1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Maliyeti

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Frontoza tarafından 23 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Frontoza

Frontoza

İsim:
    Bahadır Aydemir
    Öncelikle merabalar.Forumu uzun süredir takip ediyorum ve öğrendiğim çok fazla şey oldu sayenizde.İlk konum olarakda sizlere birkaç sorum olacak.Umarım sayenizde kafamdaki tüm soru işaretleri kalkmış olur :)

Hobiye yeni başladım sayılır 50 litre akvaryumda mavi prenseslerimden 2 sefer yavru almış durumdayım.Artık akvaryumu büyütmenin zamanı geldi.Birkaç gün içinde yeni bir akvaryum ile güzel bi koloni alabilirsem yeni bir türe başlamak istiyorum.Birinci sorum yeni kolonim ne olmalı 300 litre akvaryumda?

Alacağım akvaryum 300 litrelik bir deniz akvaryumu, kuleli ve durso sistemli.Bu yüzden şuanda elimde bulunan 50 litrelik akvaryumu yeni akvaryumuma sump olarak yapmayı düşünüyorum.Sumpın içersine konulacak malzemeleri bile tam olarak bilmiyorum bunlar nelerdir ve kafa motoruda dahil ne kadara mâL olur bu sump sistemi bana?

Ya da sump yerine dış filtremi tavsiye edersiniz? Açıkcası aşırı masrafa girişecek durumda değilim şuanda ve sumpı koyacak bir dolabım henüz yok ama bulmaya çalışırım bir yolunu :)

Akvaryum kumu olarakda silis görsel olarak güzel olduğundan ince silis düşünüyorum bu konudada fikirlerinizi alabilirim.

Akvaryumum tamamlandığında strafordan arkaplan yapımı ve akvaryumun son haliyle fotoğrafları sizlerle paylaşıp güzel bir görsl şölen yaratıcam inşallah. :) şimdiden cevaplar için teşekkürler :basardim:

TencoMelih bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Cevap: Sump Maliyeti

Bahadır bey hoş geldiniz .Öncelikle tankı büyüyütüp sump lu yapmanız çok iyi,kafa motorları marka ve debi değerlerine göre fiyatlar değişken 40-70 tl arası sizin işinizi ğörür.Sump un içine konulucakları ve yapımı site içinde var bol anlatımlı.
    Balık kolonisi için o kadar çok ciklet türü varki o tamamen size kalmış,siz ilk önce karar verin yazışıp tartışalım. :D
    Şöleni hakikaten hep beraber yaparız...tem03.gif

TencoMelih bunu beğendi.
  3. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

300 litre için 50 litre lik sump küçük gelebilir, durso sistemi devir daim durunca bir miktar taşırmaya devam edecektir, 50 litrelik sumpun bir kısmı zaten dolu olacak, taşan bu suyu almayabilir , o da odaya taşabilir...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Merhaba Bahadır,

Güzel ölçülerde ve güzel filtre sistemli hazır akvaryum almışsın, öncelikle bunu belirtmek lazım. Tabii tatlı su akvaryumu mu olacak, deniz akvaryumu mu olacak orasını ben tam anlamadım. Aldığın akvaryumun kendi sumpu yok sanırım, kule var demişsin, bu kule arka tarafta mı? Fotoğraf eklersen akvaryumdan daha doğru fikirler alırsın. Sump eklemek zor olmayacak diye düşünüyorum. 50 litre sump aşağı yukarı 300 litreyi idare edebilir ama ölçüleri önemli sump olarak kullanacağın akvaryumun.

TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş