1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Sump Olmadan Deniz Akvaryumu Kurulumu

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 23 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sump olmadan deniz akvaryumu kurulumu yapmak mümkün mü değil mi soruları, merakları, çırpınışları şahit olduğumuz konulardan biri. Her zaman ifade edildiği gibi sump olmadan deniz akvaryumu kurmak mümkün olsa da, en ideal olanı sump sistemine sahip olmaktır. Sump nedir ve ne işe yarardan ziyade sump olmadan akvaryum isteği maddi olanak, yer sıkıntıları ve zaten hazırda bulunan bir akvaryumu değerlendirme zorluğu ile sump filtre olmadan deniz akvaryumu kurulumu yapılmak istenir. Bu şekilde bir resif akvaryumu veya balık ağırlıklı bir akvaryumun kurulması belli şekillerde gerçekleşir ve akvaryumun sınırlarını aşmamak gerekir.

  Sump Filtre Olmadan Deniz Akvaryumu Kurulumu

  Özellikle deniz akvaryumu kurulumu işlemini sump olmadan ortaya çıkarmak belli başlı birkaç şekilde gerçekleşir. Öncelikli olarak akvaryumda bakılacak olan canlı çeşitliliği ve sayısı oranında hacimler ve ekipmanlar seçilmelidir. Farklı bir açıdan yine sıkça merak edilen bir diğer konuda deniz akvaryumunda dış filtre kullanılır mı sorusudur. Bu konuya da derinlemesine gireceğiz. Sump olmadan deniz akvaryumu kurmak ve sağlıklı yürütmek için öncelikli olarak kaliteli askılı bir protein skimmer edinmek gerekir. Akvaryumun hacmine göre mekanik filtre desteği almak için şelale filtre akvaryuma eklenebilir. Sump olmadan deniz akvaryumu oluşturmak her ne kadar mümkün olsa da, bazı malzemeleri daha dikkatli seçmek gerekir. Bunlar, canlı kayalar, taban malzemesi, protein skimmer, aydınlatma sıralanabilir. Güçlü filtre sistemi anlamına gelen sump sistemleri sadece filtre gücü anlamı taşımaz. Aynı zamanda oksijen miktarını artıran, artı su hacmi sağlayan ve Ph değerini daha stabil tutmak konusunda artıları bulunur. Sump olmadan deniz akvaryumu kurulumu sonrası akvaryumun tüm oksijen ihtiyacının sadece protein skimmer ekipmanına bağımlı kalacağını unutmamak gerekir. Bu açıdan bu tarz akvaryumlarda özellikle yüzey hareketi önem kazanır.

  Sump Filtre Olmadan Deniz Akvaryumu Tepe Filtre Alternatifi

  Sump olmadan deniz akvaryumu.jpg

  Sump olmadan deniz akvaryumu kurmak istemenin altında yatan nedenleri yukarıda sıralamıştık. Bu nedenlerin başında eldeki akvaryumun delinmesi sorunudur, aslında Normal Akvaryumu Deniz Akvaryumuna Çevirme sanıldığı kadar zor değildir. Tabii bu öneri sadece akvaryumunu deldirme sorunu yaşayanlar için geçerli. Bunun haricinde diğer sebeplerden dolayı sump filtre olmadan deniz akvaryumu kurulması hedefleniyorsa o halde diğer alternatifleri değerlendirebiliriz. Tepe filtre sistemleri alt filtre kurmaya olanağı bulunmayan akvaryumların bir diğer alternatifidir. Tepe filtre sistemleri suya az da olsa oksijen katkısı yaparak oksijenin protein skimmer tekelinde olması olmasını nispeten engeller. Tepe filtre çalışma mantığı, su akvaryumdan bir kafa motoru yardımıyla akvaryumun üzerinde veya akvaryumdan yüksekte olan hazneye basılır, bu hazne içerisinde temizlenen su suyun kendi akışı içinde bir boru vasıtasıyla akvaryuma geri döner. Tepe filtrelerin tasarımına göre ekipmanları bu alanda kullanmaya da uygun tasarlanabilir. Sump olmadan deniz akvaryumu nasıl kurulur şeklinde merak edilen konuların forum ortamında tartışmasına katılmak faydalı olur. Bu sonuçla, sump olmadan deniz akvaryumu olur mu sorusuna yanıt bulmuş olmanızı dilerim.

  Akvaryum Portalı;
   
  Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  littlefish, Saruman, ozgun_cyprus ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. Saruman

  Saruman

  Mesajlar:
  596
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Gökhan GÖKYAR
  Deniz akvaryumu maceram, bir dostumun 2 yıl sadece tepe filtre ile ( Ps olmadan ) bir kaç çeşit mercan ve balık baktığı, akvaryumunu bana hediye etmesi ile başlamıştı. Aynı akvaryumu bende PS olmadan sadece tepe filtresi ile 1,5 yıl daha çeşitli mercanlar ekleyerek yürüttüm. 6*24W T5 aydınlatma ile yumuşak mercanlarım ve balıklarım oldukça sağlıklı ve kayıpsız olarak yaşadılar.

  Tepe filtresi ve düzenli su değişimi ile yıllarca sağlıklı mercanlara ve balıklara sahip olabilirsiniz. Isıtıcınızı da buraya saklayabilirsiniz.Ben tepe filtremin içine sadece zeolit ve spagetti alg denilen yosundan koymuştum.Tepe filtrenin kapağınada basit bir şerit led aydınlatma yaptığım için zamanla yosun tüm filltreyi kaplayacak kadar büyüdü, içi pod yuvası olmuştu, benim için muhteşem bir deneyimdi. Aşağıdaki fotoda arka tarafta tepe filtrem gözükmektedir.Led projektöre geçmeden önce ön tarafta akvaryumun kapak kısmı bulunuyordu ve görsel olarak tepe filtre görünmüyordu bile...

  [​IMG]
   
  YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Güzel bir yazı hocam ellerine sağlık. Dediğin gibi düzenli deniz akvaryumu su değişimi sonrası güzel akvaryumlar yürütülebilir, ilgi ve alaka ile orantılı ama sump sistemi gerçek anlamda rahatlatan ve yardımcı unsurları olan bir filtre sistemi. Şartlara göre tercih edilmesi elbette iyi olur.
   
 4. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Bir gün deniz akvaryumu kuracak olsam sump yaparım.Küçük deniz akvaryumu olsa o zaman sump yapmam.
   

Sayfayı Paylaş