değil diyorum ama bir başkası olmazsa olmaz dediğinde çelişkiye düşer ve hevesiniz kaçar.Bu yüzden iyice araştırmalı okumalı gözlemlemelisiniz.

19. Elijah

Elijah

İsim:
    Fevzi

Forumda artık okuyabilceğim birşey kalmadı saatlerce okuyabilen bir insanım ve sumpu filtreleme ve gizleme sistemi olarak kullanmayı düşünüyorum. Gördüğüm bir çok arka fon strafor Eğer suya salınım yapsaydı adamlar 500lt akvaryumlarına koymazlardı diye düşünüyorum.

sump için ideal bölüm 3müdür sizce ?

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bence 2 bölüm uygun olur Fevzi Bey..Forumda strafordan arka plan yapan tuzlu su sahipleri hiç görmemiştim.Dilerseniz bu konuyu biraz düşünün.Onlar tatlı su akvaryumları için hazırlanıyor olabilirler

Sayfayı Paylaş